Reklam
REKOLTEYİ ARTIRIYOR..
Reklam

REKOLTEYİ ARTIRIYOR..

Karaman’ın tanınmış esnaflardan Süreyya Kayalık, geçtiğimiz yıl çiftçilerin üretimlerine verim katacak alternatif seçeneklerden biri olan Maya ile tarımsal üretimin mısır ve pancar üretiminde de verimli olduğunu belirtti.

03 Ağustos 2019 - 14:31 - Güncelleme: 03 Ağustos 2019 - 14:33

MAYA İLE TARIMSAL ÜRETİM DEVAM EDİYOR

Son yıllarda mısır üretimine ağırlık veren Karamanlı çiftçi,  mısırda alternatif destek sunan damlama maya sulama sistemini şimdilerde başlayan pancar üretimi için de denemeyi hızlandırdı.

Tarımsal üretim açısından giderek merak konusu haline gelen maya ile tarla ürünlerini sulama sistemi devam ediyor.

MISIR VE PANCAR’DA MAYA İLE ENTEGRE SULAMA 

Karaman’da örnek bir mısır tarlasında uygulamaya konulan ve üreticinin dikkatini çekmeyi başaran mayalama sistemi ile mısır tarlalarında verim yükselirken, aynı yöntem şeker pancarı ekiminde de etkili oluyor.

REKOLTEYİ ARTIRIYOR

Her evde bulunan yaş ve kuru maya şeklinde fiyatı çok cazip olan mayalar tarımsal üretime de katkı sağlıyor.

Bu konuda üreticilere tavsiyelerini sürdüren Süreyya Kayalık, 8 paket mayanın 1 dönüm mısır tarlasına sulama halinde entegre edildiğinde üretimin yüzde 30 arttığına dikkat çekerek pancar üretimin de verimin aynı yöntemde geçerli olduğunu ifade etti.
Böylece maya ile üretim modeli, gerek mısır ve pancar üretiminde verimi yükselttiği gibi rekoltesinde de doğrudan artış sağlanıyor. Kayalık, çiftçilere pancar sezonunda sulama ile birlikte maya kullanımını öneriyor.

Karaman’da örnek bir mısır tarlasında da uygulamaya konulan mayalama sistemi ile mısır tarlasında verimin yükseldiği gözlenirken, aynı yöntemin pancar ekiminde de etkili olduğu gözlendi.

Yine hayvanlara yönelik yemlerine ilave edilen maya ile et ve süt üretimin de de verim ve kalitenin arttığına dikkat çeken Süreyya Kayalık, “8 paket maya 1 dönüm mısır tarlasına entegre edildiğinde üretim yüzde 30 artıyor. Pancar içinde aynı yöntem geçerli. Hayvan yetiştiren besicilerde yemlerine maya ilave ettiğinde et ve süt üretimi de artıyor. Amacımız sadece hizmet etmek, çiftçilerimize de alternatif yöntemler sunmak. Mayanın mucizesi aslında anlatmakla bitmez.”dedi.

 

Bu haber 2116 defa okunmuştur.