SGK Memuruna, PKK Propagandasından 1 Yıl 3 Ay Hapis
Reklam

SGK Memuruna, PKK Propagandasından 1 Yıl 3 Ay Hapis

Kayseri Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan ve 'serrojivan' lakapla sosyal medyadan Türk askerinin yaptığı operasyona tepki gösteren A.Ö.'ye 'terör propagandası yapma' suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. A.Ö. paylaşımları PKK'ya tepki göstermek için

06 Mayıs 2016 - 10:54 - Güncelleme: 09 Temmuz 2016 - 13:57

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuksuz sanık A.Ö. ile avukatı hazır bulundu. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun davaya katılma talebi reddedildi. Mahkemede suçlamaları kabul etmeyen tutuksuz sanık A.Ö., "Twitterdaki paylaşımlar bana ait değildir. İnstagramda serrojivan lakap benimdir. Orada paylaşımlarımda 'alçaksınız' diye PKK'ya yazdım. Güneydoğu'da çocuklara yapılan zulüm nedeniyle PKK'nın tutumundan vazgeçmesi gerektiği ile ilgili paylaşımlardı. Sosyal medyadan yasadışı örgüt ile ilgili hiçbir paylaşım yapmadım. Suçlamaları asla kabul etmiyorum" diye konuştu.
Cumhuriyet savcısı mütalaasında sanığın 27 Aralık 2015'te HDP'nin yaptığı eyleme katıldığı ve PKK/KCK'ya yapılan operasyonlara karşı sloganlar attığı ve sosyal medyadan terör örgütü ile ilgili paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu sanığa 'terör örgütü propagandası yapma' suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanığın sabıkasız olması nedeniyle bu cezayı 5 yıl erteleyerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Sanık 5 yıl içerisinde başka bir suç işlemezse verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası kalkacak.

OLAY
A.Ö., 23 Ocak 2015'te Güneydoğuda PKK'nın sözde kurtarılmış alan ilan ettiği yerlerde güvenliği sağlayan Türk askerinin yaptığı operasyonlara tepki göstererek, 'Alçaksınız desem bana soruşturma açarsınız ama ben seviyenizi belirtiyorum' dedi. Küçük bir çocuğun boynuna PKK paçavrasını saran ve 'Çocuklarımız var, direnci kuşanmış, boğamazsınız bu iradeyi, hem bizi hem de kendinizi' diye yazan ve minik çocuğa militan diye hitap eden bu şahsın paylaşımı, sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılarak, vatandaşlar tarafından büyük tepki görmüştü. Çalıştığı kurumda masasına ayak ayak üstüne atarak poz veren 'serrojivan' lakaplı A.Ö.'nün Kayseri SGK'da çalıştığı öğrenilmiş, SGK şahıs hakkında idari soruşturma başlatmıştı.

Bu haber 1593 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..