• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Karaman 11 °C
  • Konya 11 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 21 °C
  • İçel 20 °C

Türkiye Seçimini Yaptı

Osman BURÇAK

7 Haziran 2015 Seçimlerinin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Milletin iradesine saygı göstermek  hepimizin görevi. Sandıktan koalisyon çıktı. Meclise giren her parti üzerine düşen ne ise gereğini yapmalı. Hiç kimse görevden kaçamaz.

Seçim sonuçlarını değerlendiren partilere bakıyorum seçimin kaybedeni yok. %25 in altında oy alırsam istifa ederim diyen Sayın  Kılıçtaroğlu sonuçlardan memnunun istifa etmeyi düşünmüyorum diyor. Sayın Bahçeli oylarını %3 puan artırmanın verdiği keyifle seçimin galibi MHP’dir diyor. Fakat hiçbir koalisyon formülünde yokuz diyerek görevden kaçıyor. Muhalefet olmak çok güzel olsa gerek. Sorumluluk yok, sırtında yük yok, oh ne güzel, yan gel yat. Ondan sonra kurusıkı tabanca gibi ha bire bağır. Daha düne kadar bu ülkenin bir gün bile Ak Parti iktidarına tahammülü yok, hemen istifa etmeli diyenler  bu gün topu Ak Partiye atarak onun hükümeti kurmasını istiyorlar. Hem Ak Partili bir azınlık hükümetine bu ülkeyi teslim etmeyiz diyeceksin, hem de Ak Partiyle koalisyon kurman diyeceksin. Bu ne biçim perhis , bu ne biçim lahana turşusu.

Daha düne kadar CHP’si, MHP’si, HDP’si, Paralel’i, Meridyeni, içerde ve dışardaki Türkiye düşmanları el birliği ile ülkeyi  Ak Parti iktidarından kurtarmak için ellerinden ne geldiyse yaptılar. Doğan Medyası Ak Parti gitsin de İsterse Türkiye batsın diye manşet atmadı mı?  Alın işte muradınıza erdiniz. İstediğiniz oldu. Siz zaten kaos ortamından beslenirsiniz. Siz bulanık suda balık avlamasını seversiniz.

Dünün eli kanlı canisini sırf Ak Parti düşmanlığınız yüzünden allayıp pullayıp milletin önüne koydunuz. Başarılıda oldunuz. Bem milletimizin iradesine saygı duymakla beraber şaşıyorum. Kürtlere hiçbir vaadde bulunmayan HDP % 13 oy alıyor. Milletimiz nasıl oldu da bu oyuna geldi. 2002 öncesi koalisyonlu dönemleri ne çabuk unuttular. İnsan huzurdan, barıştan, hizmetten bu kadar mı rahatsız olur. 30 bin şehidimizi ne çabuk unuttuk da bu ülkenin her köşesinden HDP’ye oy çıktı. Ak Partiden kurtulmanın tek yolu HDP ‘nin barajı geçmesine bağlıydı. Bunun için el birliği ile HDP’ye sarıldılar. Dünün eli kanlı canisi bu gün kurtarıcıları oldu.    

Ak Parti 2002 yılında çıkmış olduğu bu kutlu yürüyüşten alnının akıyla çıkmıştır. 14 Yılda 11 seçimden de birinci olarak çıkmayı başarmıştır. 2002 yılında % 34 ile iş başına gelmiş 11. Seçimden de % 41 oy alarak birinci parti çıkmıştır. En yakın rakibine üçüncü partinin aldığı oy kadar yani % 16 fark atmıştır. Bu seçimin tek galibi Ak Partidir. % 16 oy alan sayın Bahçeli % 41 oy alan Ak Partinin sonunun geldiğini söylüyor. Bu ne biçim matematik hesabıysa.

Bu seçimin bir kaybedeni varsa o da Türkiye’dir. Hemen ilk günden piyasalar hareketlendi.  İnsanlarımızda bir karamsarlık oluştu. Herkes birbirine ne olacak şimdi diye soruyor. Borçlu olanlar, dövizle iş yapanlar, kredi ile çalışanlar kısacası herkes tedirgin. Dün Ak Partiye bir ders vermek gerek diyenler buğun eyvah biz ne yaptık der gibi .

“Şuyu vukuundan beter.” Diye veciz bir söz vardır. Yani bazen olumsuz bir durumun söylentisi olayın kendisinden  daha çok etki yapar. O yüzden karamsarlığa gerek yok. Olan oldu. Önemli olan ülkeyi bu tablodan en az zararla nasıl çıkabiliriz onu düşünmeliyiz. Bizim şer bildiklerimizde hayır olabilir.

Sayın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun balkon konuşmasını olumlu buluyorum. Karamsarlığa , yeise hiç gerek yok. Bismillah diyerek yeniden yollara düşeceğiz. Milletimizden hiç kopmadan yolumuza devam edeceğiz. Bu millet Ak partiye şunu dedi. Umudumuz sensin ama kendi içinizdeki hataları, yanlışları  düzelt de gel. Bu kadar hizmetin neticesinde hala Ak Parti % 41 oy alarak koalisyonlara mahkum oluyorsa demek ki kendini milletimize iyi anlatamamış demektir. Demek ki , Teşkilatlar da 14 yılın verdiği bir iktidar sarhoşluğu var. Hala teşkilatlar her şeyi  kurucu genel başkandan bekliyorlar. Artık her teşkilat mensubu  kurulduğu koltuklardan kalkıp köylere, mahallelere dağılarak yeni Türkiye’yi  anlatmalı.

Ak Parti’nin işi zordu. Yedi düele karşı mücadele verdi.  Biryanda milliyetçi oylara talip olacaksın, biryanda kürt halkının oylarına talip olacaksın. Çok uğraştı herkesi kucaklamak için ama olmadı.

 “Bir musibet bin nasihatten evladır.” Bir Ak Partili olarak düşüncem odur ki, muhalefet madem Ak Parti iktidarından kurtulmak için el ele verdi, koalisyonu çok istedi, alın size fırsat. Millet size  bu görevi verdi. Üçünüz bir araya gelin bu millete koalisyonun tek parti iktidarından daha iyi olduğunu gösterin derim.

Bu esnada güçlü bir muhalefet olarak görevini yaparken, kendi içerisinde bir öz eleştiri yaparak, nerde yanlış yaptık, nerelerde eksiğimiz var bunların tespitini yapmalı. Adaylarını, teşkilatlarını ve parti kararlarını yeniden gözden geçirmeli. Çünkü görünen o ki, en kısa zamanda yeni bir seçim var.

Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

Bu yazı toplam 850 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim