Yardımcı Kitaplar Konusunda Açıklama Geldi.
Reklam

Yardımcı Kitaplar Konusunda Açıklama Geldi.

Geçtiğimiz günlerde okullarda öğrencilere alınan yardımcı kitaplarla ilgili yayınımıza çeşitli kesimlerden cevap geldi.

24 Eylül 2017 - 20:40 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 - 14:37
Reklam

Larende.com’a gelerek bu konuda şikayette bulunan velilerin müracaatı üzerine yaptığımız haber ses getirdi.
İlimiz merkezdeki okullardan birisinde ingilizce yardımcı kitap alabilmek için yüksek miktarda paraların toplanması konusunda şikâyette bulunan veliler; özellikle dar gelirli, asgari ücretli çalışanların bu parayı ödemede zorlandıklarını ifade etmişlerdi.
Yayınımız üzerine kırtasiye sektöründen ve Milli Eğitim camiasından çeşitli açıklamalar geldi.
Bazı öğretmenler müfredatlardaki karışıklık ve eksiklerin giderilmesi için bazı derslerde yardımcı kitaplardan yararlanmanın şart olduğunu ifade ederken, kırtasiyeciler de yardımcı kitap ve yayınların bir sektör olduğunu ve bu yayınların kalitesi konusunda bir yarış oluştuğunu bunun sonucunda da öğretmen ve öğrencilere çok yararlı kaynakların üretildiğini belirttiler.
Ancak yayınımıza sebep olan olayın yanlış olduğu bu kadar yüksek meblağlı kaynak kitaplar için para toplanmasının yanlış olduğu konusunda her kesim fikir birliği içinde.
Milli Eğitim camiasından bu konuda bizimle irtibata geçen öğretmen ve görevliler “Bizler emanet olarak aldığımız ve eğitimleri için her türlü çabayı gösterdiğimiz öğrencilerimizin iyi yetişmesini amaçlamaktayız. 
Günümüzde her kademede sınavlarla baraj oluşturulmuş bir yapı var. Bu barajların geçilerek öğrencilerimizin iyi yetişmesi ve istikballeri için iyi bir meslek sahibi olabilmeleri için bu kaynaklar bizlere çok yararlı olmaktadır. 
Elbette aile bütçelerini sarsacak boyutlarda masraflara bizler de karşıyız. Ayrıca sık sık gündeme gelen kitap alımlarında fesat yöntemlerinin uygulanması da yeni yönetmeliklerle ve idarecilerimiz tarafından sıkı kontrol altında. Kitap-Kırtasiye satıcıları da bu konuda helal kazanç yollarından ayrılmamaya özen gösteriyorlar. Aksine davrananları ise bizler tercih etmiyoruz. 
Genellikle velileri alışverişleri konusunda serbest bırakmakla birlikte toplu alışveriş yapmaları ve böylece daha ucuza ürün temin etmeleri konusunda örgütlenmelerine şahit oluyoruz ki bu da zaten onların lehinedir. Bu konuyu aktüel bir dedikodu haline dönüştürmemek gerekir” dediler…

Kaynak: Karaman Haber
Bu haber 2637 defa okunmuştur.