Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
UMRECİ VATANDAŞLARLA MANEVİ ZİYARETLER
Reklam

UMRECİ VATANDAŞLARLA MANEVİ ZİYARETLER

Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunlarından Konya Hakimiyet Gazetesi Köşe Yazarlarından Mehmet Bina, Umreci vatandaşlarımızla hafta sonu Konya’da anlamlı bir ziyaretlerde bulundu.

Reklam
18 Şubat 2019 - 14:37

Ziyaretler hakkında bilgiler veren Mehmet Bina;

"Bazı Umrecilerimizle Konya Musalla mezarlığındaki manevi havayı teneffüs ettik. KONYA’DA MEDFUN BULUNAN PEYGAMBERLER VE CENNET ÇUKURU.

Gerçekten Konya’da yaşanmamıza rağmen birçok manevi güzelliklerini öğrenmiyoruz, Bende bazı Umrecilerimi alarak Konya Musalla mezarlığındaki Manevi havayı teneffüs etmek için, MUSALLA MEZARLIĞINI gezdirdim, MUSALLA MEZARLIĞINDAKİ PEYGAMBERLER. Biliyorsunuz 124.000 peygamber vardır, Bunlardan, İklis as
Merih as
Çağdun as
Mihran As.

Bu dört tane peygamber, Musalla mezarlığı yakınında bulunmaktadır.

Hamun ve Salih Peygamberler:
Yeni kale kapısı mezarlığında yatmaktadır. Bu iki peygamberin mezarlarının bulunduğu Yeni Kale Kapısı Mezarlığının bulunduğu yerde; Zafer'deki Kibrit Apartmanından, İl Sağlık müdürlüğüne kadar uzanan yol ve evler vardır. 

Bunlar; Sarı Yakup Mezarlığı yakınında yatmaktadır. Sarı Yakup Mezarlığı, Eski Garaj civarında bulunur.2

Bunların da isimleri bilinmemekte olup, Alaaddin Camii civarındadır. Yerleri bugün kaybolmuştur. 

Eski garaj caddesi, Büyük Otelin bulunduğu Şahitler Mevkiinde 1 Peygamber yatmaktadır. Burası, değişik zamanlarda, imar çalışmaları sebebiyle iskana açılmış olup, bu mezardan iz kalmamıştır. 

Hisar önü; Atatürk Anıtının güney kısmı, Ticaret lisesi karşısındadır. Söylendiğine göre bu peygamberin ismi; Çerçiş'dir. Bu peygamber, Hisar Önü yakınında yatmaktadır. 
Konya'da mezarı olan ve isimleri belli olan 6 peygamber, isimleri bilinmeyen 8 peygamber mevcuttur. Konya'da toplam 14 peygamber yatmaktadır. MUSALLADA CENNET ÇUKURU. Konya Musalla kabristanının en eski yerinin 141 no.lı adada yer alan ve Cennet Çukuru olarak adlandırılan yeridir.

Buranın kenarında birde kuyu vardır. Uzun yıllar Konyalıların, bu kuyudan aldıkları su ile zemzem aşıladıkları rivayet edilir. Sultan Alparslan’ın Anadolu’nun fethi öncesinde buralara gönderdiği öncü birliklerin, Bizanslılar tarafından şehit edilerek atıldıkları yer burasııdır. (İsmail Hakkı Konyalı, 1964, 368). cennet çukuru içinde kalan bir zemzem aşılama kuyusu vardır. Kutsal vaziyeti ifa eden hacılarımız, beraberinde getirdikleri zemzem suyundan bir fincan dolusu suyu bu kuyuya dökerlermiş hacca gidemeyen halk bu sudan içmekle sevap kazanırlarmış. Böylece bu kuyuya zemzem aşılama kuyusu ismini vermişler. NAMAZGÂH
Musalla Mezarlığının önemli bölümlerinden biri de namazgâhtır. Buraya meydan ya da bayram yeri de denilmektedir (Baykara, 1998, 53). Namazgâh insanların toplandığı bayram namazı kıldığı, yağmur duası ettiği geniş bir alandır. Namazgâhta taştan yapılmış bir mihrap bulunmaktadır. Mihrabın iki yanından sekiz merdivenle üstüne çıkılabilmektedir.
Mihrabın sağ tarafındaki merdivenler minber olabilir. Mihrap nişi istiridye kabuğu şeklindedir.

İbrahim H. Konyalı’nın tespitlerine göre namazgâhın bir girişi vardır ve bu girişin üstünde H.948 /M.1541 tarihli, sülüs yazılı mermer bir kitabe bulunmaktadır (Konyalı, 1997, 572). Mezarlıkta dört tane türbe bulunmaktadır. Bunlar Gömeç Hatun Türbesi, Şeyh Şücaeddin Türbesi, Evhadeddin-i Kirmanî Türbesi ve Şeyh Halil-i Türbesi’dir. Kaynak: ÖZÖNDER, Hasan; " Konya Velileri", Konya, 1990, s.72 ÖZÖNDER, a.g.e., s.83 ÖZÖNDER, a.g.e. s.84 ES, Selçuk: Konya'da yatan peygamberler ve evliyalar, Yıldız Basımevi, Konya, (Tarihsiz), 

Bu haber 2091 defa okunmuştur.