Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
SÜREYYA’DAN GÜÇLÜ KEMİKLER İÇİN "İĞDE"...
Reklam

SÜREYYA'DAN GÜÇLÜ KEMİKLER İÇİN "İĞDE" ÖNERİSİ

Karaman'ın ünlü aktarlarından ve tanınmış simalarından esnaf Süreyya Kayalık'ın işyerinde şifalı ot ve bitki çeşitlerinden her türlüsüne ulaşmak mümkün.

Reklam
18 Haziran 2020 - 16:15
Reklam

SÜREYYA'NIN ŞİFAHANESİNDEN "İĞDE" ÖNERİSİ

Bir bardak süt içine bir çorba kaşığı iğde tozu dökülerek ve bir çorba kaşığı balla karıştırılması halinde mucizevi etkileri bulunan iğdenin, kemik erimesi ve Alzheimer tedavisinde mükemmel bir takviye olduğu öğrenildi.

Süreyya Kayalık, iğdenin bağışıklığı güçlendirdiği gibi, kemik erimesini engellediğini söyleyerek;

"İshali de kesiyor. Yaprakları kaynatılarak içildiğinde öksürüğe iyi geliyor. Karaman’da da severek tüketilen İğde birçok şeye iyi gelir."dedi.

Karaman ve bölgesinde de bolca yetişen İğdenin bağışıklığı güçlendirerek kemik yapısını da koruduğunu söyleyen Karamanlı aktar Süreyya Kayalık önerileri ile şifa dağıtmaya devam ediyor.

Yaprakları boz renkte ve tüylü, güzel kokulu sarı çiçekler açan bir ağaç olan İğdenin, zeytin biçiminde ve iriliğinde, olgunlaşınca kırmızıya çalan sarı renkli kalınca kabuklu, unlu ve tadı mayhoşça meyvesi olduğuna dikkat çeken Süreyya Kayalık, İğde’nin faydalarını;

İğde yemişinin rengi sarı, dışı sert, tadı mayhoştur. Vitamin deposu olan iğde halk arasında cıcıcılık, cışkan, pisat adlarıyla bilinmektedir. İğdenin dış kısmı kabuklu içi tüylü, iğde çekirdeği büyüktür. İğdenin içeriğinde; Organik asitler, Vitaminler, Flovan Glikozidler, Uçan yağ, Tanen vardır. 

GÜÇLÜ KEMİKLER İÇİN BİR BARDAK SÜTE 1 TATLI KAŞIĞI İĞDE UNU

Süreyya Kayalık, iğdenin günümüzde insanın en çok ihtiyaç duyduğu Kalsiyum ve Östrojenin Kemik Doku Üzerindeki klinik etkilerinin bilimsel açıdan kanıtlandığını da hatırlatarak İğde içinin bu anlamda da faydalı olduğuna da dikkat çekti.

FAYDALARI

İshali durdurur, öksürüğe iyi gelir, vücut direncini artırır, Bağırsağa faydalıdır, İdrar sorunlarını düzenler ve mide bulantısını ve kusmayı önler.

İğde yine ağzı temizler, soğuk alğınlığına iyi gelir, grip önleyicidir. Cinselliği artırır. egzamayı giderir ve böbrekleri çalıştırır.

ÖKSÜRÜĞE OLAN FAYDASI: 

İğde tüketimi öksürüğü kesmek için idealdir. Aynı zamanda çay ya da komposto olarak da tüketildiğinde aynı etkiyi gösterecektir.

VÜCUT DİRENCİ İÇİN FAYDASI:

İğde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte, hastalıklara karşı direncin artmasını da sağlar. Özellikle soğuk algınlığı dönemlerinde bol miktarda tüketilmesi önerilir.

MİDE RAHATSIZLIKLARI İÇİN FAYDASI:

Mide bulantısını kesmek için iğde tüketilmelidir. Kusmayı da kesme konusunda yardımcı olan iğde meyvesi, mide ağrıları için de yatıştırıcı bir etki sağlar. Hazımsızlık problemi yaşayanlar da, ağır yemeklerden sonra iğde tüketmelidir.

CİLT SAĞLIĞI İÇİN FAYDASI: 

Cilt sağlığı açısından birçok faydası olan ve bakım ürünlerinde dahi kullanılan iğde, özellikle egzama gibi cilt problemlerinin geçmesi için kullanılmaktadır.

AĞIZ İÇİN FAYDASI:

Ağızdaki zararlı bakterileri engellemesi, ağız yaralarının iyileştirilmesi ve taze bir nefes için iğde tüketimi önerilir.

BAĞIRSAKLAR İÇİN FAYDASI: 

Bağırsak faaliyetlerini düzenlemede, ishalin kesilmesinde ve böbreklerin temizlenmesinde iğde meyvesi çok fayda sağlar.

SAFRA KESESİ İÇİN FAYDASI: Safra kesesi ile ilgili yaşanan birçok problemde iğde meyvesi çok faydalı gelmekte ve uzmanlar tarafından da tüketimi her zaman önerilmektedir.

C VİTAMİNİ AÇISINDAN FAYDASI: İğde meyvesi, tam bir C vitamini deposudur ve vücudun C vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılamak için günde bir porsiyon yemek yeterlidir.

İDRAR SORUNU İÇİN FAYDASI: İdrar tutamama gibi sorunlar yaşayan bireylerin tedavi sürecinde bol miktarda iğde tüketmeleri önerilir. Bu sorunu tamamen çözme konusunda iğde çok iyi bir etki sağlar.

OMEGA 7 AÇISINDAN FAYDASI: İğde meyvesi aynı zamanda bol miktarda Omega 7 yağı içermektedir. Bu yağ cilt ve saç sağlığından mide sağlığına kadar pek çok konuda fayda sağlar. Vücudun Omega 7 ihtiyacını büyük ölçüde karşılar.


Bu haber 1570 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..