• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 12 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 21 °C
  • İçel 20 °C

Sandıktan Çıkan Sonuçu Nasıl Okumalı

Osman BURÇAK

7 Haziran 2015 seçimlerinde sandıktan çıkan sonucu her parti farklı değerlendiriyor. Sandık sonuçlarını şöyle okursak sanırım yanlış olmayız. Seçim meydanlarında iki parti vardı. Biri  14 yıldır iktidarda olan Ak Parti, diğeri ise Ak Partiyi iktidardan uzaklaştırmak işin mücadele eden muhalefet partisi. Sandıktan galip çıkan muhalefet partisi oldu. Evet  sandık sonuçlarını böyle yorumlarsak Ak Parti kaybeden taraf. Sağ duyulu olmak zorundayız. Seçimden önce ne söylenmiş ise bir kenara bırakılmalı. 

Artık Türkiye’nin yeni bir söyleme ve yeni  bir dile ihtiyacı var. Bu dil barış dili olmalı. Yunus Emre der ki; “Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı.” Her parti seçim sonuçlarını kendi içinde değerlendirmeli. Ülkemizin iktidarsızlığa asla tahammülü yoktur. Ülke yönetimleri boşluk kabul etmez. Sahipsiz olan vatanın batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.  Bir an evvel hükümet kurulmalı ve görev başı yapmalı. İyi ama nasıl? Bu tablodan bir hükümet çıkar mı? diyenlere sesleniyorum.  Sandıktan çıkan sonuç kimin ya da kimlerin hükümet olacağını tayin etmiştir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi bu seçimin galibi muhalefet partisidir. Doğal olarak da hükümeti kurmak onların işidir. Yani CHP, MHP ve HDP hükümet kurmalı ve halkımız bu siyasi partilerin neler yapabileceğini görmelidir. Başarabilirlerse ne ala, yok başaramazlar ise halkımız başarabilecek birilerine tekrar görevi tevdi eder. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. 

“Bekara karı boşamak kolay” derler. Muhalefette ikin iktidarın her yaptığını eleştirmek kolay. Hadi bakalım, buyrun meydan sizin.  Koalisyonlu bir hükümeti siz istediniz millet size verdi. Şimdi size düşen görev bu ülkenin koalisyonlarla daha iyi yönetildiğini göstermektir. Halkın verdiği bu görevden kaçmayın, bahane de üretmeyin.Doğan olarak % 41 oy alan Ak Parti sorumluluk bilinciyle hükümette görev alarak ülkemizdeki ekonomik istikrarın yara almaması için üzerine düşeni yapmak istiyor. Ama bu demek değildir ki ne pahasına olursa olsun bu koalisyonda yer alacağım anlamına gelmez. Herkes ilkelerine sahip çıkmalı. Ak Parti için bir süre muhalefette kalmak  hem bu seçim sonuçlarının en iyi şekilde analiz edilmesi,  hem de Teşkilat mensupları için yararlı olacağı kanaatindeyim.  Muhalefet  olmak teşkilatların olgunlaşmasında faydalı olacaktır. Çünkü işler iyi gidince kimse eksileri görmez.  Ne zaman ki işler ters gitmeye başlar o zaman herkes ben demiştim demeye başlar.  

Ak Parti açısından kaybedilmiş bir şey yok. 14 yıl önce siyaset sahnesine çıktığında % 34 oy almış, 14 yılın sonunda 11. Seçiminde % 41 oy alarak hala halkın tek umudu olduğunu göstermiştir. Üstelik bu seçimlerde içerde ve dışarda yedi düele karşı mücadele ederek bu başarıyı elde etmiştir. Şunu unutmamak gerekir. Sandıktan çıkan netice ile halk Ak Partiye şunu demiştir. Umudumuz sensin, ama kendi içindeki yanlışları ve eksikleri düzeltte gel. Eğer Parti yetkilileri bu mesajı iyi okuyup değerlendirirse bir sonra ki seçimde daha güçlü olarak tekrar iktidara gelmeleri  uzak bir ihtimal değildir.Bazılarının seçim sonuçlarına bakarak Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nun genel başkanlığını tartışmaya açması teşkilatı birbirine karşı iyice kenetlemeli. Kim ne derse desin Sayın Ahmet DAVUTOĞLU   beklenenin üstünde bir performans göstermiştir. Gerek teşkilat mensupları ve gerekse halkımızın çoğunluğu Sayın Ahmet DAVUTOĞLU’ nun samimiyetine, azmine ve çalışkanlığına inanmıştır. Ak Partinin oylarının düşmesinin sebebi asla Ahmet DAVUTOĞLU’nun performansıyla alakalı değildir. Bunun sebeplerini başka şeylerde aramalıyız.

Seçim sonuçlarının gerek Ülkemiz ve gerekse Ak Parti için hayırlara vesile olacağını düşünüyorum. Bir lideri yanıltacak yöntemlerden biri, lider ne yaparsa doğru ve hikmetli yaptığını telkin etmektir. Bir diğeri de onu Performansı ve potansiyeli üstünde bir takım rollere ve işlere teşvik etmektir.  Hz Ömer halife olduğunda bir gün mescitte ben Allah ve Rasülü’nün yolunda yürüdüğüm müttetçe bana destek olacak mısınız? diye sorar. Sahabe evet ya Emirül mü’minin senin yanında olacak ve sana destek olacağız derler. Ya bir gün yanılır ya da yanlış yaparsam ne yaparsınız diye sorar. Sahabeden biri ayağa kalkarak kılıcını çeker ve o zaman seni kılıcımla düzeltirim ya Ömer der. Hz Ömer rahatlar ve derki elhamdülillah yanlış yaptığım zaman beni uyaracak kardeşlerim var der.

Sonuç olarak eğer muhalefetten bir hükümet çıkmaz ise, zorlamanın manası yok. Derhal seçime gidilmeli. Çünkü gönülsüz evliliklerden mutlu aileler ortaya çıkmaz. Bazılarının seçim demek maliyet demek, milleti bunca yükün altına tekrar sokmaya kimsenin hakkı yok diyenlere cevabım şudur ki; sizin o seçim maliyeti dediğiniz rakamların 10 katı uyumlu bir hükümet kurulamaz ise bir gecede uçar gider. Benim temennim muhalefetin bir hükümet kurması ve halkımızın gözünde umut haline getirilen koalisyon yönteminin  umut olup olamayacağının tekrar görülmesidir. Ayrıca  koalisyon hükümeti  görmeyen milyonlarca seçmenin koalisyonları görmesi ve tanımasıdır. 

Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

Bu yazı toplam 1097 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim