Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Hayati Kolaylaştirmak Sünneti Yaşamaktir
Reklam
Bayram ALTINTAŞ

Bayram ALTINTAŞ

Hayati Kolaylaştirmak Sünneti Yaşamaktir

25 Eylül 2017 - 14:17

Gelin tanış olalım,

İşi kolay kılalım,

Sevelim sevilelim. 

Dünya kimseye kalmaz.

Yunus Emre

Karşılık beklemeden samimi olarak, birilerinin hayatını kolaylaştırdığımızda büyük nimetlere sahip olacağımızı anlatan ibretli bir kısa öykü vardır:

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencere oturmuştu. Bakalım neler olacak? Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar. 


Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu.

Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu. Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına çekti. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü.  Açtı. Kese altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde:

“Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir.” diyordu kral. 

Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı:

“Her engel, yaşam koşullarımızı daha iyileştirecek bir fırsattır.” 

Hayatın içinde  yaşadığımız müddetçe birilerinin hayatını kolaylaştırabileceğimiz imkanlar her zaman yanımızda mevcuttur. Böyle bir hareketin içinde bulunmak Bugün Allah için ne yaptın sorusuna bir cevap vermiş oluruz. Böyle bir cevabımızın olacağını bilmek  insanı mutlu eden ve içini huzur kaplayan bir ruh haline sahip olmuş oluruz. 

Aynı zamanda peygamberimizin :

“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.”  hadisinin de altını doldurmuş oluruz. Böylece insanların en hayırlısı olma yolunda da bir adım atmış oluruz. 

İnsanlara faydalı olmak toplumun yararına olan kurumlarda ve kuruluşlarda görev ve sorumluluk alarak yapabileceğimiz bir çok işler vardır. Yine ailenin  içinde yaşayan fertlere de yardım ederek onlarında hayatını  kolaylaştırabilirsin. 

Eşine  yardım ederek  hem onun hayatını kolaylaştırmış hem de peygamberimizin hayatından bir güzelliği de yaşayarak onun ümmeti olduğumuzu hatırlamış ve onun sünnetine uygun bir hayat sürmenin mutluluğunu ve huzurunu yaşamış oluruz. 

EVLİLİK YOLUNDA HAYATI KOLAYLAŞTIRMAK

Günümüzde hayatı kolaylaştıracağımız ve neslin devamını sağlayacağımız  en önemli müessese evlilik müessesidir. 

Hayatın zorlaştığı ve insanları ümitsizliğe sevk eden en önemli müessese evlilik müessesidir.  Evlilik yaşının her gecen gün arttığı ve evlenmeyen gençlerin her gecen gün çoğaldığı ortada bir gerçekken, bizlere düşen onların evlilik yollunda hayatlarını kolaylaştırmak ve onların hayatını zorlaştırmamaktır. 

  Sevgili peygamberimiz asırlar önce bugünleri görerek bize uyarıda bulunuyor ve bugün bizlere önemli mesajlar veriyor:

“ Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilafa düşmeyin! ” buyurmaktadır.

Hayatın her alanın da bu uyarıyı unuttuğumuz için bugün zengin olsakta mutsuzuz. Yüzümüz gülse de içimizde ki sıkıntılar ve huzursuzluklar devam etmektedir. 

Adeta hayatın her alanında mutsuz bir toplum haline geldik. Ailelerde mutsuzluk varsa hayatın her alanında mutsuzluk var demektir. Çünkü mutluluk aileden başlamaktadır. Aile mutlu olursa çocuklar da toplumda mutlu olur. 

Ne yazık ki yapılan araştırmalar mutsuz bir toplum olduğumuzu ortaya koymaktadır. 

Ünlü araştırma şirketi Gallup, dünya çapında bir “mutluluk araştırması” yaptı.

143 ülkenin yer aldığı araştırmada; Türkiye, mutlulukta 54 puanla listede sondan üçüncü oldu. 

Bloomberg’in işsizlik oranı ve tüketici endeksindeki değişimleri içeren “sefalet endeksine” göre: 2015 yılında en dertli ülkeler listesinde Türkiye 9. Sırada yer aldı. 

Mutlu olup olmadığımızı anlamak için çevremize bakmamız ve onları iyi bir dinleyici olarak, onları dinlememiz yeterlidir. Bununla birlikte  görsel ve yazılı medya haberlerine de bakmamız mutlu olup olmadığımız anlaşılacaktır.  

Bir ülkede boşanmalar her geçen gün artıyorsa, çocuklar daha dünyada iken yetim ve öksüz kalıyorsa ve de israfta alabildiğine savurganlık yapılıyorsa orada mutluluktan bahsetmek gerçekçi olmamaktadır. 

Hayat yolunda yürürken, mutluluğun önünde ki engelleri kaldırarak hayatı kolaylaştırmalıyız.  Hayatı kolaylaştırmak dünyada da ahirette de mutlu olmak demektir.


Bu yazı 944 defa okunmuştur .

Son Yazılar