• BIST 79.398
  • Altın 125,724
  • Dolar 3,0853
  • Euro 3,3670
  • Karaman 13 °C
  • Konya 10 °C
  • Ankara 11 °C
  • Antalya 19 °C
  • İçel 24 °C

Rahmet Peygamberi

Osman BURÇAK

           Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta,

           Dişsiz mi bir insan onu kardeşleri yerdi.

           O geldi, insanı insan yaptı. Kız çocuklarını diri diri toprağa gömülmekten kurtardı. Yüreği yanan anneleri, babaları kurtardı. O, İslam ile birlikte, vahşet ortamından rahmet insanı çıkardı. Bir vahşet toplumundan çağlar boyu örnekler alınacak rahmet toplumu, saadet toplumu çıkardı.

           O, insana her işin başında Rahman ve Rahim’in adını koymayı öğretti. Allah zülmü ve zalimi sevmez dedi ve zülmü söktü attı yüreklerden. “Yerdekine merhamet etmeyene , göktekimerhamet etmez” dedi , gökten yere rahmet yağdırdı.

           Evet o bir Rahmet Peygamberiydi. Kediyi aç bırakma dedi. Hayvana vurma, karıncayı yakma, her şeyin bir hukuku var dedi. O dağları bile sevdi. Çocukların başını okşadı, öksüzlere, yetimlere özel şevkat gösterdi. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” dedi. Savaşta bile vahşete izin vermedi. Onun savaş hukukunda kadınlara, çocuklara, din alimlerine dokunulmazdı. Çünkü o Rahmet Peygamberiydi.

           Şimdi şiddet kol geziyor, hem de en vahşi haliyle. Savaşlarda kadın, çocuk, yaşlı demeden herkesi öldürüyorlar. Şehirleri yakıp yıkıyorlar. Taş üstünde taş bırakmıyorlar, doğayı tahrip ediyorlar. Aile içi şiddet almış başını gidiyor. Anneler çocukları boğuyorsa, yeni doğan çocuklar çöp konteynırlarında bulunuyorsa, evlat üç kuruş için annesinin boğazını kesiyorsa, kısacası senin o eşsiz merhametinden eser kalmadıysa, yeniden tutmalısınelimizden ey Allahın Rasülü. İnsanlık yeniden tutmalı Rahmet Peygamberinin elinden,  onun merhamet terbiyesine yüreğini yeniden teslim etmeli. İnsanlık yeniden başlamalı Rahman ve Rahim olanın adıyla. Müslüman buna önce kendi kişiliğinden başlamalı.

          Gel ey Rasül, gel ey Nebi, insanlık senin merhametine , şevkatine her zamankinden daha fazla muhtaç . Helal ile haramın, güzel ile çirkinin, doğru ile yanlışın bir birine girdiği şu günlerde yol göster bize. Siz diyorsunuz ki, beni görmeden bana inanan genç kardeşlerim sahabenin gençleri gibi hesaba çekilecekler. Sana layık olamadık. Sana ve senin ilahi çağrına o kadar muhtacız ki….

            Bizim coğrafyamızda ve bütün coğrafyalarda insanlar çok acı çekiyor. Yeni bir çağ başlamalı İslamın rahmetiyle donanan. Yeni bir çağ başlamalı saadet çağından güzellikler taşıyan.

           Yetiş ya Muhammed; Firavunlar ölmedi, Ebu cehiller yaşıyor. Onlar şimdiki asrımızda bin bir şekilde tezahür ediyorlar aramızda. Kendi zalimliklerini örtmek için senin ümmetine iftiralar atıyorlar. Utanmadan, sıkılmadan sana sataşıyorlar, sana hakaret etmeye cüret ediyorlar. Bu cüreti de ne yazık ki ümmetinin içindeki Firavunlardan alıyorlar. Allaha ve Rasülüne sımsıkı sarılan ümmetin sabrını test ediyorlar. Aslında onlarda biliyorlar, Hz. Peygamberin anlattıkları gibi olmadığını. Tıpkı Ebu Cehillerin bildiği gibi. Onlara söylenecek tek bir söz var. “Öfkenizden çatlayın, kininizle geberin.”

         Onlar şunu da iyi biliyorlar. Güneşi üfleyerek söndüremeyecekler. İslam nurunu tamamlayacak. Bizim bundan şüphemiz yok. Gönül istiyor ki bu nurun tamamlanmasında ümmet olarak bir katkıda bulunabilmek. Duvarında taş, betonunda çimento, çorbada tuz olabilmek. 

         Ey ümmeti Muhammed; Haçlı zihniyetinin Müslümanları terörist olarak göstermeye, ve Peygamberimizi karikatörlerle incitmeye çalışmasına  fırsat vermeyelim. Birlik olalım. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Biz bir olursak, iri olursak, diri olursak Allah izniyle hiçbir topluluk sırtımızı yere getiremez. Samimiyetle Allahın ipine sarılan, bu dünyada da, öbür dünyada da kaybetmeyecektir. 

    Allah Rasulünün merhamet toplumunda buluşmak dileğiyleSelam ve dua …

Bu yazı toplam 1173 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim