Reklam
KARAMAN'I SEVMEK
Reklam
Reklam
Gülsen METİN

Gülsen METİN

KARAMAN'I SEVMEK

12 Temmuz 2020 - 17:59


“Senin gönlün değişirse, dünya değişir.” Şems

Gözlerimi dünyaya açtığım köyümden, okumayı düşleyerek yollara düşen ben, 10 yaşımdan itibaren memleket memleket gezmekteyim güzel vatanımda. Hatta çok zaman neresi gurbet neresi sıla diye düşündüğüm, çok gözyaşı döktüğüm olmuştur. Geldiğim dünyadan, herkesleşerek, anlamadan sorgulamadan, yaşayıp gitmemek, doyasıya yaşamak için, çıktığım bu yolda bunları yaşamayı göze almıştım. 

    Kars’taki köyümden Ankara’ya geldiğimde, köy hayatındaki sıcak insan ilişkilerini, memleket yemeklerini en başta da anne babamı çok özlemiş, Ankara’ya alışmam çok zor olmuştu. Sokaklarında anılarım oluşana, dostluklar kurana kadar bu alışma süreci beni zorlamıştı. Her gün liseye gitmek için geçtiğim tren istasyonunu, Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” isimli kitabında okuyunca dünyam değişmiş, hayatın içinden sadece bakarak geçtiğimi görmüştüm. Oysa yaşamak için görmek ve anlamak gerekliydi. Oysa o güne kadar ben tren garından sadece geçmiştim. Sanki pandoranın sandığı açılmış her geçen gün bir güzellikle karşılaşmaya başlamıştım. Tam alıştım, buralıyım demeye başlarken ayrılık zilleri çalmaya başlamıştı benim için. 

Ayrılık vakti gelmiş, öğretmenlik hayalimin peşinden gitmek için Mersin’e doğru yola düşmüştüm. Sıcak bir günde ayak bastığım, küçücük gönlümle anlam vermeye çalıştığım Mersin bana sanki yaşayamayacağım bir yerdi. Ne zaman ki güzel insanlarla karşılaşmış, dostluklar kurmuş, kah bir deniz kıyısında kah bir evin balkonunda dost yüreğinde demlenen çay muhabbetleri yapıp, onları sevmeye başlayınca Mersin kendi yüzünü göstermişti. Ev almış, çocuk sahibi olmuş, çok güzel dostluklar kurmuştum. Artık çalıştığım okulda emekli olur, hayatımın sonuna kadar burada yaşayabilirdim cümleleri yüreğime damlarken, gelişen olaylar, eşimin işinden dolayı kendimi bir gün Karaman’da buldum. Oysa Karaman minik bir Anadolu şehriydi ve çok soğuk karşılamıştı beni. Ya da ben şehrin kapısından isteksizce girmiştim içeriye. 

    Oysa pandoranın sandığı bir cami kapısında açılacak, ben hiçbir memleketi sevmediğim kadar Karaman’ı sevecektim. Anlamaya nasibi olana, Şems “ Senin gönlün değişirse, dünya değişir.” diyor ya. Benim gönlüm, İmaret Camisinin ahşap kapısında, Karamanoğlu Beyi II. İbrahim tarafından 1451 yılında yazdırılan, “Kapımız açıktır gelene, lokmamız helaldir yiyene.” cümlesini okuyunca değişti. Bitmeyen dünya işlerinin birisi için çarşıda iken yanından geçtiğimiz caminin kubbesinde bulunan leylekler oğluma seslenmiş, anne oğul kafamızı sese çevirdiğimizde o minicik gözleri ile gördüğü leyleklere, bense minaredeki firuze taşların “bakma gör” dediği haliyle içimize sevinç damlamış, ikimizde adımlarımızı camiye çevirmiştik. Görevlinin sevgiyle buyur ettiği ben, kapının kenarında bulduğum bir yazmayı başıma geçirmiş, caminin içinde bana sonsuz gelen zaman kadar oturmuştum. Ecdadın yazdığı o cümle, gönülsüz bir şekilde sokaklarında gezen bir canı derinden etkilemişti. O zaman hiçliğimi, faniliğimi anlamış Karaman’ı görmediğimi fark etmiştim. Oysa 350 yıllık dallarını gökyüzüne sarmış çınar ağacını, Mevlana’nın annesine ebedi uykusunda ev sahipliği yapan Aktekke Camisini, Mevlana’nın çocukluk sesinin yankılandığı sokakları görmemiştim. Şimdi sokaklarında karşılaştığım dostlarım, öğretmenlik yaptığım evlatları ile 8 yaşında Kars’ta dedemi kurtaran Kazım Karabekir’in memleketinde bu topraklara olan görevimi yerine getirmeye çalışıyorum. Her geçen gün Karaman diye adlandırılan bu toprak parçasında mucizelere gözlerimi açıyorum. İyi ki iyi ki Türk dilinin başkenti, bağrında asırlardan beri nice güzel insanı yetiştirmiş, elma bahçeleri ile dolu bu toprak üzerinde yaşamımı sürüyorum. Biliyorum ki dünya bir han ve ben içinden gelip geçmekte olan bir misafirim. Yunus Emre külliyesinin, Nefise Sultan tarafından yaptırılan Hatuniye Medresesinin ve Karadağ’ın ne söylediğini duymaya çalışan bir misafir. Kısacası dostlar ben Karaman’ı çok seviyorum.  

GÜLSEN METİN

Bu yazı 437 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar