Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Zenginliğin Yolu Tebessüm Etmektir
Reklam
Bayram ALTINTAŞ

Bayram ALTINTAŞ

Zenginliğin Yolu Tebessüm Etmektir

07 Ocak 2017 - 08:43

“Acımasız sözle gönül yıkmadan,
Ruhu incitmeyip canı yakmadan,
Kimseye kem gözle hain bakmadan,
Ne güzel bir yüze Tebessüm olmak.”

 

Tebessüm ettiğimiz zaman o kadar büyük nimetlere sahip oluyoruz ki, bir insan için bulunmaz bir zenginliktir.

Birincisi kendimize zulmetmiyoruz. Çünkü tebessüm ederken 12 kasımızı harekete geçirirken, asık surata veya buz gibi bir insan olduğumuzda 120 kasımızı harekete geçiriyoruz.

İkincisi tebessüm ederken maddi bir bedel ödemeden sadaka işlemiş oluyoruz.
 Şems-i Tebriz’inin dediği gibi:
“Tebessüm bedavadır; vereni üzmez alanı mutlu eder.”
Üçüncüsü
, sevdiğimiz peygamberin bir hadisini yaşayarak:

“Yar Rasulallah ben seni seviyorum ve senin bir sözünü de şimdi hayatıma uyguluyorum” diyerek peygamberimizin bir hadisini yaşama imkanı buluyoruz.

Dördüncüsü ise, tebessüm ederek karşımızda ki insanın hayatında bir sıkıntısı varsa ve iç dünyasında bir sorun yaşıyorsa ona karşı sergilediğimiz bir tebessüm belki onun o anda mutlu olmasına vesile olacağımızdan bizim bir tebessümümüz ona bir terapi gibi gelecektir. 

Beşincisi, bütün virüsler zararlıdır ancak tebessüm virüsü ise faydalıdır. Siz tebessüm ederseniz karşınızdaki insana da pozitif bir enerji vermiş olursunuz.

Bir insanın tebessüm etmesi, güler yüzlü olması onun bir insan olarak üzerinde bulunması gereken en önemli bir özelliktir.

Çünkü Müslüman ya bir mum olmalı, ya da bir ayna olmalıdır. Bizler tebessüm ederek ve insanlara karşı tatlı sözler söyleyerek bir ayna olduğumuzu da göstermiş oluyoruz.

Ancak bazen dışarıda ki insanlara karşı tebessüm eden ve onlara karşı nazik ve kibar davranan insanları görürüz.  Bu insanların aynı hareketi ve davranışı canından bir parça olan kendi ailesine karşı bu tavırları sergilemedikleri görülmektedir.

Tebessüm etmek insan olmanın bir gereğidir. Hem de Müslümanın dışa yansıyan bir yüzüdür.

İnsanlara karşı bir tebessüm ederek. Onlara kaşı nazik ve kibar davranarak;  onların gönülleri yumuşatmak ve de bir çok zenginliğe sahip olmak varken.

Neden buz gibi insanlardan oluruz. Neden karşımızda ki insanlara pozitif enerji vermek varken, negatif enerjiler veririz…

Pozitif düşünmemiz için Gandi’nin şu sözleri bizlere yardımcı olacaktır:

“Çünkü düşünceleriniz sözleriniz olur.
Sözleriniz pozitif olsun,
Çünkü sözleriniz davranışlarınız olur.
Davranışlarınız pozitif olsun,
Çünkü davranışlarınız alışkanlıklarınız olur.
Alışkanlıklarınız pozitif olsun,
Çünkü alışkanlıklarınız değerleriniz olsun.
Değerleriniz pozitif olsun,
Çünkü değerleriniz kaderiniz olur.”

Yine Mevlana’da diyor ki:
“Kardeşim sen düşüncelerden ibaretsin
Geriye kalan et ve kemiksin
Gül düşünürsün gülistan olursun
Diken düşünürsün dikenlik olursun”

Gönüllere girmek ve gönüllerde kalıcı olmak istiyorsak: Güzel sözlü olacağız. Güleç yüzlü olacağız ve de tatlı dilli olacağız. Bu şekilde olduğumuz zaman hem bir mum olmuş hem de bir ayna olmuş  oluruz ki bir Müslüman da böyle olmalıdır..

TEBESSÜM EDEN BİR PEYGAMBERİN ÜMMETİ OLMAK

Her gecen gün tebessüm etmek yerine buz gibi insanlar olmaya başladık. Bundan dolayı da insanlardan uzaklaştık ve insanları yanımızdan kaçırdık ve yalnızlığa mahkum olduk.

Tebessüm eden gülümseyen insanların bir çok nimete sahip olduğu araştırmalarla ortaya çıkmaktadır. Ancak şu iyi bilinmelidir ki,  dinimizi  ve onun temsilcisi olan sevgili peygamberini tanımadığımızdan dolayı; dinimizin değerleri ve güzellikleri hakkında araştırmalar ortaya çıktıkça hem biz hem de dünya yeni öğreniyor.

Yapılan araştırmalar,  deneyler ve de gözlemler sonucunda  gülümsemenin bir çok faydaları olduğu ortaya çıktı.
Society for tehe Study of Motivation dergisinde yayınlanan araştırmaya göre:

 “Gülümseyerek selam veren kişiler, kimsenin suratına bakmadığı kişilere kıyasla kendilerini insanlara daha bağlı ve yakın hissediyor.  Aksi halde insanlar psikolojik bir acı çekiyor hatta bu acı fiziksel boyuta da genişleyebiliyor. Hatta bazı araştırmalar, yalnızlığın daha zayıf bir bağışıklık sistemine veya atardamarların sertleşmesine sebep olduğunu gösteriyor.”

Asırlarca İslam’ın değerleri ve güzellikleri insanlara mutlu ve huzurlu bir yaşam sağladığı tarihi bir gerçekken. Ne yazık ki bu gerçekler daha yeni yeni ortaya çıkmaktadır.

Peygamberimiz yaşadığı bütün sıkıntılara ve sorunlara rağmen İslam’ın güzelliklerini hayatının merkezine almış ve ümmetine de örnek olmuştur.

Bugün tebessümün insana huzur veren bir davranış olduğu araştırmalarla ortaya çıkarken; peygamberimiz hayatı boyunca  yaşadığı bütün zorluklara rağmen her zaman tebessüm etmiştir. Tebessüm ederek yaşamaktan hiçbir zaman taviz vermemiştir.

Peygamberimiz sadaka olarak yapılacak davranışları sıralarken bunların en başına Tebessümü koymuştur.
Ebu zer (r.a) naklettiğine göre peygamberimiz:
“Kardeşinin yüzüne tebessüm etmen, ona güleç yüzle bakman senin için sadakadır..” buyurmuştur.

Yine sahabeyi kiramdan Abdullah b el-Haris:
“Tebessümü, Resulullah’dan daha çok olan, onun kadar güleç  yüzlü bir kimseyi daha görmedim.” demektedir. 

Hayatın bütün zorluklara rağmen tebessüm etmeyi hayatının merkezine alan bir peygamberin ümmeti olmak ne büyük bir şeref iken, bizler neden buz gibi insanlar olma yolunda ilerlemekteyiz.

Şair ne güzel söylemiş:
Güler yüzlü davranmak insana has bir haslet.
Tebessüm sadakadır, esirgeme sen onu,
Sermayeye gerek yok, parasız bir ibadet.
Tebessüm sadakadır, esirgeme sen onu.

GÜLÜMSEMENİN GÜCÜ

Genç kız üzgün görünen yabancıya gülümsedi. Adam kendini daha iyi hissetti. Geçmişte bir arkadaşının ona yapmış olduğu iyiliği anımsadı ve ona bir teşekkür mektubu yazdı. Bu mektup arkadaşının o kadar hoşuna gitti ki yemek yediği lokantaya iyi bir bahşiş bıraktı. Garson o gün aldığı bahşişin bir kısmını yolda gördüğü bir fakire verdi. Adam çok sevindi çünkü iki gündür açtı, ağzına bir lokma bile koymamıştı.

Yemeğini bitirdikten sonra kaldığı izbe odaya gitmek üzere yola koyuldu. Yolda soğuktan titreyen bir köpek yavrusuna rastladı ve onu alıp eve götürdü. Soğuk fırtınadan kurtulup başını sokacak bir yer bulduğu için köpekçik çok mutluydu. O gece evde yangın çıktı. Köpek yavrusu havlamaya başladı. Bütün ev halkını uyandırana kadar havladı ve böylece yangından herkes kurtuldu. Kurtulan çocuklardan birisi büyüdü ve cumhurbaşkanı oldu. Bunların hepsinin nedeni bir kuruşa bile mal olmayan bir gülümseme idi.

Bu yazı 984 defa okunmuştur .

Son Yazılar