HAFIZLIK NEDİR? HAFIZ KİME DENİR?
Reklam
Ahmet TOSUNCU

Ahmet TOSUNCU

HAFIZLIK NEDİR? HAFIZ KİME DENİR?

31 Aralık 2018 - 07:48

Hafızlık; vahyi muhafaza etmek ve satırdan satıra damıtmaktır. Hafızlığın mükâfatı cennette Cemâlullah ile şereflenmektir. Hafızlar, mukaddes kitabı sadece dillerinde değil, gönüllerinde de taşırlar. Onların fikri de, zikri de, şükrü de Kur’andır. (Onlar) Kur’anın rahmani ikliminde felaha ve salaha erenlerdir.

            Hafızlar, mukaddes vahiy yükünü taşımaktadır. Onlar, kutsal bir çilenin gönüllü hamallarıdır. Bu ne güzel bir yüktür.

            Kur’an-ı Kerim hayat rehberidir. Kur’an-ı okumak en sevgiliyle konuşmaktır. Bir anlamda Cenab-ı Hakk’ın huzuruna çıkmaktır. Bunu en çok yaşayanda hafızlardır. Bunun emsalsiz tadını en çok onlar bilir.

            Hafızlar, Kur’an aşığı insanlardır. Onların gönülleri Kur’an-ı Kerim ile cilalanmıştır. Nazarları Kur’an-ı Kerim nuruyla keskinleşmiştir. Hafızlar, zihinlerini ilâhi kelamla süslerler. Her hayrın başı olan Besmele, onların altın anahtarıdır. Kur’an sarayından içeri ancak o altın anahtarla girilir.

            Hafızlık, manayla lafzın aynı gönülde birleştirilmesi, bir anlamda mayalanmasıdır. En iyi hafız, Kur’anın sadece lafzıyla değil, manasıyla da buluşmuş olan insandır. Hafızlık, bir gönül işidir. Kur’anın sevgisini iliklerine kadar hissetmektir. İnsanların kuş tüyü yataklarında uyudukları bir zamanda, rahleyi önüne alıp gece yarılarına kadar bazen sabaha kadar Kur’anla sırdaş olmaktır. Tefekkür edip gözyaşlarıyla temizlenmektir. Dağların taşıyamayacağı ağır bir yükü yiğitçe sırtlanmaktır.

            Onun içindir ki, Yüce Kelam’ın her bir harfi, onların kurtuluşu için şahitlik edecektir. Zira onlar, Kur’anın her bir harfini yüreklerine nakşetmişlerdir. Hafızlar, Kur’an-ı tilavet eden değil, kıraat eden seçkin insanlardır. Zira kıraat anlamak için, tilavet ise aktarmak ve duyurmak için okumadır. Oysa asıl olan anlamak için okumadır. Hafızlık, Allah’a dost olmaktır. Hafızlık, dünya durdukça hiç sönmeyecek rahmani bir meşaledir. Hafızlar isimleri hep Kur’anla anılan ve Kur’an ahlakıyla ahlaklanan bahtiyar insanlardır. Onlar Kur’anın ridasıyla ve nefhasıyla geceleri gündüzlere tebdil eyleyenlerdir.

            Hafız-ı Kelam, Kur’an-ı Kerimin tesiriyle, nefsani arzularına geçit vermeyendir. Zira o izzetli ve iffetlidir. Küfrün bataklığa döndürdüğü bir dünyada, Rabbimizin kitabına korkusuzca dört elle sarılandır. O, parayı ve malı mülkü değil, Cenab-ı Allah’ı dost edinendir. O, soğuk kış gecelerinde bile rahlenin başında oturup sabır ve sebatla geceleri, nurlu seherlere devirendir. O, insana vesvese veren şeytanın çirkin sesini bastırıp, Kur’an-ı Kerim’in diliyle konuşandır. O, kalbiyle Rabbi arasında Kur’an-ı rabıta kılmıştır.

 

            Kur’an, hafızın tertemiz ruhuna giydirilen altından bir elbisedir. Bu elbise, aynı zamanda manevi bir zırh hükmündedir. Küfrün paslı kılıçları bu elbiseyi delip geçmeye muktedir değildir. Kur’an aynı zamanda hafızın başındaki billurdan taç hükmündedir. Bu taç, Allah katında kralların dünyevi makam ve mevkilerinden çok daha hayırlı ve de üstündür.

            Hafızlık çölde gül yetiştirmek kadar zahmetli olsa da, onun kokusu Nebevi iklimlerden gelir. Hafızlar zifiri karanlıklara doğan ayın ondördü gibidir. Hafızlar, geceyi aydınlatan kutlu kandillerdir. Gönül göğünün yıldızlarıdır onlar. Hafızlar, tüm engellere göğüs gerip ashabın nurlu yolundan gidenlerdir. Hafızların Serdarı Rasulullah Efendimiz “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyurarak, hafızlık müessesesini yüceltmiştir. Hafızlar, Rasulullah Efendimiz’in sadık yoldaşlarıdır. Onların Kur’an a yaptıkları hizmetlerinin mükafatını Rabbimiz misliyle verecektir.

            Huffaz-ı Kur’an dediğimiz hafızlar, Kur’an-ı Kerim’i gönül aynasına düşürenlerdir. Onu nesilden nesile aktaranlardır. Onlar, İslâm’ın ve Kur’an ın ruhunu yaşayan ve yaşatanlardır. “Yaşayan ve yürüyen Kur’an” olarak niteleyebileceğimiz hafızlarımızı, Allah başımızdan eksik etmesin. Rabbim onların sayısını kat kat arttırsın. Kur’an-ı Kerim onların dilinde çiçek çiçek açsın ve serpilsin. Dilerim hafızlar, bu dünyada hafız olarak yaşarlar ve hafız olarak can verirler.

Denizlerdeki kum tanecikleri sayısınca Amin. Amin. Amin.

Bu yazı 9436 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar