• BIST 79.861
  • Altın 125,507
  • Dolar 3,0697
  • Euro 3,3438
  • Karaman 21 °C
  • Konya 19 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 26 °C
  • İçel 25 °C

Sevda Kuşun Kanadında

Osman BURÇAK

TRT son zamanlarda bu aziz milletin bu günlere nasıl geldiğini, bu günlere gelirken ne zorluklar çektiğini ve bu milletin unutulmuş değerlerini yani özünü hatırlatan çok güzel diziler çekmektedir. Hepsini takip edememekle birlikte “Filinta”, “Diriliş” ve ilk bölümü yayınlanan “Sevda Kuşun Kanadında” adlı diziler milletimizin gönlünde taht kurmuş, reyting rekorları kırılmaktadır. Bu dizilere olan rağbet milletimizin yedi düele karşı vermiş olduğu ahlak ve maneviyat mücadelesinden özünü kaybetmeden çıktığının göstergesidir.

Televizyonlarda o kadar seviyesiz programlar yayınlanıyor ki, adete evimizden televizyonları kaldırmayı bile çok kere düşünmüşümdür. Ahlaksızlığın diz boyu olduğu diziler, evlendirme programları,  gelinim evi,……. vb. Gelinim evi dedim. Oda ne diyenleriniz olabilir. Ev hanımları çok izliyor. Çok masum bir program gibi görünüyor ama adeta evlerindeki eşyaları bir bir fiyatlarıyla ortaya dökerek yarıştırılıyor. Benim ki seninkinden daha iyi der gibi. Alan var alamayan var. Güzel düğün yapan var, yapamayan var. Evin hanımı bu programı izleyince beyine bana şöyle bir düğün bile yapmadın, şöyle bir eşyamız yok diyerek imkanı olmayan beyleri zor durumda bırakmakta.  Bir çok karı kocanın  arasının açılmasına vesile oluyor. Rütük niçin var, ne iş yapar merak ediyorum. 

Millet olarak kitap okuma alışkanlığımız yok. Yeni nesil zaten sanal ortamdan başka bir şey bilmiyor. İnternet başında saatlerini harcıyor da farkına bile varmıyor. Adete yemeyi içmeyi unutanlar var. Keşke internetin faydalarından yararlansalar, ne ala. O yüzden elimize kitap alıp ne tarihimizi ve nede ecdadımızı okuyup öğrenmeye fırsat bulabiliyoruz. Tarihini bilmeyen, tarihiyle bağ kuramayan  kuru bir yaprak gibi oradan oraya savrulur gider.

Sultan Abdülhamid Han dönemini anlatan “FİLİNTA”, Osmanlı İmparatorluğunun kululuşundan önceki dönemini anlatan “DİRİLİŞ” ve yakın tarihimizi anlatan “SEVDA KUŞUN KANADINDA “ dizileri bizlere kitap okumayarak öğrenemediğimiz tarihimizi ve ecdadımızı  anlatmakta ve öğretmektedir.

Bu yazımda yakın tarihimizi anlatan “SEVDA KUŞUN KANADINDA” dizisinin konusuna biraz değineceğim. Öncelikle  halkımızın eşini,  çoluk çocuğunu yanına alarak rahatlıkla izleyebileceği bir dizi.  Büyüklerimizin ahlak ve maneviyat uğruna vermiş olduğu mücadeleleri anlatmakta.  İmam Hatip ruhunun nereden nasıl ve ne beklentiyle doğduğu anlatılmakta.  Bu günlere nasıl gelindiği, bu günlere gelinirken hangi badirelerin atlattığını konu edinmekte. Bu millet ve ümmet için gecesini gündüzüne katan “uyumayan ve uyutmayan adam” olarak bilinen Rahmetli Necmettin ERBAKAN’a dini siyasete alet ediyor diyenlerin ne kadar mesnetsiz olduğunu gösteren bir dizi.

O yıllar  İmam Hatipli olmanın ve İmam Hatip ruhunu taşımanın zor olduğu yıllar. O günleri bilmeyen bu günkü İmam Hatipliler maalesef o günkü ruhtan uzaklaşmış durumda. Nice üniversiteleri kazandıkları halde İmam Hatip mezunu olduğu için kaydını yaptıramayan kardeşlerim, elinde çift diploması olduğu halde üniversiteye kayıt esnasında bir sürü engelle karşılaşan kardeşim. Bu gün bütün imkanlar elimizde ama sizdeki o ruh, inanç ve azim yok. Üzülerek söylüyorum . Ne öğrencilerimizde ve nede öğretmenlerimizde o günkü gayret ve samimiyet  yok. Tabi aileleri de unutmamak gerekiyor. 

Bir sahneden çok etkilendim. Okul müdürü kolidorları paspaslayan nöbetçi öğrenciye oğlum git sen nöbetçi masanda dersine çalış, diyerek elinde ki  paspası alarak büyük bir zevk ile okulun kolidorlarını temizlemeye başlaması. Birde seçmeler esnasında Okul müdürünün Kasımpaşalıyı vermen o okulumuzun gol makinası ve Kur’an bülbülü. O giderse okulumuz çöker demesi. Evet o Kasımpaşalı o gün okulunun gurur kaynağı idi. Bu gün ise ülkesinin ve milletinin gurur kaynağı, parçalanmış ümmetin son umudu. Kimsesizlerin kimsesi, sessiz yığınların sesi oldu. Atalarımız demiş ya, ”Adam olacak çocuk ………. belli olur.”  

İyi bir iş, iyi bir sanatkarın elinden çıkar. Bunu asla unutmayalım. Koltuğuna yapışıp kalan idarecilerin ve hangi okulda okuduğunu idrak edemeyen öğrencilerin bu sahneden alacakları çok dersler olsa gerek. Görevlerinin sadece kolidorlarda koşuşan çocuklara argo ifadelerle bağırmak olduğunu sanan öğretmenlerimiz var. Bu günkü İmam Hatip öğrencilerinin istediğimiz seviyede olmadığını söylerken bu kusurun sadece öğrencilere yüklemenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu günkü fotoğraftan Anne-baba, öğrenci ve öğretmen üçgeni birlikte sorumludur.

Milletimizin İmam Hatip camiasına yüklediği bir misyon var. Bu misyona uygun öğrenci yetiştirmek istiyorsak, bu okullarımıza bu misyona uygun öğretmenler atamalıyız. Bal küpünden bal, sirke küpünden sirke damlar. Bir başka deyişle buğday ekersek buğday, arpa ekersek arpa biçeriz. Yine atalarımız der ki, “Eğri cetvel ile doğru çizgi çizilmez.”

Değerli okurlarım. Sevda sadece karşı cins iki gencin bir birine olan ilgisi değildir. Sevda, aşk, muhabbet ve samimiyet bir birini tamamlayan kavramlardır. Yaptığımız her işe, inandığımız her kutsala büyük bir aşk ve sevda ile bağlanmalıyız. Peygamberimiz imanı tarif ederken, kalbinizde bir kuş varda pır deseniz ürküp uçuverecekmiş  gibi davranın buyurur. Onu ürkütmeden onun için mücadele vermeliyiz. Şunu unutmayalım. “Hiçbir dava ümitsiz, sevdasız, şehitsiz ve kurbansız olmaz.”      

Bu dizilerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu dizileri izlerken bir filim edasıyla değil, bir şeyler öğrenmek maksadıyla izlemeliyiz.

Selam ve Dua ile………

 

Bu yazı toplam 1100 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim