SEVİLEN ÖĞRETMEN MODELİ VE HZ. MUHAMMED (SAV)
Reklam
Ali Erkan KAVAKLI

Ali Erkan KAVAKLI

SEVİLEN ÖĞRETMEN MODELİ VE HZ. MUHAMMED (SAV)

10 Şubat 2019 - 22:19

SEVİLEN ÖĞRETMEN MODELİ VE HZ. MUHAMMED (SAV)

Batı’da ve Bizde Eğitim Sanatı

 

 Batı’nın bilim ve teknolojik üstünlüğü, insanımızı başarı örneklerini Batı’da aramaya ve Batı’yı her yönüyle taklide yöneltti.

Sosyolojnin kurucusu İbn Haldun, Mukaddime’sinde mağluplar, kendilerinden fazla meziyet ve erdemlere sahip olduklarını düşünerek galipleri taklit ederler, der.

İşin içine Batı’nın kendini pazarlama ve reklam yeteneği girince kendi kültürel mirasımızı keşfetme ve kadim kültürümüzün güzelliklerinden faydalanma merakımız köreldi. Örnekler Batı’dan seçilir oldu.

 Hâlbuki Kur’an ile başlayan ve bin yıl dünyayı büyüleyen İslam medeniyeti hâlâ araştıranların gözlerini kamaştırmaktadır.

Endülüs Medeniyetinin Kurtuba, Gırnata, Sevilla’daki izleri gezenleri hayran bırakmaktadır. Konya’daki İnce Minare, Karatay Medreselerinin kapılarındaki mimari sanatı,  Beyşehir’deki Eşrefoğlu Camii’nin giriş kapısındaki harika sanat, caminin minberindeki geometrik nakışlar görenleri büyülemekte; Sultanahmet, Süleymaniye, Selimiye Camileri turist akınına uğramaktadır.

Mevlâna’nın Mesnevisi Konya’da olduğu kadar Almanya’da, Amerika’da ilgiyle okunmakta; Yunus Emre’nin mısraları zihinleri aydınlatmakta, gönülleri mest etmekte.

İslam medeniyetini ilham kaynağı Kur’an, 14 asırdır gürül gürül okunmaya devam ediyor.  

İslam Medeniyeti Tarihi yazarı Prof. Fuat Sezgin, 9. Yüzyıldan 16. Yüzyıla kadar İslam bilginlerinin yaptıkları keşif, icat, buluşları yazdı. Özetle bize verdiği mesaj şu:

“Atalarımız hiç de küçümsenmeyecek işler yaptılar, imrenilecek eserler ortaya koydular, imrenilen bir medeniyet kurdular.”

Kur’an hakikatlerine inananlar kâmil insan oldular, mükemmel ve insanî bir medeniyet kurdular.

İslam medeniyetini kuran kâmil insanların başarı sırrı neydi?

Onları harekete geçiren ve motive eden faktörler nelerdi?

O günle bugün arasında kurulacak köprünün bize kazandıracağı faydalar neler?

Bu soruların cevabı, kendi kültür mirasımızı ve insanımızı motive eden metotları ve etkenleri yeniden keşfetmemizi sağlar.

Batılılar kendi inanç ve kültürel değerlerini esas alıyorlar. Batı insanını harekete geçiren ekenlerle bizi harekete geçiren faktörler aynı değil.

Bizi harekete geçirecek motivasyon unsurları, kültür ve inancımıza uygun olmalı. Batı insanı şöhret kazanmayı, zengin olmayı, rahat yaşamayı amaç edinir. Bu sebeple Batı’da gençlik uyuşturucu, alkol, sigara ve eğlence bataklığında boğuluyor; ahlakî değerler dikkate alınmadığı için aile çözülüyor.

Ailenin dağılması, çocuk eğitimini zorlaştıran en önemli etken.

Bizim kültürümüzde şöhret afet, zenginlik imtihan için verilen bir nimet, rahat yaşamak ise bencilliktir.

İyi bir Müslüman; tevazuyu, iyilik yapmayı, Allah rızası kazanmayı önemser.

Allah rızasının esas olduğu bir toplumda alkol, uyuşturucu, kumar, zina, yalan, gösteriş, gayri meşru eğlenceler yer tutamaz.

Ahlak ve faziletin esas olduğu yerde aile sağlam kalır, çocuk eğitimi önem kazanır. Bizim toplumumuzda yardımlaşma, komşuluk, akrabalık, dayanışma, misafirperverlik, fakir-fukarayı koruma erdemleri; Batı toplumlarından çok ileride.

Avrupa ve Amerika’da boşanma oranları şehirlerde % 50, kasaba ve köylerde % 30 iken bizde binde 5-10 civarında.

Batı medeniyeti Batı’yı zenginleştirdi fakat mutlu etmedi. ABD, İngiltere, Almanya, İsveç, Norveç gibi ülkelerdeki intihar oranı, İslam ülkelerinden kat kat fazladır.

Öncelikler değişmekle birlikte para kazanma, zengin olma, yeteneklerini geliştirme, başarılı olma, ilim sahibi olma ve iyilik yapma gibi ortak motivasyon unsurları da var.

Ömrü eğitimle geçmiş, altı Almanya ve Avrupa’da kalmış biri olarak kültürümüzün şifrelerini çözmeye çalışıyorum. Müslümanların dünya kültür ve medeniyetine katkılarını araştırdım. Muhteşem eserler bırakan nesiller yetiştiren örnek eğitimcilerin hayatlarını ve metotlarını inceledim.

Uzun araştırma ve incelemeler sonunda dünyanın en etkili ve en sevilen öğretmenini buldum.

Ben sadece öğretmen olarak gönderildim.” buyuran bu güzel eğitimcinin 23 senede yaptıkları beni büyüledi.

İbn Haldun, Hz. Muhammed’in (sav) cahiliye Araplarını puta tapmaktan vazgeçirmesini ve İslam kardeşliği etrafında birleştirmesini harika olarak niteler.

Bugün elimizde Kur’an olmasına ve günde 5 vakit okumamıza, Müslümanlar kardeştir âyetini dilimizden düşürmememizi rağmen Müslümanlar Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de birbiriyle savaşıyor;  PKK ırkçılığa dayanmış, arkasında Batı desteği, 40 yıldır terör savaşı yürütüyor.

Bu gerçek gösteriyor ki Hz. Muhammed’in (sav) Evs ve Hazrec gibi birbiriyle 120 yıl savaşmış iki kavmi kardeş yapması, Allah’ın yardımıyla gerçekleşmiş sosyolojik bir mucizedir.

HZ. Muhammed‘in (sav) Medine’de gerçekleştirdiği Ensar-Muhacir kardeşliğinin tarihte benzeri yoktur.

En Sevilen Öğretmen Hz. Muhammed’in (sav) getirdiği mesajın büyüleyici etkisini ve eğitim metotlarını kitaplaştırmak istedim ve uzun süre çalıştım.

Gördüm ki Hz. Muhammed (sav) hem küçüklere hem de büyüklere öğretmenlik yapmış. Herkese hem bu dünyada başarılı ve mutlu olma hem de ebedi saadeti kazanma yollarını öğretmiş.

Allah rızası, ahlak, terbiye, iyilik, komşuluk, tevazu, kendi için istediğini başkası için isteme, fedakârlık, fazilet, erdemler, kuvvetli ve üstün olma gibi insana iki dünya mutluluğunu kazandıran erdemleri anlatmış.

Bu değerler sistemi, Peygamberimizin (sav) yaşadığı dönemi “saadet çağı”na çevirdi.

Bu değerler sistemi hayata geçirilirse bu çağ da “asr-ı saadet” olur.

Çocuk eğitimi konusunda en güzel örnek önümüzde durmaktadır.

Beyin gelişimi, çocuk psikolojisi, toplum sosyolojisi ile ilgili bildiğimiz her şeyi, o güzel insanın hem de en güzel şekilde uyguladığını görüyoruz. O mükemmel örneği yeniden keşfetmeye ve örnek almaya ihtiyacımız var.

İslam medeniyetini kuran zirve insanların başarı ve mutluluk prensiplerini keşfetmemiz ve medeniyet maskesi altında dünyayı sömüren Batı’nın maskesini indirmemiz gerekir. Bunun için başarılı bir model ortaya koymalıyız.

En Sevilen Öğretmen Hz. Muhammed (sav) ve Eğitim Metotları nihayet yayınlandı. Kitabın “bütün zamanların en etkili ve en sevilen eğitimcisini ve onun eğitim metotlarını” bütün dünyaya tanıtma iddiası var.

Ensar Neşriyat arasında çıkan bu eseri okuyucularıma tavsiye ederim.

Hiç kimse başka yerde eğitim modeli ve iyi öğretmen örneği aramasın.

Hiç kimse çocuğunu eğitirken acizliğe düşmesin, dayağa ve şiddete baş vurmasın.

Bütün çağların en sevilen, en etkili ve en güzel öğretmenini tanımak işinizi kolaylaştıracak, huzurunuzu ve mutluluğunu artıracak.

 

Bu yazı 1080 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar