Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Siz Daha Hacamat Olmadınız Mı ?
Reklam

Siz Daha Hacamat Olmadınız Mı ?

Enes bin Malik (Radiyallahu Anh)şöyle dedi, Kuşkusuz ki sizin kendisi ile tedavi olduğunuz şeylerin en faziletlisi, hacamat olmaktır ’buyurdu.”

11 Ağustos 2017 - 18:10 - Güncelleme: 11 Ağustos 2017 - 19:28
Reklam

Hacamat nedir?

Hacamat deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır.

Eski Mısırlılara dayandırılan kadim tıp yöntemlerinden birisi olan hacamatın pek çok rahatsızlığa iyi geldiği de söylenmektedir.

5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Geleneksel olarak Ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Hacamat'ın pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Hacamat Nasıl Yapılır ?

Mihcam Aleti ile veya Jiletle yapılır.Şişeler ağrıyan bölgelere tutturulur.Şişeler yarım saat ağrıyan bölgede pis kanı toplar şişelerin yarım saat beklemesi sonucunda orası iyice uyuşur sonra şişeler çıkarılır ince ince jiletle kesikler atılır sonra şişeler tekrar çizik atılan yerlere takılır böylece vücuda zarar veren fazla ve pis kanlar o şişede toplanır.Jiletle atılan bu çizikler o kadar ince atılır ki yaraların üzerinde kabuk dahi oluşmaz yaralar bir günde iyileşir atardamar veya kılcal damarlara asla zarar vermez.

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz [eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış] kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Örneğin peygamber efendimiz sav. baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından ,zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından ,topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. [Kaynak: E. Davud Tıp H. 3859. 3860, Tirmizi Tıp H. 2052, İ. Mace Tıp H. 3484. 3484]

İkinci kan aldırma yöntemi ise ön kolun üst kısmından girilerek direkt damardan alınmasıdır. Genel kan dolaşımından alınan bu kan derin vücut dokularındaki kirlenmiş kanın dışarıya çıkmasını sağlamaktadır. [Kaynak: E. Davud Tıp H. 3859. 3860, Tirmizi Tıp H. 2052, İ. Mace Tıp H. 3484. 3484]

Hacamat'ın Faydaları

1. Unutkanlık, hafıza zayıflığı, alzheimer, depresyon, konsantrasyon eksikliği (Kitap okurken düşünceyi toplayıp okuduğunu anlamama. Gözler, kitaptaki yazıları okur; fakat kafa, başka hayal dünyasına gider ): Çocuk ve ergenlerde ve test sınavlarına hazırlananlarda sık rastlanır. Bu tür rahatsızlıkları genelde kulak arkası ve kafanın tam arka orta kısmından hacamat yapılır. Başlama noktalarını ve uygulama kombinasyonlarını iyi bilmek gerekir.

2. Kronik yorgunluk, çok uyku isteği, halsizlik: Sırttan, karaciğer arkası, kahil ve kalp arkasından uygulanır. Daha ilk tedavide gözle görülür bir ilerleme ve rahatlama hissedilir. Vücuda enerji gelir. kombinasyonlu olarak diğer akupunktur enerji hatları da uyarılmak sureti ile çok zinde ve dinamik bedene sahip ve olursunuz. Ayrıca metabolizma hızlanır. Yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar, asgari düzeye iner. Bu konuda uzman olmayanların uygulamaları, yetersiz kalabilir. Her haccam, bu uygulamaları ve kombinasyonları bilmeyebilir.

3. Tansiyon: Hangi noktadan yapılırsa yapılsın, yüksek tansiyon düşer ve dengelenir. Tedavi için en uygun bölge, kalp, kahil ve karaciğer bölgesidir. (Tansiyon için her zaman ilk başlangıç noktası yukarı nokta olmalıdır. Diyelim kafa sırt ve bacaktan hacamat olunacak. İlk kafa bölgesi halledilir sonra sırt bölgesine geçilir.)

4. Baş ağrısı, migren ve sinuzit: Kulak arkası, kahil, sırt ve omuz başlarından yapılan uygulanır.

5. Bel ve boyun fıtığı: Genelde ağrıyan bölgelerdeki pıhtılar temizlenir.Pıhtıların ve sinir sıkışması nerde olduğu anlaşılır. Tedaviye kuyruk sokumu üstü, sağ ve sol yanlardan başlanır. Bel fıtığı tedavisi, hacamatın en başarılı ve sık uygulandığı hastalıkların başında gelir. Mısır, Endonezya, ve İran’daki tıp fakültelerinde, hacamatla bel fıtığı tedavisi konusunda birçok araştırmalar yapılmıştır. Alının sonuçlar, çok etkileyici ve başarılıdır. Bu konuda kişisel tecrübelerimiz de aynı yöndedir.

6. Kemik erimesi, kireçlenme, mantar, romatizma, iltihaplı eklem romatizması (Romotoid artis): Karaciğer arkası, kahil ve ağrıyan bölgelere özellikle diz kapağı ve baldırın dış kısımlarına yapılan uygulamalar, çok faydalıdır. Ağrılar, hemen geçer. Ama seanslar halinde tecrübeli haccam yardımıyla 4-5 seansta daha güzel ve kalıcı sonuçlar alınır.

7. Hepatit B: karaciğer arkası, kalp arkası, sırttan ve omuz başlarından yapılır.

8. Böbrek rahatsızlıkları: Sırtın böbrek hizası, sağ ayak topuğu, sağ ve sol ayak üstü

9. Sedef, temre ve deri hastalıkları, kaşıntı, sivilce: Genelde zayıf immune bağışıklık sistemi olanlarda var olan deri hastalıklardır. Karaciğer arkası ve kahil en uygun başlangıç noktasıdır. Özellikle sedef ve variste %100 iyileşme garantisi yoktur; ama hiçbir yan etkisi de yoktur. Bunun yanında bir çok faydası vardır.

10. Kanda demir, vitamin eksikliği, kanda yağlanma, şeker ve kolesterol: Bu alanda hiçbir bilimsel araştırmaya rastlamadık. Sadece kişisel tecrübelerimiz, şeker ve kolestrol rahatsızlığı ile gelenlere Hacamattan önce ve sonra ölçtürmesini istedik. Hacamatran önce yüksek çıkan kolesterol veya şeker değerleri, hacamattan hemen sonra değişmekte, 3 veya 4 seanslık bir hacamat tedavisinden sonra normale dönüşmektedir. Elimizdeki veriler, sadece “hacamat tedavisi” yaptıranların beyanlarıdır. Bilimsel, yazılı bir kanıt yoktur.

11. Kalb rahatsızlıkları: Sırttan, kalp arkası ve kahil noktasından yapılır.

12. Karaciğer rahatsızlıkları, yüksek kolesterol: Sırtdan karaciğer arkası, kahil ve omuz yanlarından yapılır. Karaciğer arkasından yapılan hacamat, bu pıtıların bir çoğunu temizlemede son derece başarılıdır.

13. Gut, guatır, astım, nefes darlığı, bronşit: Ön kısımdan omuz başları, kalp arkası, ve kahilden yapılır.

14. Hormonal rahatsızlıklar, yavaş metabolizma, aşırı kilo: Kalp, karaciğer arkası ve sırttan mide ile bağırsak arkasına gelen noktalardan yapılır. 

15. Nefis hastalıkları, vesvese, şizofreni, panik atak vs, tik ve kekeleme: Sırttan kalp ve karaciğer arkası, kulak arkası ve kafa arkasındaki orta kısımdan uygulanır… Aşırı heyecanlı ve korkan kimselere uzun süren seanslar daha faydalı ve kesin sonuç verir. Depresif ilaç alanlarda daha ilk seansta çok büyük ve hissedilir bir rahatlama olur. Düzenli seanslardan sonra ilaç almalarına da gerek kalmayabilir. Tabiî ki buna doktor karar verir. Ama hasta da kendini bilir. (Ruh hastalığı diye bir şey yoktur. Rûh, hastalanmaz. Rûh, temiz ve paktır. Hasta olan, kişinin nefsidir)

16. Büyü: Kulak arkası, en temel başlangıç noktasıdır.

17. İktidarsızlık: Kuyruk sokumu ve omurilik orta noktalarına uygulanan tedavinin iyi geldiği tespit edilmiştir.

18. Çocuklarda altına ıslatma: Kulak arkası, kahil ve sırttan kuyruk sokumu üstünden uygulanır…

19. El ve ayak üşümesi: Bazı kimselerin el ve ayak parmakları, ister sıcak havada, ister soğuk havada daima çok üşür. Bu kişilerde el ve ayak parmakları, hep soğuktur, hiç ısınmaz. Bunun nedenini tam olarak bilmiyoruz. Ayrıca bu meşrep insanlarda diş hastalıkları daha erken yaşta başlayıp daha hızlı bir diş çürümesi olur. Kesin olmamakla beraber, sırttan, karaciğer arkası ve omuzdan yapılan hacamat, daha faydalı olur diye tecrübe ettik. Bu konuda hiç bir yerde bilimsel kaynak bulamadık.

20. Vertigilo, egzema ve alaca hastalığı, ürtiker, kurdeşen, dabaz, kaşıntı, cüzzam: Bu tip hastalıklar, dermatolojiyi ilgilendiren deri rahatsızlığı olarak algılansa da; hastalık, genelde bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha belirgindir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bu kimselerde bu iki hastalığa daha sık rastlanır. Sırttan, karaciğer arkasından, kahilden ve omuz başlarından yapılan seans uygulamalar çok iyi sonuç verse de; %100 garanti hiç bir zaman yoktur. Bu hastalığa muzdarip olanlarda yine çok uyku ve zayıf bağışıklık sisteminden dolayı uykuya doyamama ya da uykudan yeterince faydalanama halleri, çok sık görülür. Fakat her hasta, belirli oranda fayda ve iyileşme görür. Halk dilinde “temre” denilen benzer kaşıntılı olan hastalık da benzer şekildedir.

21. Nöroljik Hastalıklar: parkinson, uyku bozuklukları, siyatik ağrılar, beyin damar hastalıkları (İnme), yüz felci gibi hastalıklar konusunda hacamat tedavisi ile tedavi edilebilir veya yardımcı olur diye hiçbir bilimsel bulgu veya araştırma yoktur. Hastadan hastaya fark göstermekle beraber çok az da faydasını görenler olmasına rağmen; bu bulgu, kişisel tecrübemizdir. Bu tür rahatsızlığı olan hastalara daha dikkatli ve özenle hacamat yapılır. Hiçbir yan etkisi olmadığı için bu konuda ehil uzman kişilerin yardımını almanızda fayda olabilir. Tekrar etmekte fayda var. Bu tür rahatsızlıklar, ileri derecede olan bu rahatsızlıkların iyileşme oranı şimdilik düşüktür. Ama mutlaka az da olsa faydasını hasta görür.


Sülüğün faydaları nelerdir?

Sülükler suda yaşayan ve omurgasız canlılardır. Tıbben enfeksiyonlara karşı steril ortamlarda bulundurulmalıdır. Görünüşleri kıvamlı ve çirkin olmasına rağmen belirli durumlarda hastalıklarla mücadele edebilme yeteneğine sahiptir.

Sülüklerin birçok türü bulunmaktadır. Ama sadece, 15 tanesi hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Tedavi tekniği hasarlı bölgedeki kanı emmesi üzerine kuruludur. Analjezik bir madde ürettikleri için de bu süreç ağrısız geçmektedir. Sülükler kendi tükürüklerindeki enzimler sayesinde bir dizi hastalığı olumlu yönde etkilemektedir. 

Sülükler insan uygarlığının başından beri tıpta kullanılmaktadır. Sinir sistemi anormallikleri, diş problemleri, cilt hastalıkları ve enfeksiyonlar da dâhil olmak üzere birçok hastalıkların tedavisinde sülük tedavisine başvurulmaktadır. Günümüzde ise, çoğunlukla plastik cerrahi ve diğer mikro cerrahi operasyonlar için kullanılmaktadır. Sülükler kan pıhtılaşmasını önlemek için peptid ve protein salgılamaktadır. Böylece, kanın akışkanlığını destekleyerek iyileşmeye yardımcı olmaktadır. 

Sülük tedavisinin sağlığa olan faydaları

Diyabet komplikasyonlarını tedavi eder: Diyabetin ilerlemesi damarlardaki kanın akışının etki edebilmekte ve bu da el ve ayak parmaklarındaki kan akışını kısıtlayabilmektedir. Kan akımının büyük ölçüde kısıtlanması dokuların önlemesine neden olabilir. Diyabetli kişilerde amputasyon yaşanması bununla ilişkilidir. Diyabet komplikasyonları nedeniyle uzuv kaybetme dünyada çapınca milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Bu süreci durdurmak için en etkili yol ise kan pıhtılaşması riski olmadan etkilenen dokulara kan dolaşımını artırmaktır. Araştırmacılar ise, sülük tedavisinin bunda büyük yardımı olabileceğini vurgulamaktadır. (3)

Kardiyovasküler hastalıklara iyi gelir: Kardiyovasküler hastalıklar, özellikle atardamar, normal damar ve kalp ile ilgili kardiyovasküler sistemin çalışmasına etkisi olan bozuklukların bir grubunu ifade etmektedir. Sülük tedavisi ise genellikle vücuttaki kan dolaşımını artırmak ve geliştirmek için uygulanır. Sülüklerin tükürüğü, bağ dokusundaki hiperaljezi veya geliştirilmiş ağrı duyarlılığını kan dolaşımı ile geliştirebilmektedir. Bu tükürük doğal bir kan sulandırıcı olarak çalışmakta ve kan pıhtılaşması sonucu oluşan hastalıkları tedavi edebilmektedir.

Küçük kanamaları durdurur: Cerrahi operasyon sonucunda bazı yan etkiler yaşanabilmektedir. Bazı durumlarda insanlar küçük kan damarlarında meydana gelen kanamalarla karşılaşabilmektedir. Sülük tedavisi ameliyat sonrası sağlıklı dokuları korumasa da yardımcı olabilmektedir. Cerrahi çalışma sonucu çıkan kanı sülükler emmektedir. Tükürüğü ise kan inceltici olarak çalışarak kan akışını destekleyip ödem oluşumunu azaltmaktadır.

Kanserle mücadele eder: Bilim adamları sayısız proteaz inhibitörleri, antikoagülan ve sülük tükürüğünde bulunan diğer elementlerin karışımların kanser ilaçları olarak görülebileceğine inanmaktadır. Bir çalışmaya göre, sülük tükürüğünde prostat kanseri, akciğer kanseri, melanom ve meme kanserinin ortaya çıkmasını önleyebilen bir bileşik olan ghilanten maddesini içerdiği bulunmuştur. Tıbbi amaçlar için kullanılan sülük tükürüğü bezleri de hirudin olarak bilinen bir peptid ile birlikte gelir. Peptid anti kanser özelliklere sahip olmasıyla bilinmektedir. Avrupa patentli bir araştırma, sentetik olarak yapılmış hirudin enjeksiyonun lösemi, lenfoma, sarkoma, akciğer kanseri, kolorektal kanser ve idrar kesesi kanseri gibi farklı tümör hücrelerinin ortaya çıkışını bloke etme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir.

Enfeksiyonlarla mücadele eder: Her yıl daha da artan bulaşıcı hastalıklar antibiyotiklerin satışını artırmaktadır. Bu ilaçlar etkili olsa da, belli dezavantajları ile birlikte gelmektedir. Bu durumda, sülük tedavisi devreye girebilmektedir. Sülükler bakteri türlerinin neden olduğu enfeksiyonları önleyebilmektedir. Bu antibakteriyel etkileri sayesinde insanların enfeksiyonlardan kurtulduğuna dair araştırmalar da bulunmaktadır. 13 yıl önce yapılan bir çalışmaya göre, sülük tedavisi tehlike altındaki hücreleri enfeksiyonlardan koruyabilecek antimikrobiyal ve nöro-sinyalizasyon peptidler içermektedir.

Osteoartrit ağrılarını hafifletir: Dizlerde osteoartrit yaşayan bireylerin sülük tedavisi sonrası daha iyi hissettiği doğrulanmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, bilim adamları osteoartrit ile ilgili sertlik ve her türlü ağrıyı hafifletmek için sülük tedavisinin işe yaradığını söylemektedir. Tedavi sonunda, hassasiyet, sertlik ve ağrı gibi belirtilerin azaldığına dair sonuçlara varılmıştır. Sonuç olarak sülük tedavisinin dizlerde görünen osteoartrit belirtileri için etkili bir tedavi yöntemi olarak hizmet edebileceğine ikna olunmuştur. (4)

Saç dökülmelerine iyi gelir: Sülük tedavisi saçların döküldüğü bölgelere uygulandığında zamanla artan kan dolaşımı nedeniyle saçların büyümesini teşvik ettiği gözlemlenmiştir. Kan dolaşımının artışı saç köklerini daha güçlü hale getirmektedir. Mantar enfeksiyonları ya da kepeğin neden olduğu alopesi olan kişilerde antibakteriyel olarak çalışan sülük enfeksiyonların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Kulak ve işitme problemlerine iyi gelir: Kulak ve işitme sorunu genellikle bir enfeksiyon ya da damar sorun nedeniyle oluşur. İşte bu durumda, sülük tedavisi faydalı olabilmektedir. İlk olarak, sülükler duyarsız alana bir anestezik enzim sağlamaktadır ve sonrasında kan pıhtılaşmasını önlemektedir. Kan damarlarındaki dolaşımın iyileştirilmesi oldukça faydalıdır. Antibakteriyel enzimler ise kulak sorununa neden olan bakterileri öldürmek için çalışmaktadır. Bu antibakteriyel ajanlar bağışıklık sistemini güçlendirerek daha fazla enfeksiyon yaşanmasını da engellemektedir.

Endometriozis tedavisine destek olur: Sülük tedavisinin endometriozis yaşayan kadınlar için yararlı olabileceği tespit edilmiştir. Sülüklerin tükürüğü kan pıhtılarına neden olan kanın pıhtılaşmasını önlemek için etkili olan enzimler açısından zengindir. Bu enzimler rahim içindeki kanın normal şekilde akışını desteklemek için toksinleri temizler. Ayrıca, sülük tükürüğünde bulunan anti inflamatuar enzimler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. İnflamasyon ortadan kalktığında kan serbestçe akabilmektedir.

Göz hastalıklarına iyi gelir: Sülük tedavisinin etkili olabildiği başka bir alan ise göz iltihabıdır. Gözü etkileyen ciddi inflamatuar hastalıkların bazıları korioretinit, keratit, konjunktivit sklera şeklinde sıralanabilmektedir. Sülük tedavisi sırasında, kandaki iltihap dışarıdan emilmektedir. Sülük tükürüğünde bulunan hirudin ise hastada canlılık ve yenilenen enerjinin hissedilmesine yardımcı olmaktadır. Temelde, kanı temizlediği için ağrı kesici olarak da çalışmaktadır. Yüzyıllar boyunca, sülük tedavisi göz hastalıklarına bir çare olarak kullanılmıştır. Gerçek açıklamalar olmamasına rağmen daha ziyade gözlemler bulunmaktadır. 

Böbrek sağlığını destekler: Hipertansiyon, gut, bel ağrısı, taşlar böbreklerdeki asitler ve toksinlerin ilaçla yok edilemez boyuta gelmesiyle oluşmaktadır. Stres, kötü beslenme, kirlilik ve aşırı iş yükü ise böbrekleri sağlık açısından oldukça zayıflamaktadır. Sülük tedavisi ise optimal düzeyde organların işleyişini geliştirmek için vücudu temizlemeye yardımcı olarak organların sağlığını korumaktadır. 

Ağız sağlığına yardımcı olur: Sülüklerin dil üstüne uygulanması durumunda dilin şişmesi ile ilgili yaşanan havayolu tıkanması gibi bazı ciddi sağlık komplikasyonlarına iyi geldiğine dair bazı iddialar bulunmaktadır. Sülükler apse oluşturan iltihap ve diş eti hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.


Kaynak: karaman haberleri
Bu haber 1839 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YARALI EŞİNİ BIRAKIP EVE GİTTİ
YARALI EŞİNİ BIRAKIP EVE GİTTİ
İL ÖZEL İDARESİ ÇALIŞMALARI
İL ÖZEL İDARESİ ÇALIŞMALARI