Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Vali Süleyman Tapsız’dan Karadağ Bölgesine Yakın İlgi

Vali Süleyman Tapsız'dan Karadağ Bölgesine Yakın İlgi

Vali Tapsız Karadağ bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

04 Ekim 2016 - 09:50 - Güncelleme: 04 Ekim 2016 - 09:52

Vali Tapsız'ın 01 Ekim 2016 Cumartesi günü Karadağ Bölgesinde düzenlemiş olduğu keşif gezisine; İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İlhan Şen ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne eşlik etti.

Vali Tapsız, Karadağ bölgesinde ilk olarak askeri tesislerde, TRT verici istasyonunda ve meteoroloji istasyonunda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Kurumlarda çalışan personelle hatıra fotoğraflarının çekilmesinden sonra Madenşehri, Değle ve Üçkuyu ören yerini gezen Vali Tapsız, inanç turizmi açısından büyük bir öneme sahip bu bölgenin mutlaka uluslararası düzeyde tanıtılmasına devam edilmesine ve Karaman'ın turizmaçısından hak ettiği seviyeye gelmesi hususunda gereken ne varsa yapılacağını söyledi.

Vali Tapsız, "Karaman’ın 50 kilometre kuzeyinde Karadağ’ın eteklerinde yer alan Binbir Kilise’nin, Bizans döneminde bölgenin en önemli dini merkezi haline geldiği biliniyor. Hititler döneminde de kutsal kabul edilen bölge, geç antik dönemde Avrupa’dan Kudüs’e giden hacıların uğradığı, Hıristiyanlıktaki en önemli üç dini merkezden birisi sayılıyor. Önemli bir bölümü mezar yapılarından oluşan Binbir Kilise bölgesinde, çok sayıda kilise, manastır, anıt mezar ve tarihi yapılar bulunuyor.

Karaman Müze Müdürlüğünce 2014 yılında başlatılan kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Kazı çalışmaları sonucunda bu bölgeye önemli seviyede turistik geziler yapılacaktır. Binbir Kilise Bölgesi uluslararası turizm fuarlarında da tanıtılmaya devam edilmektedir." dedi.

Bu haber 1939 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklamı Geç