Reklamı Geç
Reklam
ŞİFA MENBAI
Reklam
Reklam
 Emine Betül Varlı

Emine Betül Varlı

ŞİFA MENBAI

09 Mart 2020 - 15:04

Bitkilerin gıda, kozmetik, parfümeri, boyacılık ve birçok alanda kullanılmasının yanı sıra şifa kaynağı oldukları tüm dünyada bilinen bir gerçektir. Dünyadaki birçok ülke bitkilerin şifalı olup, yan etkilerinin az olmasından dolayı alternatif tıbbı önemli hale getirmiştir.

 Bitkilerle tedavi M.Ö. 5000´lerde Mezopotamya da rastlanmıştır.250 bitkisel drogun kullanıldığı tespit edilmiştir.  Bitkilerin tedavi amaçlı kullanımı ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerde nüfusun %80 i tedavi amaçlı bitkisel ürünlerden faydalanmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde ve gelişmiş ülkelerde bitkiler sadece hastalıkların tedavisinde değil hastalıkların önlenmesine yönelik kullanımı oldukça fazladır. Gelecek yıllarda tüm dünyada bitkilerle tedavinin artacağı Dünya Sağlık Örgütünce öngörülmektedir.

 Bitkilerin bilinçsizce değil uzman kişilerin takibiyle yeterli ölçülerde ve doğru zamanlarda kullanılması gerekir.

 Ülkemiz şifalı bitkiler açısından zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Endemik bitki yönünden de büyük önem taşımaktadır. Kimyasal yollardan korunmanın en güzel yolu bitki türlerimizin farkında olup onu hayatımızda bir yaşam şekli haline getirmektir. Günümüzde hastalıklar tükettiğimiz gıdaların besin değerinin düşmesinden kaynaklanıyor.  Hastalıklardan korunmak ve ilaca mahkûm olmamak için çok ucuz önlemler alarak bu cefayı çekmemek bitkilerle mümkün. Günümüzde insanları ilaca mahkûm eden birçok hastalık için kolay yapılabilir bitkisel tedavi yöntemleriyle çok kolay atlatabiliriz. Sadece Almanya’dan söz edersek tedavi edilen hastaların yüzde 60´ından fazlasına bitkisel ürünler reçete ediliyor.

 İnsanlık tarihinin binlerce yıl öncesinde atalarımızın doğal ve geleneksel yöntemleri çok defa test ettiğini ve bunu gelecek nesillere aktarıldığı görülmüştür.

Bitkisel Sıhhatli Günler Dilegiyle…

Bu yazı 22655 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar