• BIST 79.398
  • Altın 125,599
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Karaman 8 °C
  • Konya 7 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 19 °C
  • İçel 22 °C

Türkçeyi Sevmek Geleceğe Köprü Olmaktır (2)

Bayram Altıntaş

Dil, düşüncenin kendini idrak ettiği iklim; yeşerip boy attığı topraktır. Ana dili bir insan için öz evi, aile ocağıdır. Kişi bu aile ocağında yaşar ve şahsiyet kazanır. Tarih ve kültürün belirlediği dil, düşüncenin fertlikten çıkarak cemiyetin malı olmasını sağlar.
D. Mehmed Doğan

Türkçeyi Sevmek Hayatın İçinde Yaşamakla Olur         

Türkçeyi önemsemeyen ve Türkçe’nin gelişmesi için hiç bir özveri göstermeyen ve de  içinde yaşadığı toplumun dilini büyük, kendi dilini küçük gören bir ailede yetişmiş bir genç kızın bana anlattıkları, hepimize ibret olmalıdır:

“...Bizim evde  kapalı bir dolabın içinde Kur’an-ı Kerim ve bir kaç namaz hocası  gibi kitapların dışında değişik konularda yazılmış kitabımız yoktur.  Bizler Avrupa da  yaşadığımızdan dolayı olacak ki, annem ve babam Türkçe kitap okumadıkları  gibi fazla içinde yaşadığımız ülkenin dilini de bilmiyorlar.

Ailem küçüklüğümden beri devamlı bana; iyi bir yabancı dil öğrenmem gerektiğini bunun için de Türkçe ’den ve Türk çocuklarından uzak durmamı telkin ettiler. Bende annem  ve babam her şeyi iyi bilirler diyerek onların dediklerini yaptım.

Ailemin resmi işlerini de doğal olarak ben yapıyordum. Çünkü dil bilmiyorlardı. Dil bildiğim için de  ben yapmak zorundaydım. Bunun içinde zaman zaman  iletişimde kırgınlıklarımız ve anlaşmazlıklarımız oluyordu. Çünkü onların söyledikleri kelimeleri anlayamıyordum. Anlayamadığım içinde tercüme edemiyordum. Ben onların dediklerini  tam anlatamadığım zaman da ailem bana kızıyor:

“ Seni boşuna mı okuttuk. Sen Türkçe anlamıyor musun. Benim anlattıklarımı tercüme et yeter diyorlar.” Ancak  Türkçemin iyi olmadığı için tam tercüme edemiyordum. O zamanda sıkıntı çekiyordum.

Nihayet  nişanlandım…  Nişanlım hapse girdikten sonra, benim dini bilgiler öğrenmemi istedi. Bunun içinde benim bir Namaz hocası türü  bir kitap temin etmem gerektiğini söyledi. Bende o tür bir kitap temin ettim.  Ancak kitaptan bir şey anlamıyordum. Çünkü Türkçem onu anlayacak seviyede değildi. Nişanlımın bu isteğini nasıl yerine getireceğim ve dinimi ben nasıl öğreneceğim...” diyordu..

Ben de kendisine dedim ki:

“Üzülmenize gerek yok. Çünkü sizin bir sucunuz yok. Suç sizi bu duruma getiren ve sizi tarihinize, kültürünüze ve de en önemlisi dininize  yabancı bırakanlarındır.  Nice örnek insanlar vardır ki,  belli bir yaşa kadar hiç bir şey bilmedikleri halde bir vesileyle ilimle bilgiyle tanışmışlardır.  Bu insanlar tanışmakla kalmayıp, kendilerini yetiştirdikleri gibi başkalarını da yetiştirmişlerdir.  Sizi tebrik ediyorum.  Çünkü bu öğrenme aşkı sizde olduğu müddetçe geçmişte öğrenemediklerinizi öğrendiğiniz gibi yeni öğrendiğiniz bilgileri de yeni nesillere sizler öğretirsiniz...”  dedim.

Bu ve buna benzer daha bir çok olaylarla karşılaşmak mümkündür. Öyle aileler var ki; “Benim çocuğum Türkçe bilse de olur bilmese de olur. Öncelikle içinde yaşadığı toplumun dilini bilsin. “ diyebiliyor.  Çocuklara Türkçe dersi verilmesi için aileleri davet ettiğinizde. “Ne gerek var Türkçe dersine. Dinini öğrensin yeter” diyebiliyor. Ama dinini öğrenmek , kültürünü öğrenmek, kendisine ve ailesine karşı nasıl davranacağını öğrenmek için iyi bir Türkçe bilmesi gerektiğinin farkında değil.

Güzel Türkçemizin ne kadar kıymetli olduğunun farkında değil.  Su gibi berrak bir Türkçenin öğrenilmesinin çocuklara küçük yaşta verileceğinin farkında değil aileler.

Çocukların kelime hazinesinin çok küçük yaşlarda öğretmenin ne kadar önemli olduğunu Zig Ziglar şöyle açıklamaktadır:

Missouri’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, bir çocuğun kullandığı kelime hazinesinin yüzde 60-65’i üç yaşına gelene kadar tamamlanmış ve hayatı boyunca öğreneceği şeylerin üçte ikisi altı yaşına geldiğinde öğrenilmiş oluyor.” demektedir. 

Ana dilin ne kadar önemli olduğunun farkında olmadığımızdan dolayı bugün geldiğimiz nokta ise içler acısıdır.  On beş yaşına gelmiş bazı çocuklarımız; ne istenilen seviyede Türkçe okuyabiliyor ne de yazabiliyor ne de konuştuklarınızı anlayabiliyor.  Bu duruma nasıl gelindiğinden ziyade, çocuğun geçirdiği sürece bakmak lazım. Evin içinde Türkçe dili aileler tarafında kıskaca alınmışsa, öksüz ve yetim bırakılmışsa bugün bu sonucun olması sürpriz olmasa gerek.              

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, kendimizden kaynaklanan hatalarımız yüzünden kendi çocuklarımızın geleceğini yok etmekteyiz. Onların geleceğini yok etmekle kalmayıp dinlerini de öğrenmesini engellemiş oluyoruz. Böylece hem onarın geleceğini karartmış hem de anne baba olarak,  hem dünyamızı hem de ahiretimizi karartmış oluyoruz.
Peyami Safa’nın dediği gibi:

“Kültürün ilk basamağı, anadilini iyi konuşmak ve iyi yazmaktır.” diyor. Ama bugün gençlerimiz Türkçeyi unutup başka dillere yönelmektedir.   

Acı ama maalesef gerçek şu ki, bazı ailelerin evlerinde tarihini, kültürünü ve dinini  anlatan küçük bir kütüphanesi ve de bir Türkçe sözlük dahi bulunmamaktadır.  Bir de evin içinde yabancı dil kullanılınca, o evde ana dil olan Türkçemiz de öksüz ve yetim konumuna düşmüş durumdadır.

Büyük bir İslam aliminin şu sözleri kulaklarımıza küpe olmalıdır:

Tarihinizi, kültürünüzü, geleneklerinizi, örf ve adetlerinizi ve de dininizi unutabilirsiniz. Ama ana dilinizi biliyorsanız bütün bu unuttuklarınızı ve kaybettiklerinizi geri kazanabilirsiniz. Bilmiyorsanız hepsini kaybedersiniz.”

Dilimizin ne kadar zengin olduğu gerçeğini, batı dillerine hayranlık duyan aile ve genç kardeşlerimizin  bir an evvel oturup düşünmelerini temenni ediyoruz.
       

 Yine Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi:

“Türk milletinin dili, Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel , en zengin ve en kolay okunabilecek bir dildir. Onun için her Türk dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bizde Türk dili, Türk milleti için mukaddes bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz hadiseler içinde ahlakının, ananelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin. Velhasıl bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.”

Bir milleti millet yapan dini ve dilidir. Son zamanlarda zaten birileri inançlarımızı zayıflatmaya, tahrip etmeye çalışıyor. Bunun üstüne birde dilimizi yitirirsek telafisi olmayan sonuçlarla baş başa kalabiliriz. O yüzden dilimiz; dinimiz ve neslimiz için çok önemlidir.

Türkçeyi Sevmek Bedel Ödemektir

Prof.Dr. Ali Fuat Başgil hocamızın dediği gibi:
Her şeyden evvel, ana dilini iyi konuşmayı ve iyi yazmayı öğren. İnsan için en faydalı olan kendi ana dilidir.” demektedir. Bizler için en faydalı anadilimiz ise o zaman bu dil bizim önceliğimiz olmalıdır.   

Anadilimiz, bizim için ekmek gibi, su gibi hava gibi  önemli olduğunun farkına varmalıyız.  Bu noktada maddi ve manevi bütün fedakarlığı yapmalıyız.  Başka dilleri büyük kendi dilimizi küçük görmemeliyiz.  Çocuklarımızın yanında Türkçemize karşı önyargılarının oluşmasını ve küçümsemelerine fırsat verecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıyız.  Çocuklarımızın su gibi berrak olan Türkçemize karşı sevgilerini arttırmak için onlara Türkçelerini geliştiren kitaplar ve materyaller almalıyız.

Çocukların Türkçelerinin gelişmesi için davet edilen etkinliklere ve okullara göndermeliyiz. Sevgi bedel ister fedakârlık ister. Emek ister.

Bu fedakârlığın sonucunda da mutlu  ve kültürlü bir neslin yetişmesine köprü olduğumuz içinde biz hem dünyada hem de ahirette mutlu olacağız. İçinde yaşadığımız toplumda faydalı bir nesil bırakmış olacağız. Bunun tersi olursa hem çocuklara zarar vermiş olur. Hem de kendimize zarar vermiş oluruz.

Çocukların en önemli dersinin  Türkçe dersi olduğunu unutmamalıyız. Türkçe dersinin, anadili öğrenimin çocuğa kazandıracağı faydalarını Prof. Dr. Sedat Sever şöyle açıklamaktadır.

Türkçe bir bilgi dersi değil, bir ifade ve beceri dersidir. Öğrencinin zihin ve ruh gelişmelerinde iyi bir ana dili  öğretiminin rolü, başka hiçbir dersle ölçülemeyecek kadar büyüktür.” demektedir.

Bütün aileler Türkçe dersinin önemli olduğunun farkına varmalı an azında bizim dışımızda ki milletlerin kendi dillerine gösterdiği hassasiyetleri biz de göstermeliyiz.

Bir televizyonda Türkçe dersinin önemi konusunda bir programda şu bilgiler aktarılmaktaydı.

“Türk toplumu kendine sunulan Türkçeyle ilgili hizmetlerin kıymetini bilmemektedirler. Türkçenin geliştirilmesi ve çocuklara öğretilmesi için yapılan programlara ne yazık ki istenilen katılım sağlanmamaktadır.  Başka milletler kendi  dillerini  çocuklarına öğretebilmek için kilometrelerce uzaklara çocuklarının kendi dillerini öğrenmesi olarak götürmektedirler. Bazen bu mesafeler  iki saat sürmesine rağmen hafta sonu bir yerde toplanıp çocuklarını  götürmektedirler.  Yunanlılar, Çinliler, İspanyollar ve diğer milletler  kendi dillerinin öğretilmesi için hem maddi hem de manevi bedeller ödemektedirler.  Ve kendi dilleriyle ilgili yaptıkları etkinliklere ve programlara katılımları ise yüzde doksan  olmaktadır. “ 

Bizlerde çocuklarımıza ana dili olan Türkçelerini sevdirmeli,  bunun için de maddi ve manevi fedakârlıktan kaçınmamalıyız. 

Tarihe ana dilini en az bilen insanlar olarak geçmemek ve de kültürün gelecek nesle aktarılmasında engel olarak anılmak istemiyorsak ana dilimize sahip çıkmalıyız.

Kendi ellerimizde Türkçemizi kıskaca almamalı ve  onu yaşadığımız toplumda öksüz ve yetim bırakarak hem dünyamızı hem de ahiretimizi zindana çevirmemeliyiz. Yoksa hem neslimiz bizi affetmez hem de tarihimiz.

Onun için kültürün ve değerlerin  yaşatılması ve aktarılması için köprü olmak varken neden köprü kurmaktan uzak kalalım. Bu köprüyü kurmak için dilin ne kadar önemli olduğunu en geniş kapsamlı Büyük Türkçe Sözlük kitabının  yazarı  D. Mehmed Doğan:

Dil, düşüncenin kendini idrak ettiği iklim; yeşerip boy attığı topraktır. Ana dili bir insan için öz evi, aile ocağıdır. Kişi bu aile ocağında yaşar ve şahsiyet kazanır. Tarih ve kültürün belirlediği dil, düşüncenin fertlikten çıkarak cemiyetin malı olmasını sağlar.” demektedir.  

 

 

 

Bu yazı toplam 950 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim