• BIST 78.844
  • Altın 125,496
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3559
  • Karaman 18 °C
  • Konya 18 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 22 °C
  • İçel 25 °C

Saygı Duymadan Beklenen Saygı!

Abdullah BİR

Ocak 2014 tarihinde durdurulan MİT TIR'larına ilişkin görüntülerin Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanması sonucu "casusluk, darbeye teşebbüs ve terör örgütüne üye olmak" suçlarından, haklarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılan Cumhuriyet Gazetesi Genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Büro temsilcisi Erdem Gül tutuklandı.

Geçtiğimiz günlerde Dündar ve Gül, Sever Ahmet,in de bir mektupla muştuladığı gibi Anayasa Mahkemesine yaptıkları başvuru neticesinde hak ihlali gereçte gösterilerek tahliye edildi.

Tahliye sonucuna, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Anayasa Mahkemesinin verdiği bu karara saygı duymadığını söyledi. Yapılan bu açıklama neticesinde ülkede cürümleri kadar yer yakacak bir güruh başladılar hep beraber cıyaklamaya. 

Bakınız bu cıyaklayanlar; salıverilen bu gazeteciler ''düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti'' ihlal edildi diye salıverildi.

Daha önce Dündar ve Gül,ün çalıştığı gazete, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin Ankara Gar’ında meydana gelen bombalı terör saldırısı nedeniyle “soruşturma tamamlanana kadar yayın yasağı” kararına, gazetelerinde “yayın yasağını tanımıyorum” manşetiyle itiraz etti. 

Salıverilen bu gazeteciler sosyal medya da bu yasağı tanımıyorum diye tivit bile attılar.

Bu ülkede düşünceyi açıklama hürriyeti sadece bu iki gazeteciye mi ait. Onlardan başka kimse bu hakkı kullanamaz mı?

Cumhurbaşkanının bu hürriyeti kullanma hakkı yok mu?

Milletin düşüncesini açıklama hürriyeti yok mu?    

Vatandaş olarak Mahkemenin aldığı kararlara, itiraz hakkımız saklı kalmak kaydıyla elbette uyarız ama saygı duymak zorunda değiliz.

Hem geçmişte mahkemenin kararlarına şöyle bir bakınca pek te öyle saygı duyulacak gibi değil. AYM,nin  Başbakan asanların çıkardığı “Tedbirler Kanunu”nu “hukuka uygun” bulan karara mı? saygı duyalım.

Refah Partisi’ni kapatan karara mı? saygı duyalım.

Fazilet Partisi’nin, ileride RP’leşeceği ve “mutlaka suç işleyeceği” iddiasını ciddiye alıp, kapatılmasına hükmeden karara mı? saygı duyalım.

Rahmetli Özal döneminde çıkarılan “Kanunlara aykırı olmamak kaydıyla kılık kıyafet serbesttir” şeklindeki yasayı, İnönü’nün başvurusu üzerine Meclis’in çıkardığı bir yasanın iptal edilmesine mi? saygı duyalım…

Saygı bekleyenler önce bu milletin seçtiği Cumhurun Reisine ve onun düşüncesine saygı duysunlar. Onu oraya seçen %52’ye saygı duysunlar, ondan sonra saygı beklesinler.

Bu yazı toplam 1712 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim