Vali Süleyman Tapsız’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü...
Reklam

Vali Süleyman Tapsız’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Vali Süleyman Tapsız, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı.

02 Aralık 2016 - 14:44

Vali Tapsız yayınladığı mesajında; “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, tüm dünyada toplumların engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Toplumsal hayata onurlu, etkin ve eşit bir şekilde katılmak, engelli - engelsiz tüm bireylerin en tabii hakkıdır.
 
Engellilik, yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur.
 
Nüfusumuzun önemli bir bölümünü teşkil eden engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması, kendi kendine yetmeleri ve tüm imkânlardan yararlanmaları temel önceliğimizdir.
 
Devletimiz ve ilgili kurumlarımız, engellilerimizin yetenekleri ve potansiyelleri doğrultusunda üretken kılınmaları, istihdam edilmeleri, yaşama sevincini kaybetmeden sosyal hayata katılmaları için çalışmalarını sürdürmektedir. Uygulanan politikalar ve yapılan yasal düzenlemeler, engellilerimizin yaşadıkları birçok sorunu ortadan kaldırmıştır.
 
Bununla birlikte engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşme sürecinde karşılarına çıkan diğer bazı sorunların da herkesin bilinçli ve duyarlı gayretleriyle zamanla aşılacağına inanıyorum.
 
Engellilerimizin toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletin değil, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun diğer kesimlerinin de ortak görevidir. Bu konuda her zaman destek ve katkılarıyla engellilerimizin yanında olan tüm hayırsever kişi ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.
 
Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve onurlu bir yaşam diliyorum” dedi. 

Bu haber 1791 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..