• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Karaman 5 °C
  • Konya 4 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 17 °C
  • İçel 17 °C

Türkçeyi Sevmek Geleceğe Köprü Olmaktır

Bayram Altıntaş

Karamanoğlu Mehmet bey güzel Türkçemizi yabancı dillerin akımından korumak ve berrak bir dil olan Türkçemizin muhafaza edilmesi ve korunması için çalışmalar yapmıştır. Bunların başında da hepinizin bildiği o  ünlü fermanını yayınlamıştır. Amacı ise bizlere berrak ve güzel bir Türkçe bırakmaktı. Bize düşen de Türkçemizi en iyi bir şekilde öğrenmek ve günlük hayatımızda da türkçemizi en iyi bir şekilde yaşatmaktır.       

Günümüzde ise: Ana dilimizi önemsemediğimizi ve kıskaca aldığımızı bugün ortaya çıkan neslimize baktığımızda bunu görmek mümkündür. Çünkü dil, bir toplumun kültür seviyesinin aynasıdır. Toplumun hangi kültür seviyesinde olduğunu öğrenmek diline olan bağlılığından anlaşılabilir. Bizler böylesine önemli olan bir dili çocuklarımızın yanında Türkçemizin  önemsiz bir dil olduğunu her zaman tutum ve davranışlarımızla ortaya koymaktayız.  Ana dilimize karşı bu davranışlarımızın bizlere  neler kaybettireceğinin hiç farkında bile değiliz. 

Hızır Yağcı dilin önemini şöyle açıklıyor: 

“Dil, kişiler arası iletişimi sağlamanın yanı sıra , bir milletin kültürünü, hafızasını gelecek nesillere aktarır. Böylece  insan, kimliğini dil ile inşa eder. Dilin bozulması, toplumu kimliğinden uzaklaştırır, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakır.” demektedir.

Bilge kral Konfüçyüs’e bir gün öğrencisi, kral olsaydın ne yapardın? diye sorunca, Konfüçyüs “Dili düzeltirdim ”demiş. Öğrenci nedenini sorunca Konfüçyüs şu bilgece cevabı verir. “Çünkü dil bozulursa kültür bozulur, kültür bozulursa ahlȃk ve aile bozulur, ahlȃk bozulursa hukuk siyaset  bozulur, hukuk ve siyaset bozulursa devlet çöker ve yıkılır. ”demektedir. 
   
DİL,  KÜLTÜRÜN  GELECEK NESİLLERE AKTARIMIDIR

Dil,  bir kültürün bir medeniyetin gelecek nesillere en doğru ve sağlıklı bir şekilde aktarımı demektir.  Nesiller arasında köprü olmak demektir. Köprü olmazsa bir medeniyetin gelişmesinde ve kültürlerin yaşatılmasında ödenen bedeller ne olacaktır. O insanların gelecek nesiller mutlu ve huzurlu yaşasınlar diye bizler için bedel ödeyecekler,  biz ise onlara vefasızlık yaparak o kültüre ve değerlere sahip çıkmayacağız. 

General Douglas Mac Arthur’un: “Ölenleriyle henüz doğmamışları arasında köprü kuramayan milletlerin yaşamaya hakkı yoktur.” demektedir.

Geçmişimizle köprü kurmak istiyorsak, bu köprünün her iki ayağını sağlam zeminlere oturtmamız gerekecektir.  
Bu köprünün bir ayağını önemsemez isek yani ana dilimizi küçük, başka dilleri büyük görürsek gelecek nesillere aktarılacak bilgide sağlıksız bilgi olacaktır. Böylece köprünün ömrü kısa olacak ufak bir fırtınada yıkılmaya mahkum olacaktır. 

SAHİP OLDUĞUMUZ DİLİN KIYMETİNİ BİLMELİ 

Ana dilin önemine dikkat çekmek için UNESCO 1999 yılında aldığı bir kararla 21 şubatı  Dünya Anadil Günü ilan etti.  Anadil  bir insanın öz dilidir. Hiç bir  dilin üzerinde değildir. Hele bizim dilimiz bir çok dilden daha özeldir.  Türkçemizin diğer dillerden ayrılan özelliklerini: Türkçe’nin sevdirilmesi ve yaşatılması için mücadele eden Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu şöyle açıklıyor: 
“ Türkçe ’de öyle kelimeler var ki, mesela milli kültürümüzden gelen, halk arasına yerleşmiş ve hala kullanılan bir takım laflar “estağfurullah, afiyet olsun, gönül hoşnutluğu, geçmiş olsun gibi.. Bunları hiçbir batı dillerinde bulamazsınız.” demektedir.

Oktay Sinanoğlu, Türkçemizde ki bir çok güzel kelimelerin yerine  başka kelimeleri koyduğumuzu da şu örneklerle açıklamaktadır:
“Teklifi kaldırıp “öneri” yaptık, “eser”i kaldırıp “yapıt” yaptık, “farz edelim” veya “varsayalım kaldırıp “atıyorum” yaptık, “teşriflerinizi bekleriz” yerine “katılımınızı bekleriz” yaptık, (sanki yemek tasına çorba katıyoruz), “ Allah’a ısmarladık kaldırıp “bye –bye” yaptık, “Allah’a emanet ol’u kaldırıp “kendine iyi bak” yaptık.” demektedir.
Bu örnekleri hayatımızın içinde her zaman görmek mümkündür. Ancak başlangıçta garip gibi gelen yanlış kelimeler ve sözcükler zaman içinde alışkanlık haline geldiği için normalleşmektedir. Tabi ki güzel Türkçemizim güzelliğini de böylece ortadan kaldırmış oluyoruz. 

Dilimizin ne kadar zengin bir dil olduğu gerçeğini, batı dillerine hayranlık duyan aile ve genç kardeşlerimizin bir an evvel sahip olduğumuz anadilimiz Türkçemizim kıymetini bilmelerini ve önemini düşünmelerini temenni ediyoruz. 
Dilin önemini ve Avrupa’da ki konumunu dil uzmanı Mehmet Önel ise şöyle açıklıyor:

“ Türkçe dünyada en çok konuşulan sekizinci dildir. 200 milyon kişinin konuştuğu  Türkçenin  Almanya’da ise ikinci büyük yabancı anadil olduğunu.” söylemektedir.          

( Devam Edecek……)

 

 

Bu yazı toplam 764 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim