EĞİTİM ÇOCUĞUN GÖNLÜNE GİRME SANATIDIR
Reklam
Ali Erkan KAVAKLI

Ali Erkan KAVAKLI

EĞİTİM ÇOCUĞUN GÖNLÜNE GİRME SANATIDIR

04 Mayıs 2018 - 10:57

EĞİTİM ÇOCUĞUN GÖNLÜNE GİRME SANATIDIR

Bismillahirrahmanirrahim.

Kıymetli Dostlar,

            Değerli meslektaşım Burhanettin Saygılı’nın hatırı var. Karaman’da bize hem konferans verdirdi hem yemek ısmarladı. Bir fincan kahvenin bile kırk yıl hatırı var. İlk yazımda ziyafetin hatırını hesap etmekten vazgeçip sizinle eğitim sohbetleri yapalım istedim.

            Burhanettin Bey gibi eğitimi, memleketini ve daha da önemlisi çocuklarımızı seven dostlar sayesinde güzel memleketimizi karış karış geziyorum. Eğitim konferansları veriyor, meslektaşlarımla ve çocuklarını çok seven velilerle sohbet edip eğitim konularında bildiklerimi paylaşıyorum.

Afyon’da konferans verdim, çok zaman geçmedi, mesleğini seven bir öğretmenimizden mesaj aldım. Öğretmenliği ve öğrencileri seven öğretmenimiz diyor ki:

            “Bu yıl Afyon Kocatepe Üniversitesi "öğretmenlik vizyon programı" seminerinde tanışmıştık sizle. Allah sizden razı olsun, bize yol gösterecek bilgiler paylaştınız. Müsaadenizle size bir şey danışmak istiyordum.

           İlkokul 3'e giden bir öğrencim var. Ailesinin tek şikâyeti, ödevlerini bilinçli ya da bilinçsiz yapıp hemen oyun oynamaya gidiyormuş. Ödevlerini ailesine de göstermiyormuş. En ufak sıkıntı da okumayacağım ben, diyor. Futbola aşırı düşkün. Ailesi de bu konuda bana danıştı. Bu öğrenciye, sizce nasıl davranmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim? Görüşleriniz benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim. Allah’a emanet olun.”

Eğitimin en temel iki prensibi:

1. Eğitimci, anne ve baba çocukların gönlüne taht kurabilmeliler.

2. Doğru eğitim metotları takip etmeli, kaş yapayım derken göz çıkarmamalılar.

Yukarıda sözü edilen ailede iletişim bozukluğu olduğu anlaşılıyor. Yapılması gereken ilk şey, anne-baba ile çocuk arasında sağlıklı bir iletiş kurulmasıdır. 

Çocuk, şu düşünceye varabilmeli:

“Annem ve babam beni sever, ben onlar için değerliyim, benden istedikleri şeyler benim için. Onlar beni zor durumda bırakmaz, bana her zaman yardım ederler. Onlara güvenmeliyim.”

         Okumaktan maksat sadece diploma sahibi olmak ve bu diplomayla iş bulmak değildir. İlim öğrenmek insana ufuk kazandırır,  insanı değerli kılar. Bilgili insan hayata daha geniş bir ufuktan bakar, var olmanın manasını kavrar, okumak insanı bilgili, olgun ve nihayet bilge yapar.

 lim insan varlığı, yaratıcıyı, kul olmanın hikmetini, dünyanın yaratılış gayesini, Allah’ın bu hayatı bize neden verdiğini, öldükten sonra bizi nelerin beklediğini daha iyi anlar.

Yunus Emre ne güzel söyler:

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsen

Ha nice okumaktır?

Okudum bildim deme

Çok taat kıldım deme

Eğer Hakk’ı bilmezsen

Abes yere gelmektir.

Yunus Emre’m der: Hoca

İstersen var bin hacca.

Hepisinden iyice

Bir gönüle girmektir.

Çocuklara ilmin ve öğrenmenin önemi kavratılmalı.

Anne-Baba, Öğretmen Kendini Sevdirmeli

Çocuklar 9-10 yaşına kadar ailesi ve öğretmeni için öğrenir.

Çocuğun gözünde anne ve baba, öğretmen değerli olmalı. Onların gözüne girmek, onlardan aferin ve daha başka ödüller almak önemli olmalı.  Kendisine değer veren ve kendisini seven insanlar için çocuk birçok şeyi yapmayı göze alır.

Çocuğun kalbini kazanabilmek için doğru adımlar atılmalı. Onların istekleri ve memnuniyetleri dikkate almalı. Çocuklar zayıf ve güçsüz varlıklar. Bir o kadar da sevimli ve tatlılar.

Onlar kendilerine lazım olan her şeyi bizden isterler. Bu istekler mümkün olduğu kadar yerine getirilmeli. Onlara değerli oldukları hissettirilmeli.

Çocuğun isteği yerine getirilirken biz de ondan istediklerimizi söylemeliyiz.

Mesela çocuğun isteğini yerine getirdiğimiz zaman, mutlu anında şunları isteyebiliriz:

“Ödevlerini yapmanı istiyorum.

Günlük ders çalışmanı istiyorum.

Notlarının iyi olmasını istiyorum, bu hem seni hem de beni mutlu eder.

Arkadaşlarınla iyi geçinmeni istiyorum. İnsanlarla iyi geçinmek işlerimizi kolaylaştırır ve mutluluğumuzu artırır, üstelik sevap kazandırır.

Benimle camiye gelmeni istiyorum. Allah camiye gidip namaz kılanları sever.

Hep doğru söylemeni istiyorum, Allah yalan söyleyenleri sevmez.”

Tabi bu isteklerin hepsini bir kerede söylememeli, zamana yaymayı bilmeliyiz.

Böylece çocukla karşılıklı güvene dayalı bir iletişim kurmalıyız. O bizden bir şey istiyor biz de ondan…

Bizim istediklerimiz onun için.

Öğrenmenin Mutluluk Verdiği Anlatılmalı

Allah insan beynini öğrenme programlı yaratmış.

Göz görme, kulak işitme, el tutma, ayak yürüme programlı.

Her organ kullanıldıkça güçlenir ve mutlu olur

Yürümek ve spor vücut kaslarımızı güçlendirir.

Yürümemek ve spor yapmamak kaslarımızı cılız bırakır, ayrıca zaman içinde hastalıklara davetiye çıkartmış oluruz.

Okumak da zihni güçlendirir.

Bilgiler beyin vitaminidir.

Okumak zihni geliştirir. Okuyan, öğrenen, düşünen, proje üreten, problem çözen, insanlara iyilik yapan, faydalı olan, el becerilerini geliştiren, sanat yapan, spor yapan insan beynini aktif tutar. Beyin ve hafıza kaslarını geliştirir.

Beyni kullanmak insanı mutlu eder.

Beyin dopamin dediğimiz sıvılar salgılar ve öğrenmeyi ödüllendirir.

Çocuk öğrenmenin mutluluk olduğunu da öğrenmeli.

Beyin Vitamini: kitaplar beyin vitaminidir. Bedenimiz gıdalarla beynimiz bilgi ile beslenir. Doğru eğitim metotlarını öğrenmek de beynimizi besler. Çocukları ile sağlıklı iletişim kurmak ve doğru eğitim metotlarını öğrenmek isteyenlere, Çocuğumu Daha Zeki ve Daha Ahlaklı Yetiştiriyorum isimli kitaplarımı; yetenek keşfi ve zekâ gelişim metotları için Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı ve Dehanı Keşfet Zekânı ve Hafızanı Geliştir isimli tavsiye ederim. Kitapçılardan veya 0212.6131100’dan, www.kitapyurdu.com adresinden istenebilir.

Bu yazı 1315 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar