Sabah Namazı Buluşmalarında Sadaka Konusu İşlendi
Reklam

Sabah Namazı Buluşmalarında Sadaka Konusu İşlendi

Cihannüma Tarafından Düzenlenen Pazar Sabah Namazı Buluşmalarında Sadaka konusu işlendi.

17 Nisan 2017 - 10:44
Reklam

Cihannüma Karaman Şubesi tarafından düzenlenen Pazar Sabah Namazı Buluşmaları devam ediyor. Bu haftaki sohbette sadaka konusu işlendi. Aktekke Camisinde eda edilen namaz sonrası Hatuniye Medresesine geçildi. Şükrü Özdemir Hoca’nın  Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program KMÜ İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. NasseruddinMazheri’nin sohbetiyle devam etti. Nasseruddin Mazhari Konuşmasında;

 Sadaka Vermek Her Derde Devadır 

‘Değerli dinleyiciler! Tekrar bu mübarek mekânda bizi buluşturana şükürler olsun. Bu gün sadaka konusunu kısa bir şekilde ele alacağız. Kur’an ayetlerinde onlarca kez sadaka vermeye vurgu vardır. Hatta birçok yerde namazdan hemen sonra zikrediliyor. Şimdi hadisler ışığında sadakanın bazı bereketlerinden bahsedeceğiz: 

 Sadaka Allah’ın gazabını söndürür. Peygamber (s.a) bu konuda şöyle buyuruyor: “sadaka Allah’ın gazabını söndürür”. Allah’ın gazabını celbeden bir davranışta bulunulursa onu def eden ancak sadakadır. 

 Cehennem ateşinden korur. Peygamber (s.a) bu konuda şöyle buyuruyor: “bir hurmanın bir parçasıyla da olsa ateşten korunun”. 

 Mahşerin sıcağında sadaka sahibini gölgelendirir: Peygamber (s.a) bu konuda şöyle buyuruyor: “sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar sadakayı gizli veren kimseyi Allah (c.c) mahşer gününde hiçbir gölgenin olamayacağı günde gölgelendirir”. 

 Cismi hastalıklara şifadır. Peygamber (s.a) bu konuda şöyle buyuruyor: “hastalarınızı sadaka ile tedavi edin”. İbn. Mübarek’e birisi gelip şöyle diyor: “dizimde bir yara oluşmuştur. Yedi sene boyunca her türlü tedaviyi denedim ama hiçbiri fayda vermedi. Devamlı kanama halinde. Ne yapmalıyım? O da diyor ki: Git insanların uğrak yerinde bir kuyu kazdır. İnsanlar oradan geçerken su içsinler. İnşallah iyileşirsin. O da gidip kuyu kazıyor ve sonuçta yarası hemen kapanı veriyor”. Köylerde eskiden birisi ciddi bir şekilde hastalandığı zaman hemen bir hayvan boğazlarlardı. Parçalayıp komşulara dağıtırlardı. Böylece birçok defa bela ve musibet sadaka yolu ile def olurdu. 

 Kalbi hastalıklara şifadır: Peygamber (s.a)’e bir kişi gelip kalbinin katılığından şikâyet ediyor. Peygamber (s.a) ona şöyle tavsiyede bulunuyor: “kalbinin yumuşak olmasını istersen fakirlere yemek yedir, yetimlerin başını okşa”. 

 Kişi iyiliğin hakikat ve mahiyetini ancak sadaka vermekle erişir. Allah (c.c) dördüncü cüzün başında şöyle buyuruyor: “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezseniz”. 

 Sadaka çeşitli belaları def eder. Yahya (a.s) Beni İsrail’e şöyle tavsiye de bulunmuştur: “sizi sadaka vermeye tavsiye ediyorum. Sadaka vermek tam şuna benzer. Düşman birinizi yakalayıp, elleri ve ayaklarını bağlarda tam boynunu vurmak isterken esir der ki: beni öldürmeyin! Ben size şu miktarda fidye vereceğim. Beni Salı verin. Onlarda onu para karşılığında Salı verirler. Böylece sadaka da insanı her türlü bela ve musibetten kurtaracaktır”. 

 Sadaka veren kişiye melekler dua eder. Buhari ve Müslim de şöyle bir hadis geçiyor. Sabahladığı her gün yer yüzüne iki melek iner. Bunlardan biri: Allah’ım infak edene yenisini ver! Vermeyenin malını yok et! Şeklinde dua ederler. 

 Sadaka malı arttırır, eksiltmez.’ Dedi. Program yapılan dua ile sona erdi.


Kaynak: Karaman Haberleri
Bu haber 1296 defa okunmuştur.