Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
SEVGİ  VE  EĞİTİM
Reklam
Aziz DEMİR

Aziz DEMİR

SEVGİ  VE  EĞİTİM

23 Ocak 2019 - 17:23

Eğitim, sevgi ile başlar dostlar. Kim ne derse desin, sevgisiz eğitim olmaz. Hatta sevgisiz hiç bir şey olmaz.
      Kalbine giremediğimiz hiçbir öğrencinin, kafasına da giremeyiz. Bireyi yetiştirmek, onun kafasına girebilmek için, önce onun kalbine girmek gerekir. Bu da ancak sevgi ile olur.
       Kişilerarası iletişimi sağlayan en önemli unsur, sevgidir. Sevginin olduğu yerde barış vardır, hoşgörü vardır. Fedakarlık, hoşgörü, barış, güven, başarı gibi unsurlar, sevgiden beslenir. Eğer sevgi varsa, bu kavramlar vardır. Sevgi yoksa bu kavramlardan da söz edilemez. Zaten insanın doğumundan ölümüne kadar geçen süreçte, tüm ilişkilerde sevgi ve sevginin gücü baş rol oynamaktadır.
       Sevgi, her kapıyı açan gizemli ve sihirli bir anahtar gibidir. Bu sihirli anahtarı ne kadar iyi kullanabilirsek, eğitimde o kadar başarılı oluruz.
       Hayatımızın her alanında olduğu gibi, eğitimde de sevgiye mutlaka ihtiyaç vardır. Bir öğretmenin mesleğini, öğrencisini, ülkesini ve her şeyden önce insanı sevmesi gerekmektedir. Öğrenci de bundan farklı değildir. Bir öğrencinin başarılı olabilmesi için, öncelikle okulunu, dersini ve dolayısıyla öğretmenini sevmesi gerekmektedir. Eğitim dünyasında en başarılı öğretmenler, sevgi anahtarını en iyi kullanan ve öğrencisine en iyi kullanmasını öğreten öğretmenlerden çıkmıştır.
       Dünyanın hızlı bir şekilde döndüğü ve sürekli değiştiği günümüzde, değişmeyen en önemli değerlerimizden biri sevgidir. Bizim yaşayabilmemiz için, bütün olumsuzluklara rağmen, yaşatmamız gereken en önemli undur sevgidir. Çünkü eğitimde sevgi başarının özüdür. Öğrencilerini sevenler ve mesleğinde üretken olanlar, her zaman başarılı olmuş ve her engeli aşmışlardır.
       Sevmek, duyguları ve hisleri olan insanların ortak özelliğidir. Duygulara ortak olmak, sevinçleri paylaşmak, gözyaşlarını bölüşmek, eğitimde önemli izler bırakır. Sevinci yüzünde, hüznü kalbinde olan eğitimcilerin, sevgi dolu gayretleri ile, yürekleri sevgi dolu bir nesil yetiştirmemiz zor değildir.
       Cumhuriyetimizin kurucusu Baş Öğretmen M. Kemal Atatürk: ‘Öğretmenler, Yükselen yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.’ Demiştir. Biz öğretmenler olarak eserlerimizi terörist olarak dağlarda, suçlu olarak hapishane köşelerinde, çeşitli rüşvet skandalları ile adliye koridorlarında görmek istemiyorsak, eğitimde sevgiyi eksik etmememiz gerekmektedir. Yükselen yeni nesil, beyni bilgiyle, yüreği sevgiyle dolu öğretmenlerin eseri olacaktır.
       Beyninizden bilgi, yüreğinizden sevgi hiç eksik olmasın…
     Aziz DEMİR 
Karaman İl Milli Eğitim Şube Müdürü

Bu yazı 1433 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar