Timsal Karabekir, Kazım Karabekir MYO’da Konuştu
Reklam

Timsal Karabekir, Kazım Karabekir MYO’da Konuştu

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen söyleşide Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir öğrencilerle bir araya geldi.

21 Mart 2016 - 16:11 - Güncelleme: 21 Mart 2016 - 16:13

Söyleşiye Kazımkarabekir Kaymakamı Aziz Oğuz Al, Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı, KMÜ Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Abdulbaki Pınar, öğretim elemanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Kazım Karabekir Paşa Vakfı kurucularından Timsal Karabekir, Kazım Karabekir Paşa’nın arşivinden fotoğraflarla gerçekleştirdiği sunumunda Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanan zorluklara değindi.

Milli mücadele dönemi hakkında bilgiler paylaşan Karabekir, “Anadolu’ya çıkan beş inanmış yürek; Mustafa Kemal Atatürk, Ali Fuat Cebesoy, Kazım Karabekir Paşa, Refet Bele ve Rauf Orbay Amasya Genelgesini imzaladı, bunu duyan İngilizler Mustafa Kemal’in tutuklanmasını istedi.” açıklamasında bulundu.

Çanakkale Savaşı ile ilgili ise Timsal Karabekir, “57. Alay tamamen şehit edildi. O esnada Seyit Onbaşı boyuna kilosuna bakmadan 276 kiloluk  top mermisini sırtlayarak adeta bir dev kesildi. Koca Seyit’in gücüyle bir İngiliz  zırhlısı batırıldı. Çanakkale Savaşının kazanılmasında Seyit Onbaşılar büyük rol oynadı.” şeklinde konuştu.

Söyleşide, Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından şiirler okundu ve Timsal Karabekir ile birlikte Türk Yılmaz marşı hep bir ağızdan söylendi.

Söyleşinin sonunda Timsal Karabekir’e plaket ve hediye takdim edildi. Büyük ilgi gören etkinlik katılımcıların hatıra fotoğrafları çektirmesi ile son buldu.

Bu haber 3561 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..