• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Karaman 10 °C
 • Konya 9 °C
 • Ankara 5 °C
 • Antalya 21 °C
 • İçel 19 °C

Sistem Krizi mi Yoksa İnsan Krizi mi?

Bülent Darıcı

Olayların akışı içerisinde sabit kalmak neredeyse imkansız. Bu olaylar ister uluslararası çapta olsun isterse ulusal isterse yerel, bölgesel olsun takip etmek ve pozisyon belirlemek hem çok zor hem de büyük gayret gerektirmektedir. Bu sayfayı takip edenler bilirler, günceli olgunlaşmadan yazmaktan oldum olası kaçınmışımdır. Yalnız, gelişmeler peşi sıra yaşandıkça tarihe mal olmasını beklemek, tarihin yazılması sırasında olayların kaçırılması gerçeğini beraberinde getirebilmektedir.

Güncel olayların yazıya aktarılması, popülerliğin yaşanması amacıyla avantaj ancak değerlendirilmesi yönünden yazara dezavantaj getirebilir. Yaşanan olayların arka plan tarihinden bağımsız yaşanacağı olgusu, doğru yorum körlüğüne kapı aralamaktadır. Yaşanan güncel hadiseler her yönüyle tekrardan daha çok sosyal bilim alanlarını ilgilendirmektedir. Bu meselelerin; sosyal, ekonomik, kültürel, psikolojik vb alanların hangisini ilgilendirmediği yargısına ulaşabiliriz ki? Kuşkusuz bunu söylemek abesle iştigaldir.

Güncel bir örnek olarak uluslar arası arenada yaşanan olaya çok kullanılan popüler isiyle Brexit’e bakacak olursak şunları söyleyebiliriz. Birleşik Krallık (Büyük Britanya, İngiltere) için Avrupa Birliğinden çıkma kararının yansıması hayır yönünde teşkil etmişken arka planında sosyolojik ve ekonomik bir görünümün yer almadığını herhalde söyleyemeyiz. Sosyolojik çünkü etnik yapı, göç, kültür değişimi, demografik görünüm bu kararın çıkmasında hayli önemli iken ekonomik olarak ise birliğin mali yükünü daha fazla üstlenmek istememek, parasal konularda yaşanan ikirciklilik, yeni küresel dış ticaretin şekillenmesinde yaşanan gelişmeler mevcut sonucun alınmasına kadar geçen süreci daha iyi özetleyebilir.

Bunun yanında daha pek çok uluslar arası gelişmeler sayılabilir. Fransa’daki grevler, ABD’deki ekonomik yönlendirmeler, diğer AB üyesi ülkelerde yaşanmaya devam eden küresel çapta krizler, Ortadoğu’da yaşanan kara baharlar bunlardan bazılarıdır.

Aynı şekilde ülkemizde yaşanan ve geniş kapsamlı alanları ilgilendiren terör olaylarına baktığımızda ise yine bu olayların da arka planında tarihi, sosyal, coğrafi, ekonomik, kültürel, etnik, dini vb. alanların bulunduğunu görebiliriz.

Yaşanan olumsuz gelişmelerin boyutu ister ulusal ister uluslar arası veya yerel ve bölgesel olsun disiplinler arası adı evrensel bunalımdır.

Evrensel bunalımı tanımlamaya çalışan üç tespit ile bu haftayı bitirmek isterim.

 1. Başta ülke genelinde ardından dünya genelinde yaşanan olumsuz olaylar; eşitsizlik, oluşan güç dengelerinin reddi, ekonomik sistemin tartışılmasının vb olayların bir yansıması ve patlaması niteliğindedir.
 2. 20. Yüzyılın son çeyreği ve 21. Yüzyılın ilk çeyreğine tekabül eden küreselleşme kavramı bir bakış açısına göre yer kürenin yuvarlaklığı ile özdeşleştirilirken, yaşanan alanın düz olması ve tektip yerine çoktip varlıkların yaşaması gerçeğini kapsamaya yetmemiştir.
 3. Yaşanan kaotik olayların seyri inşa edilmeye çalışılan sistemin yanı sıra dengesizliğe yol açan paylaşım, eşitsizliğin ve yoksunluğun krizini gözler önüne sermektedir.

Yaşanan olayların teşhis ve tedavisi ile reçetesi, birlikte yaşamanın zorluğunu ön kabul etrafında birleşmek ve başta ekonomik olmak üzere yaşam için tüm alanlarda eşitsizliği olabildiğince giderilmesidir.

İnsan bilinci, değer zincirinin üst halkalarında yer alan bir kazanımdır. Unutmayalım…

Bu yazı toplam 1699 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim