2. KARAMAN Kitap Fuarı
Reklam
Hasan ÖZÜNAL

Hasan ÖZÜNAL

2. KARAMAN Kitap Fuarı

11 Mart 2020 - 12:55

2. Karaman Kitap Fuarı


Daha dün gibi…

Geçtiğimiz yıl güzel bir etkinlik düzenlenmişti. “Karaman Kitap Fuarı”

Yarım yamalak, eğri büğrü işlerden gına geldiğimiz için, başlangıçta temkinli yaklaşmıştık. Ancak Karaman Belediyesinin bu konudaki görevlileri ve katılımcı firmalar bizim yüzümüzü ak ettiler…

24 Mayıs - 2 Haziran 2019 tarihleri arasındaki Fuarı binlerce kişi gezdi. Bu tür bir etkinliğe ilk defa şahitlik edenler çoğunlukta idi.

Elbette notlarımız arasında bu etkinlik için olumsuzluklar, eksikler ve farklı teklifler de var. Ne var ki, ilk olması adına, olanaklar ve bu konudaki kamuoyu bilincini dikkate alarak bunları yok saymak en güzeli.

Kitabın önemi konusunda birkaç ciltlik kitap yazılabilir. Böylesi önemli bir nesne için İlimiz merkezinde Fuar düzenlenmesi gerçekten harika bir etkinlik.

Karaman Belediyesi hızını alamadı… Bu yıl “2. Kitap Fuarı” başlığı ile bir etkinlik daha belirledi. Tabi bu tür etkinlikler profesyonel firmalar tarafından yapılabilecek kadar büyük. Duyuru yapılarak teklifler toplanıp değerlendirilerek karar verilmiş ve hazırlıklar başladı. Bu Fuara bir slogan önerimiz de olacak: “Karaman Türkçe Okur”

Mekan olarak geçen yıl da kafaları karıştıran bir soru vardı. “Lütfi Elvan Kongre Merkezi uzak değil mi? Daha merkezi bir alanda yapılsa?” sorusu hep soruldu. Ancak uygulamada bizim de savunduğumuz gibi mekân tercihi hiç de yanlış değildi.

Salonun ve binanın sunduğu ortam güzeldi. Üstelik ziyaretçiler, özellikle fuarı gezmek, kitap aramak, kitap almak için gelmişler ve bunu bir görev bilinci ile yapmışlardı. Çok seçkin bir ziyaretçi profilini gözledik.

Geçtiğimiz günlerde katıldığımız ve Türkiye’nin en büyük Kitap Fuarı olan 14. Ankara Kitap Fuarında kıyas için gözlemlerimiz oldu. Sonuç hiç de kötü değil.

Üstelik bu yıl salona ilave yapılarak teşhir alanları genişletilmiş. Firmadan yapılan açıklamalarda, fuar öncesi duyuru ve reklamların Ankara’da bile yapılacak olması, ulusal medya ve bölgesel yayın organlarında duyurulması gibi avantajlar da daha sevindirici.

Geçen yıl bir nezaket gösterisi olarak Karaman Şair ve Yazarlarına da güzel bir alan ayrılmıştı. Değerli dostlarımız ile fuar boyunca büyük bir dayanışma, samimiyet ve verimlilik örneği vermek Karaman evlatları olarak bizleri gururlandırdı.

Bu yıl da biraz dar olsa da yine bizlere bir mekan ayrılmış.

Dar diyoruz, çünkü birkaç yıl önce birkaç dost ile başlattığımız kaynaşma ve hareketlilik bu gün Karaman’da kitap patlaması yaptı. Bazı arkadaşlarımız ilk defa kitap yayınladı, bazı arkadaşlarımız var olan kitaplarına yenilerini ilave etti ve kitap yayın eğrisi uçuşa geçti.

Bunlar arasında genç kalemlerin gücünü görmek de arıca bir mutluluk. Sayımız her geçen gün arttı, artacak gibi de görünüyor.

Fuarı düzenleyecek firma ile işleri çok sıkı tutan bir Belediye var. Yeni Kültür ve Sosyal İşler Müdürü kalite konusunda tavizsiz. Ayrıca detaylar konusunda topluma kulak veren, şehrin ve kurumun çıkarlarını ön planda tutan bir çaba içinde. Şu ana kadar her şey çok güzel gidiyor.

Aslında 10 Gün sürmesi adet olan bu fuar 9 günde sona erecek. Nedeni de hemen ertesi gün Karaman için yine müthiş bir etkinlik olan Satranç turnuvası başlıyor. Yani iki mükemmellik bir arada…

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da evlatlarının elinden tutup, bayram yerine gider gibi sevinç ve coşku ile gelen aileleri görmekten büyük mutluluk olabilir mi?

Öğretmenleri nezaretinde gelip de “Amca siz yazar mısınız? Ben de yazar olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?” diye soran minik pırlantaları görmek bizi mutlu edecek.

Gerek ticari amaçla fuarda yer alan firmalarla tanışmak, onlarla kültürel alışverişte bulunmak, şehrimizin medeniyetlerini onlara anlatmak,  gerekse söyleşi ve imza için gelen seçkin şair ve yazarlara kendimizi anlatmak ne kadar da verimli olacaktır.

Geçmiş yıl bile çıtayı yüksek tutup, çok rahat atlayan kitap fuarı, bu yılkı çıtayı en az birkaç misli yükseğe taşıdı. Şu ana kadar olan izlenimlerimiz birkaç misli yükselen çıtadan çok ama çok rahat atlanacak gibi görünüyor.

Etkinliği üstlenen firmanın Karaman ilişkilerini düzenleyen çok seviyeli iki Karamanlı kardeşimizin de olması, onların tüm liyakatleri ve iyi niyetle gayretleri de mutlaka bu başarıda etken olacaktır.

Zaten teşhir alanlarının neredeyse tamamına yakın bir kısmının yayınevi ve firmalar tarafından satın alınmış olması da bu fuara olan ilgiyi gösteriyor. Üstelik bunlar Türkiye’nin en kaliteli ve seçkin yayınevleri.

Şimdiden 27 Mart – 04 Nisan arasındaki 2. Karaman Kitap Fuarına hazır olun…

Bu yazı 1750 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar