Reklam
SON ZAMANLARIN EN DİKKAT ÇEKİCİ FİLMİ

SON ZAMANLARIN EN DİKKAT ÇEKİCİ FİLMİ

Aida Begiç: "Mültecilere karşı ön yargılı olanların bu film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak...

20 Eylül 2018 - 15:42

SON ZAMANLARIN EN DİKKAT ÇEKİCİ FİLMİ

Aida Begiç: "Mültecilere karşı ön yargılı olanların bu film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için en önemli amaç olacak." ifadelerini kullandı.

 

Dünyanın dört bir yanında yaşayan yetimler için kamuoyunu bilinçlendirme ve ihtiyaçları doğrultusunda yardım çalışmaları yürüten Beşir Derneği'nin "Yetim Projesi" kapsamında çekilen son zamanların en dikkat çekici hikayesine sahip ödüllü film  "Never Leave Me (Bırakma Beni)" 21 Eylül'de sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Karaman Beşir Derneği Temsilcisi Osman Yaşar Işıklı, film hakkında yaptığı açıklamada; “Türkiye’de ilk defa bir sivil toplum kuruluşu sosyal sorumluluk kapsamında bir filmin yapımcılığında rol aldı. Cumhuriyet tarihi boyunca ve öncesinde Ülkemiz yetimlere hep ev sahipliği yapmıştır. 1. Dünya savaşından sonra Darüleytamlar (yetim evleri), Himaye-i Etfal Cemiyeti (sonraki adı Çocuk Esirgeme Kurumu ) bu topraklar üzerinde kurulmuştur. 8. yılına giren Suriye iç savaşı mağduru 350'den fazla yetim çocuğun motivasyonlarını artırmak,  adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale'de gerçekleşen atölye çalışmaları ile başlayan proje, bir film projesi ile taçlandırıldı. Daha önce Avrupa, Amerika ve Uzak Doğuda gösterime girmiş olan film 20 Eylül 2018 saat 21:00 da Cemal Resit Rey de Galası yapılacak. 21 Eylül’de tüm Türkiye ile aynı anda Karaman’da da vizyona girecek. Özellikle ailelerin çocukları ile birlikte izlemelerini tavsiye ediyoruz. Sinamaseverler biletlerini Beşir Derneği’nden temin edebilirler. Geliri tamamen yetimler için harcanacak olan biletin fiyatı kişi başı herkes için 15 TL olarak belirlenmiştir. Film süresi 97 dk dır. Özel toplu halde vizyonlarda sinema seansları esnetilip istenilen saate film gösterime koyulabilecektir. Tüm Karaman halkını, sivil toplum kuruluşlarını, 12 yaş üzeri tüm ilköğretim ve lise öğrencilerimizi, Üniversite gençlerini, resmi kurum çalışanlarını aileleri ile birlikte olsun olmasın bu filme davet ediyoruz.” dedi. Yönetmen Aida Begic, Bosna Hersek savaşını yaşamış, savaşı öncesi ve sonrasıyla bilen bir yönetmen olarak Suriyeli çocukları çok iyi anladığını belirterek, filmi de bu duygularla yazdığını belirtti. Aida Begiç: "Film çocukların dünyası üzerine kurulu. Sadece onların dünyasını ve bakış açılarını yansıtıyor. Bu nedenle film sadece dram değil, her durumda umut ve sevginin de çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması. Dikkat çekmek istediğimiz bir konu da filmde izlediğiniz tüm hikayelerin çocukların hayatlarından gerçek kesitler içerdiği. Mültecilere karşı ön yargılı olanların bu film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için en önemli amaç olacak." ifadelerini kullandı. Çekimleri 24 ay süren filmin 13 ülkeden özel ekip geldi. 100 den fazla kişi görev aldı. Film İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerine odaklanırken başrol oyuncuları dahil filmde rol alan tüm çocuklar bu kamplardan seçildi.

 

Kaynak: karaman haber
Bu haber 5030 defa okunmuştur.