Reklam
Reklam
Reklam
REKTÖR AKGÜL’DEN TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI
Reklam

REKTÖR AKGÜL’DEN TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 26 Eylül Türk Dil Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

25 Eylül 2019 - 16:29

“Bir milletin özgün kimliğinin, kendine has tarihinin ve kültürel birikiminin en önemli göstergelerinden birisi olan dil, aynı zamanda konuşulduğu coğrafyanın yaşam şeklinin, düşünme ve kendini ifade etme biçimlerinin de yansımasıdır. Bir milletin dünyaya ve hayata bakışı, gelecekle ilgili hedefleri ve dünya milletleri arasındaki farklılığı, kullanmış olduğu dilin gücü ile birebir örtüşür. Dünyanın en kadim ve en zengin dillerinden birisi olan Türkçemiz, milletimizin kültürünü en iyi şekilde örnekleyen nadide bir desene sahiptir. 

Milletimizi bir arada tutan kültürel değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasına da imkân sağlayan Türkçemiz,  asırlar boyu büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu topraklarda barışın, hoşgörünün ve sevginin dili olmuştur. Türkçemiz aynı zamanda çok farklı kültürler ve medeniyetlerle etkileşime girerek canlılığını hiçbir zaman kaybetmemiş, milletimizin gönlündeki müstesna yerini her çağda ve her koşulda perçinlemeyi bilmiştir.

Türkçemizin araştırılıp geliştirilmesi için 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu'nun aynı yıl 26 Eylül günü düzenlediği ilk Dil Kurultayı ile kutlanmaya başlanan ‘Dil Bayramı’ münasebetiyle Türkçemize büyük emek ve destek veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Karamanoğlu Mehmet Bey'i, Yunus Emre'yi ve Türkçemize canı gönülden hizmet eden tüm değerli şahsiyetleri saygı ve şükranla anıyorum.” 


 

Bu haber 590 defa okunmuştur.