RECEP ŞEKER; "HZ. MEVLANA’YI RAHMETLE YAD EDİYORUM"
Reklam
Reklam
Reklam

RECEP ŞEKER; "HZ. MEVLANA'YI RAHMETLE YAD EDİYORUM"

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep ŞEKER, Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Reklam
16 Aralık 2019 - 11:55

DR. RECEP ŞEKER; “HZ. MEVLANA’YI 746. VUSLAT YILDÖNÜMÜNDE  RAHMETLE YAD EDİYORUM”

ŞEKER mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Büyük mütefekkir, gönül ve aşk insanı, Hz. Mevlana Celaleddin Rumi'yi 746. Vuslat yıldönümünde rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum. 

 “Ben Kur’an'ın sadık bir kölesiyim, Hz. Muhammed (S.A.V)’in ayağının tozuyum” buyuran sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü Hz. Mevlana vefat edeceği günü Rabbine kavuşma, sevdiğine kavuşma olarak nitelemiş ve bu anlamda ölüm gününün en mutlu gün olduğu tasviriyle düğün gecesi anlamına gelen Şeb-i Arus demiştir. Onun için ölüm Şeb-i Arus’dur en sevdiğine kavuşmadır.  

İlhamını Kur’an’dan, sünnetten, İslam’ın evrensel ilkelerinden, insan tasavvurundan, sevgi ve barış ufkundan alan büyük İslam mütefekkiri Hz. Mevlana “Gel... Gel, ne olursan ol, yine gel! İster kâfir, ister Mecusi, ister puta tapan ol, yine gel! Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..” diyerek herkesin bir olduğunu, Yüce Allah (C.C)’ın şerefli bir kulu olduğunu, dini, dili, ırkı, rengi ne olursa olsun tüm insanları hidayet yoluna, Allah (C.C)’ın  yoluna davet etmiş yaratılanı yaratandan ötürü sevmiş ve değer vermiş ve tüm dünya insanının kalbinde düşünceleriyle ve öğütleriyle önemli bir yer edinmiştir.

Anadolu’nun hikmet ve muhabbet yurdu haline gelmesinde çok büyük katkısı olan, bilgisi ve erdemli davranışları ile her dilden, her renkten ve her dinden insanı kucaklayan Hz. Mevlana, 13. yüzyıldan günümüze hiç eskimeyen ve hiç eskimeyecek olan hayat felsefesi ile çok önemli mesajlar vererek gönüllere hep sevgi ve muhabbet tohumları ekmiş, günümüzde de Mesnevi'si, sözleri ve tavsiyeleriyle insanlağın yolunu aydınlatmaya devam etmektedir. 

Karaman ilimizde 7 yıl yaşayarak ve yine annesi Mümine Hatun’un Karaman’da metfun bulunması ile ilimizi şereflendiren Hz. Mevlana’yı 746. vuslat yıldönümünde sevgi, saygı, hürmet ve rahmetle yâd ediyor, İslam’ı en güzel şekilde yorumlayan fikirlerinden bütün insanlığın istifade etmesini diliyorum.” dedi.


Bu haber 1151 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ
AK PARTİ'DEN HABER SİTEMİZE ZİYARET
AK PARTİ'DEN HABER SİTEMİZE ZİYARET