• BIST 79.834
  • Altın 125,910
  • Dolar 3,0869
  • Euro 3,3581
  • Karaman 11 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 24 °C
  • İçel 22 °C

Temizlik Zamanı

Hatice YALÇIN

 

İnsanın olgunlaşmasıyla nilüfer çiçeğinin gelişimi arasında ilginç bir ilişki var.

Nilüfer çiçeği, suyun altındaki bulanık suyun ve çamurun içinden yukarı su yüzeyine çıkıp hava ve güneşle buluşuyor.

Suyun dibi çamurlu ve bulanık… Ama bu ortama rağmen üstteki duru suya ulaşan nilüfer çiçeği, rengarenk görünümüyle paklanmış şekilde su üzerinde güzelliğiyle büyüleyebiliyor.

İnsanlar da nilüfer gibi, çamurlu ve bulanık ortamdan çıkıp arındırabiliyor kendini…

Yüreğinde çamurlaşmış üzüntüleri ve zihninde bulanıklaşmış takıntıları temizleyebilir…

Bugünlerde evlerde bahar temizliği başladı.  Cam, halı, dolap temizliği yapılıyor. İşte tam bu dönemde yer temizliği kadar, ruh ve akıl temizliğine de ihtiyacımız var.

Hepimiz koca bir yıl boyunca hüzün de yaşadık neşe de… Acı da hissettik sevinç de… Çaresizliği de yaşadık, umudu da… Çoğumuzun zihninde tüm zıt duygular dans eder halde… Bazılarımızın sıkıntıları bir ip gibi boynumuza geçmiş ve gitgide boğuyor.

İnsan bir süre sonra zihninin de kirlendiğini hissediyor. Bu nedenle baharla beraber uyanmak ve yenilenmek gerek… Hafifleme, nefes alma, kurumuş umutlara can suyu verme zamanı geldi ve düşüncelerimize de bahar temizliği yapmak şart oldu.

Öncelikle boşu boşuna zihnimizde yer kaplayan üzüntüleri çöpe atarak başlayabiliriz işe…

Bizi derinden üzen ve düşünüp durduğumuz bir lafın üzerine çamaşır suyu döküp zihnimizde beyaz bir sayfa açabiliriz…

Arkamızdan konuşanı, önümüzü tıkayanı, içimizi acıtanı zihnimizden nasıl mı temizleyebiliriz? İşte bir öneri… Kendimizi şöyle ikna edebiliriz: “Elinden gelmeyenin, dilinden gelir. Görünmek isteyen, görünene saldırır. Hem zaten suçlu kişi çoğu zaman parmağın sahibidir. O halde o laf ve o parmağın sahibi beni üzemez ki!”

Daha “mutlu” yaşamak adına bizim için değeri olmayanları böyle öteleyip aklımızdan temizleyebiliriz.

Takılmadan geçmişe, yolumuza ne çıkarsa selam verip yürüyebiliriz.

Zihnimizde yılların oluşturduğu “zihin obezitesini” tedavi etmek için düşüncelerimizi azaltıp beynin yükünü azaltabiliriz.

Yenilenebiliriz.

Kartal kendini yeniler. Nasıl mı?

Kartalın yaşı 40'a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de avlarını kavrayıp tutamazmış. Gagası uzunlaşıp kıvrılır, kanatları ağırlaşır, tüyleri sertleşirmiş. Artık uçamaz hale geldiği için acılı bir yeniden doğuş süreci yaşarmış. Kendini yenilemek için gagasını sert bir şekilde kayaya vurur dururmuş. Sonunda kartalın gagası yerinden sökülüp düşer ve bir süre sonra daha sağlam bir yeni gaga çıkarmış. Yeni gagasıyla pençelerini de yerinden söker çıkarırmış. Yeni pençeleriyle eski kartlaşmış tüylerini de yolarmış. Sonuçta kartalın yeni pençeleri, yeni gaga ve tüyleri olduğu için daha uzun yaşayabilirmiş.

İşte düşüncelerimizde yaptığımız bahar temizliği, herkes için “kartal gibi yenilenme” sürecini başlatabilir.

Çekmecelerin ve dolapların temizlendiği bu dönemde yüreğimizde ağırlığını taşıyıp durduğumuz üzüntüleri ayıklayabilir ve kartal gibi yenilenebiliriz.

Hem zaten üç aylar da geldi. Bedenimizi arındırırken, kötü alışkanlıklardan ve içimizi kirleten gergin düşüncelerden de uzak durulması gereken bir zaman dilimindeyiz. Bu aylarda, sürekli düşünüp ürpermiş gönüller ve köpürmüş vicdanlar, artık baharın sımsıcak günleriyle kucaklaşacak. Bedenimizi yenilediğimiz bu dönemde düşünce temizliği fırsatı daha çok olacak.

Başkalarını suçlayıp duracağımıza, üzerimizdeki korkuları nasıl atacağımızı düşünelim biraz.

Aynı ağacın altında gölgede ayaklarımızı kardeşçe uzatmayı düşünerek, bizi incitip duran duyguları silelim…

Bu baharı temiz bir yürekle, temizlenerek yaşayalım. İçimizdeki karamsar duyguları çöpe bırakalım. Öfkeyi, gangren olmuş ilişkileri, keşkeleri, pişmanlıkları…

Neşe, güven, bağışlama, sevgi  tohumları ekelim kalbimize…

Zihnimizde yapacağımız temizlik, küçük bir çocuğun yıldız gözleri kadar berrak yapacak önümüzü.

Evlenecek bir genç kızın kıvıl kıvıl heyecanı kadar güzelleştirecek zihnimizi…

Belki de çocuğunun geleceği için umut dolu hayaller kurup dualar okuyarak çocuğunun yüzüne üfleyen bir annenin nefesi kadar da içtenleştirecek bizi bu temizlik…

Çabalamaya değmez mi?

Bu yazı toplam 5706 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim