CÖMERTLİK
Reklam
Burhanettin SAYGILI

Burhanettin SAYGILI

CÖMERTLİK

20 Ekim 2017 - 11:51 - Güncelleme: 14 Mayıs 2018 - 13:59

Cömertlik

İnsanlar kendisine yapılan ikramlardan doğal olarak çok hoşlanırlar. İkram kerim kökünden gelir. Kerim cömertliktir. Peki nedir en büyük cömertlik ve kimdir en cömert?

Algıda seçicilik kavramı insanın ilgi ve ihtiyaçlarının yoğunluğuna göre çevreden sunulan yüzlerce uyarıcı arasından ‘’kendince’’ olanı seçmesidir. Bizler de yaşadığımız çevremizde her ne yana dönersek hep karşımıza çıkan, algımıza yönelen okumadır. Cömertlik denince de pek tabii ki aklımıza okuma geliyor.

Okumak deyince Allah’ın ilk emri oku diye başlarız.Nitekim doğrudur da.Allah’ın ilk emri okudur.Peki emre uyan?!

Okuma ağızlarda sakız olacak kadar çok tekrar edilen bir mevzu. Et tekraru ahsen velev kane  yüz seksen. Tekrar hayırlıdır, yüz seksen kere tekrar edilse de. Yahudilerin sürgünden sonra binlerce yıl her toplantılarının ardından Siyon’da buluşmak üzere temennileri gündemlerini de kaybettirmiyordu. Biz de okumak gibi ulvi bir gayeye ulaşmalıyız, ulaşamazsak da gündemimizden düşürmemeliyiz.

Alak suresi 1- 5.ayetler: Oku yaratan Rabbinin adıyla. O insanı sevgi ve alakadan (kan pıhtısından) yarattı. Oku Rabbin sonsuz kerem sabidir(cömertliği sınırsızdır).Ki O kalemle yazmayı öğretti. O insana bilmediklerini öğretti. Bu ayetlerin; kelime eşleşmeleri, isim, fiil durumlarından yola çıkılarak bağlamı içinde sebep sonuç ilişkisi kurulmuş. Buna göre insan okusun diye yaratıldı, öğrenmesi için okuması istendiği çeşitli kaynaklarda belirtilmiş.

Okumak cömertlerin en cömerdi Allah’ın insana en büyük ikramlarındandır. İnsanı insan eden en büyük nimet akıldır. Aklın gıdası bilgidir. Bilgi en güzel şekliyle, okumakla edinilir.

Alışkanlıklar zor elde edilir. Ama terk edilmesi daha zordur. Okuma alışkanlığını kendimizden başlayıp yakınlarımızı da okur etmeliyiz. Buyurun bir kütüphaneyi ziyaret edin, ödünç bir kitap alın. Bir kitapçıya uğrayın raflar arsında dolaşın. Kitap sayfalarını çevirin o canım kokuyu içinize çekin,kitabı hissedin. Kendinize bir kitap alın. Kitap, kitapçı ve kütüphaneyle irtibatı kesmeyin.

Cömertlerin en cömerdi Allah’ın lütfü keremi olarak okuyun. Allah’ın cömertliğine mukabelede bulunun. Cömertlik icabı bol bol okuyun. Okuyanı sevelim oku diyenden ötürü. Kitapların arasında ayraçlarınız değil gönlünüz kalsın.


Bu yazı 3215 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar