• BIST 79.118
  • Altın 125,288
  • Dolar 3,0774
  • Euro 3,3518
  • Karaman 18 °C
  • Konya 17 °C
  • Ankara 18 °C
  • Antalya 25 °C
  • İçel 26 °C

Sen Bitti Demeden Bitmedi Hocam

Osman BURÇAK

Herkesin birbirini kırdığı 1970’li yıllarda şiddete dayanmayan bir dil kullanması Erbakan’ı diğer liderlerden ayıran bir özelliktir.

Erbakan Hoca siyaset sahnesine dini değerleri taşımış, bu yüzden hasımları tarafından dini siyasete alet etmekle suçlanmıştır. Halbuki objektif bir değerlendirme yapıldığında gerçeğin bir başka boyutunun olduğunu görüyoruz.

Erbakan Hoca, İslami hayatı salt sosyolojik bir yargı olmaktan çıkararak, göz ardı edilemeyecek önemde bir siyasi olguya dönüştürmüştür. Kısacası siyasi aktörlere deyim yerindeyse ayar vermiştir. Erbakan, 1970‘li yıllarda muhafazakar, İslami hassasiyeti olan kitleleri sağ siyasetin içinde ezilmekten kurtarmıştır.

Erbakan, dışarıda veya kenarda bırakılmış, horlanmış yahut içlerine kapanmaya mahkûm edilmiş mütedeyyin kesimleri siyaset yoluyla öne çıkarmayı başarmıştır.

12 Eylül 1980’de milletin verdiği oya silah zoruyla tecavüz edildiğini görenler, “bu iş burada bitti” demişti. Erbakan Hoca “ben bitti demeden bitmez” dedi ve hiç oralı olmadı. Hiçbir şey olmamış gibi yeniden “Bismillah” deyip yoluna devam etti. Adeta devlet Erbakan’a “gelme, seni istemiyoruz” dedi. O dinlemedi ve “senin beni istememe hakkın yok, buna millet karar verir” dedi, yürüyüşünü sürdürdü. Erbakan gelmesin diye yasaklar koydular, kurallar koydular, seçimlere baraj sistemini koydular. Erbakan Hoca ne biliyorsanız yapın, ister maçın başında, ister içinde, ister sonunda kural değiştirin ne pahasına olursa olsun ben varım dedi. Hakem oyunları ya da hâkim oyunları olmasaydı belki de hiç kaybetmeyecekti.

Erbakan çok zeki biriydi. Bütün okulları birincilikle bitirdi. Türkiye’nin en genç profesör unvanını aldı. İsmet İnönü onun zekâsına hayran kalarak, “Cumhuriyet’ten buyana bir tek adam yetiştirdik, oda dinci oldu” demiştir.

Erbakan Hoca, ahlaksız politikanın iktidar olmak için her türlü şiddeti mübah gördüğünü bildiğinden, önce ahlâk ve maneviyat diyerek Anadolu insanının bin yıllık değerleriyle demokratik sürece katılmasının yolunu açmıştır. Erbakan’ın Türk İslam dünyasına en büyük katkılarından biri dayatmacı yönetimlerin kurşun atarak değil, oy atarak değişmesine öncülük etmesidir.

28 Şubat sürecinde Refah Partisi kapatıldığında Erbakan Hoca teşkilatına şunları söyledi:

“Bu vatan , bu ülke bizimdir. Bu olay aslında tarihin akışı içerisinde fevkalade basit bir olaydır. Bundan dolayı huzuru, sükuneti muhafazaya her zamankinden daha fazla riayet etmeliyiz. Yine bu kapanma kararı için, bu olay bizim yolumuzda bir virgül hükmündedir. Bu kapatmalar bu zihniyetin tek başına iktidarının müjdecisidir. Kimin canı sıkılıyorsa, kim bağırıp çağırmak istiyorsa ormana gitsin bağırsın.”

Erbakan Hoca derki;

Fırtınalara yön veren kelebeklerin kanat çırpışlarıdır.

Bizim davamızda kimse kendi için yaşamaz. Herkes kardeşi için yaşar. Menfaati öldürmenin en kolay yolu da budur.

Namaz dinin direği, cihat ise zirvesidir. Biz siyaset değil cihat yapıyoruz.

Müslüman, hakkın hâkimiyeti için motor, şerrin yok olması için fren olma görevlisidir.

Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar.

Kısacası; Muhterem Hocamız, Merhum Necmettin ERBAKAN, tüm hayatını milletine ve ülkesine hizmete adamış, en zor zamanlarda davasını büyük bir cesaretle savunmuş, zor zamanlarda konuşmuş, istikametinden hiç sapmadan, yılmadan ve yorulmadan kendisine ve temsil ettiği kitleye yapılan zulme, haksızlığa, baskıya hiçbir zaman boyun eğmeden yaşadığı döneme ve geleceğe ışık tutmuş, rehberlik yapmış ve Türk siyasetinde kendine mümtaz bir yer edinmiştir. Hiç kuskusuz Aziz Milletimiz kadar, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkan halkları da Muhterem Necmettin ERBAKAN’ın kararlılıkla savunduğu ilkelerine karşı derin bir ihtiram ve muhabbet beslemiştir.

Ülke siyasetinde kendine has bir yeri olan Muhterem Hocamız Necmettin ERBAKAN’ı Hakk’ın rahmetine kavuşmasının 4. yılında hayırla ve rahmetle anıyoruz.

Mekanın Cennet Olsun Muhterem Hocam!..                                                             

 

Bu yazı toplam 1753 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim