Reklam
Reklam
SAĞLIKLI BİLGİLER
Reklam

SAĞLIKLI BİLGİLER

Karaman Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Ergül Sevil Sinüzitin tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgiler verdi. Tekrarlayan baş ağrısında başka hastalıkların yanı sıra sinüzit de akla gelmelidir.

08 Ocak 2019 - 00:14
Reklam

Başınız sürekli ağrıyor mu? Sebebi bu olabilir.


Tekrarlayan baş ağrısında başka hastalıkların yanı sıra sinüzit de akla gelmelidir.  Yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan kronik bir rahatsızlık olan sinüzitin nedenleri merak ediliyor. Peki Sinüzit nedir? Sinüzit nasıl tedavi edilir? Sinüzit belirtileri nelerdir?  Karaman Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Ergül Sevil Sinüzitin tedavisi ve korunma yolları hakkında bilgiler verdi.


Akut sinüzit

Sinüsler; burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşlukları olarak tanımlanır. İnsanda beş çift sinüs mevcuttur. Bunlar; maksiller sinüsler, frontal sinüsler, ön ve arka ethmoid sinüsler, sfenoid sinüslerdir. Sinüzit; burun etrafına yerleşmiş sinüsleri döşeyen mukozanın iltihabını belirten genel bir tanımdır. Sadece sinüs mukozasının tutulup burun mukozasının etkilenmediği bir durum söz konusu olamayacağı için günümüzde sinüzit terimi yerine “rinosinüzit” terimi kullanılmaktadır. 


Sinüzit doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit, beyin apsesi gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir.  Sinüzit tanısı kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene, sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulur. “Akut”, “Subakut” ve “Kronik” olarak sınıflandırılan hastalıkta; akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta sürer.


Akut bakteriyel sinüzit (ABS) nazal semptomlar (burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve/veya konjesyon) ve/veya öksürük (tüm gün devam eden ve geceleri kötüleşen) semptomlarının 10-30 gün sürmesi ile tanımlanan klinik bir tablodur. 


Sinüzit Nedenleri

Viral üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE): Sinüzitin en sık nedenidir. 

Alerjiye bağlı sinüs ostiumlarını tıkayan mukoza ödemi ikinci önemli sinüzit nedenidir.

Polipler ve ostiumları tıkayan diğer patolojiler

Özellikle çocuklarda görülen büyümüş geniz etleri

Sinüzit Belirtileri

Geceleri veya sabaha karşı ortaya çıkan inatçı öksürük,

Sarı-yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı,

Göz çevresinde basınç hissi,

Nefeste kötü koku, koku alma bozukluğu, mide bulantısı ve/veya kusma,

10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), bazen hafif ateş yükselmesi,

Burun tıkanıklığı ve horlama,

Geniz akıntısı ile birlikte bazen boğazda yanma,

Davranış değişiklikleri,

Uzun süre geçmeyen baş ağrısı

Sinüzit Tedavisi

Öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer sinüzit kronikleşmişse yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa sinüzit ameliyatı gündeme gelebilir. Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” yöntemi uygulanabilmektedir. Endoskopik sinüs ameliyatında sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polip veya diğer anatomik bozukluklar düzeltilerek sinüslerin kanalları açılmaktadır. 

Sinüzitten Korunma Yolları

Gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır. Bunun için burun spreyleri yararlıdır. 

Alerji varsa tedavi edilmelidir.

Burun kemik eğrilikleri ve sinüsleri tıkayan patolojiler tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.

Bu haber 1513 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALLAH RAHMET EYLESİN
ALLAH RAHMET EYLESİN
KARAMAN BELEDİYESPOR
KARAMAN BELEDİYESPOR