TÜRK EĞİTİM-SEN
Reklam

TÜRK EĞİTİM-SEN

TÜRK EĞİTİM-SEN Karaman Şube Yönetim Kurulu Başkanlığında yapılan açıklamada;

24 Kasım 2019 - 12:03

Öğretmenlerimize Verdiğimiz Değer; Aslında, Çocuklarımıza Verdiğimiz Kıymettir.

“Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.”diyen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e başöğretmenlik unvanının verilmesi ve Millet Mekteplerinin açıldığı gündür 24 Kasım. Eğitimin kilometre taşı olan, hayatını mesleğine adayan, cefakârca görev yapan, aklı ve bilimi kılavuzu yapan öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. 

Öğretmenlerimize verdiğimiz  değer; geleceğimize ve geleceğimizin teminatı  olan çocuklarımıza verdiğimiz değerdir. Geleceğimizi inşa eden öğretmenlerimizin huzur ve refah içinde yaşamaları en önemli isteğimizdir.İçinde bulunduğumuz süreçte öğretmenlik mesleğinin bir çok problemi olduğunu yetkili mercilerin görmesi ve gerekli tedbirlerin alınması elzemdir.

Öğretmenlerimiz fedakârca, canla başla çalışmaktadır.Buna rağmen eğitim çalışanları veli ve öğrenciler tarafından şiddete maruz kalmakta, hatta hayatlarını kaybetmektedir. Gebze’de öğrencisi tarafından öldürülen öğretmenimiz Necmettin Kuyucu davasının ilk duruşmasının 22 Kasım’da yani geçtiğimiz gün görülmüştür.Sendikamız bu davaya müdahil olmuştur. Öğretmenlere şiddetin önüne geçilmesi için yasal düzenlemeler yapılması ve suçlulara caydırıcı cezalandırmaların olması gerekir. 

Öğretmenlik meslek kanunun bir an önce hazırlanmasını destekliyoruz. Bu yasal değişim yaşanırken de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki kazanılmış haklarımızın korunması en önemeli talebimizdir.

Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması,gerek ilk atamada gerekse yönetici atamalarında kamunun gündeminden mülakat (sözlü sınav)  adı verilen ve eğitimde çalışma barışına zarar veren uygulamayı çıkartmak,öğretmenlerin kariyer basamaklarına dair düzenlemeler Milli Eğitim Bakanlığının acil çözmesi gereken sorunlarımızdandır. 

Öğretmenlerimizin ekonomik durumları bir çok kişinin sandığının aksine iyi değildir.Toplu sözleşmede alınan zam oranları bile çoktan erimiş durumdadır.Öğretmenlerin ücretlerinden alınan vergi oranlarının düşürülmesi gerekmektedir.Sendikamızın geleneksel hale getirdiği “Öğretmenler Günü Anketi” sonuçları 22 Kasım’da açıklanmıştır. Anket sonuçlarına göre öğretmenlerin aldıkları ücretlerle birikim yapabilmesi bir tarafa borçsuz yaşayabilmesi zor görünmektedir. (https://www.turkegitimsen.org.tr/icerik_goster.php?Id=13406)

Öğretmenlere verilen sözler unutulmamalıdır.3600 Ek Gösterge sözünü yetkililere bir kez daha hatırlatırız. Öğretmenin itibarı Milli Eğitim Bakanlığının Namusudur.

ÖĞRETMEN, yurdumuzun dört bir yanında soluk veren DEVLETTİR.

ÖĞRETMEN, güzel ülkemizin her köşesinde dalgalanan BAYRAK’tır.
Bu haber 772 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..