Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Umut Yüklü Kar Hikayeleri - 2
Reklam
Hasan ERKAN

Hasan ERKAN

Umut Yüklü Kar Hikayeleri - 2

28 Ocak 2017 - 09:52

Ulaşıma kapalı, iletişime açık bir köyden amcamız paylaşmış sanal alemde. Köyün dört bir yanı karla kaplı.Yollar kapalı.Evlerin önü açılmış o kadar. Evde iaşe bitti bitecek. Bitmese de kim vakit bulup yemek yapacak? Çorbaymış, pilavmış kim uğraşacak? Yer sinisinin üstüne bir parça ekmek,peynir,çay. Açlık ile tokluğun arası yarım ekmek. İhtiyar, evde zaten tek başına, erkek başına. Köyde elin parmağını geçmeyecek sayıda yaşlı teyze,ihtiyar amca var. Derken köyün muhtarı ve çocukları kolları sıvamışlar. Bir büyük tencere içine evin önünde kesilmiş etlisinden iki tavuk. Salmışlar suyun içine. Karıştır çorbayı. Kuzine sobanın ateşini harla. Mis gibi çorba. Bir elde asa bir elde bir tas çorba. Çek ayağına mest lastiklerini. Düş yollara. Nerde bir ihtiyar kapısı, nerde bir garib bacası yönel oraya. Vur tokmağı, çal kapıyı. Gariplerin yüzünde gülücükler açıyor.Bir tas arabaşı çorbası yürekleri ve elleri ısıtıyor. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var.Garibin hanesine giren çorbanın hatırı yıllarla ölçülmez.Helal olsun muhtarım sana.

               *****                                  ******                                 *****

Bir haber. Güzel,hoş ve helal olsun dedirten cinsten bir haber. Vatandaşlar kendi sokaklarını kendileri traktör kepçesi ile açıyorlar. Takmışlar traktöre kepçeyi Allah ne verdiyse dalmışlar sokağa. Belediyenin yetişemediği yol temizleme işlerine yardımcı oluyorlar. Bu güzel insanların yüzleri gülüyor. Ülkesi için, Karaman için, sokağı için bir saatlerini ayırmışlar. Ne mutlu o insanlara. Camiye giden Ahmet amca ne kadar dua edecek. Hastaneye yetişen hasta ne çok duada bulunacak. İnşallah hizmet etmekten yüzü gülen insanlarımızın hali de gülsün.

      *****                                     *****                                       ****

Oturmaktan sıkıldım.Biraz çıkıp gezeyim. Nefes alayım diye düşündüm.Hem kardan hem de kıştan biraz daha hikaye toplayayım diye giyindim kuşandım düştüm yollara. Dost arkadaş görür selamlaşırım, hal hatır ederim diyerek ver elini Karamanın yolları. En güzel ve bakir hikayeler ara sokaklarda olur. Daldım ara sokaklara. Ana yoldan ara yolllara girerken arkamdan tedirgin bir korna sesi duyuyorum. Dönüp bakıyorum, orta model bir araba. Yol açık mı kardaş diyor meraklı bir ses. Kestirmeden gitmeye hevesli biri diyorum içimden.Yavaş  bir sesle sesleniyorum adama.Yola yeni girdim, bilmiyorum ama açık gibi görünüyor diyorum.Sürücü gireyim o zaman diye mırıldanarak benden tarafa arabanın direksiyonunu kırıyor.Yavaş yavaş yol alarak yanıma gelince duraklıyor. Güleç orta yaşlarda, yola devam etmeye kararlı bir beyfendi. Atla kardaş gideceğin yere götüreyim diyor. Teşekkür ediyorum nezaketine.

Bu uzun yolda ülkemiz gemisinde güzel insanlarla beraber yeni ufuklara yol alıyoruz.
 

Bu yazı 3229 defa okunmuştur .

Son Yazılar