Reklam
Reklam
Reklam
Prostat Hastalıkları

Prostat Hastalıkları

Özel Karaman Selçuklu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op.Dr.Osman Tükel günümüzde yaşlanan erkeklerin en önemli problemlerinden biri hale gelen prostat büyümesi sorununu anlattı.

27 Şubat 2016 - 12:04

Prostat; sadece erkeklerde bulunan bir organdır.  Mesane (İdrar kesesi)  ile dış idrar yolu arasında bulunan prostat bezi, yaklaşık 20 gr. ağırlığında olup görevi, meninin sıvı kısmının oluşturulmasıdır. Prostat, yaş ilerledikçe büyüyen bir organdır. Yaklaşık olarak 30 yaşlarından sonra büyümeye başlar.

Prostat bezi ile ilgili olarak bir erkekte yaşamı boyunca görülebilecek sorunları üç kısımda inceleyebiliriz.

1. Prostat enfeksiyonu (Prostatit)

2. Prostat büyümesi (BPH – iyi huylu prostat büyümesi)

3. Prostat kanseri

Bu noktada şu düzeltmeyi yapmakta fayda görüyorum. Halk arasında yaygın kullanımı ile ' Prostat oldum tabiri ile kast edilen iyi huylu prostat büyümesidir. .

Bu üç hastalık grubu birbirinden farklı olmakla birlikte hastada aynı şikâyetleri verebilirler. Bu şikâyetler kısaca; idrar yaparken yanma sık idrara çıkma, idrarı tam yapamama hissi, idrar yapamama gibi şikâyetlerdir. Bu hastalıkları kısaca ele alırsak;

Prostat Hastalıklarında Belirtiler

İdrar yapmayı başlatmada zorluk (özellikle sabah ilk idrarda)
Sık sık idrara çıkma (özellikle geceleri) 
İdrar yaparken sızı ya da yanma 
Mesanenin tamamen boşalmadığı hissi 
Aniden kuvvetli idrara çıkma ihtiyacı 
Zayıf idrar akımı, kesik kesik, çatallı idrar yapma
İdrar yaparken zorlanma ya da ıkınma 
İdrar damlaması ya da kaçırma 
İdrar yaparken sızı ya da yanma 
İdrar yaparken zorlanma ya da ıkınma 

Geç Kalınmış Vakalarda Belirtiler

- Güçsüz mesane kasılma fonksiyonunda kayıp (zayıf mesane )

- İdrar yolu enfeksiyonları 

- Tamamen idrar yapamaz hale gelme ( idrar sondasına bağımlı kalma )

- Böbrek yetmezliği

Prostat büyümesi (BPH) kanser ile ilgisi  olmayan prostat bezinde büyüme ile seyreden  hastalığıdır. İleri yaştaki erkeklerde Sıktır. 60'lı yaşlarda erkeklerin yarıdan fazlasında görülür.Prostat iltihabı (Prostatit) ağrılı idrar yapma  veya zor idrar yapma gibi belirtileri ile  kendini gösteren prostat enfeksiyonudur.  Daha çok genç erkekleri etkilemektedir.

Prostat kanseri: Diğer  kanserlerde olduğu gibi prostat dokusunda ortaya çıkan habis hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşur.

Prostat Hastalıklarında  Tanıda neler yapılmaktadır.?

1.)    Parmakla prostat muayenesi : Prostat kanseri ayırıcı tanısında önemlidir . Normal PSA değerlerine sahip hastaların belirli bir kısmında bu muayene ile kanser teşhisine yardımcıdır.

2.)    Serum Prostat Spesifik Antijen (PSA) bakılması: Prostat kanseri ayırıcı tanısında önemli
bir labaratuvar testidir.

3.)    Ultrasonografik inceleme 

4.)    İdrar tahlilleri 

5.)    İdrar akım ölçümü (Üroflowmetri)   İdrar akış  hızı, süresi,  hakkında  objektif bilgi verir.

6.)    İdrar yapma sonrası mesanede kalan idrar miktarı tayini 

7.)    Endoskopi  (Mesane ve  idrar yollarının optik aletlerle direkt gözlenmesi ve hasta şikayetlerininin kaynağını sadece prostatın idrar yolu içine  büyüyüp yolu tıkaması veya idrar yolu darlıkları, taş , tümöral oluşumlar araştırılır. Ek olarak  mesane  değişiklikleri  değerlendirilir.

8.)    Prostat biyopsisi : şüpheli olgularda ultrason eşliğinde makattan girilerek prostattan iğne ile parçalar alınması işlemi

Sonuçta  Prostat hastalıklarının temel  değerlendirmesinde kanda bakılan  PSA hormon  düzeyi, parmakla prostat muayenesi ve ultrasonografik inceleme kullanılmaktadır. 

Her erkekte prostatın iyi huylu büyümesi  yaşlanma ile beraber olmaktadır. Yaşlanma sürecinin doğal  sonucu   gibi gözükmektedir.  Ancak erkekte prostat büyümesi olmasına karşın , her hastada aynı şikayetler  gözlenmeyebilir. Bu durumda sadece prostat bezinin büyümesinin saptanması, işeme şikayetleri hastada bulunmuyorsa , çok anlamlı bir bulgu değildir.

PROSTAT HASTALIKLARI TEDAVİ EDİLMEMESİNİN RİSKLERİ NELERDİR ?  

1. İdrar yolu iltihapları : İdrar yaparken yanma şikayetine  neden olabilir.

2. Ani idrar tıkanması: Hiç idrar yapamama ve idrar sondası takılır ve  cerrahi tedavi planlanabilir. 

3. Mesanede fonksiyon bozukluğu : Prostatın meydana getiridiği idrar yolu tıkanıklığı uzun dönemde mesanenin tam  boşaltılamamasına bağlı mesane kasında  yorulma yapısında bozulma lastikiyetinde kayıp neticesinde  hasta idrar yapmaya çalışırken yeterince kasılamayabilir. Bu yorulma aşırı derecede olursa tıkamaya yol açan prostatın ameliyatla ortadan kaldırılması sonrasında bile hasta rahat idrar yapamayabilir. İdrar kaçırma problemleri başlayabilir.

4. Böbrek yetmezliği

İyi Huylu Prostat  Büyümesinde Tedavi

Tedavide hastalığın bellirti ve bulguların şiddetine göre hafif derecede şikayeti olanlarda ilaç tedavisi , daha ağır olanlarda cerrahi tedavi yapılmaktadır.

İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar idrar yolu çevresindeki kas liflerini gevşeterek hastaların rahat idrar yapmalarına yardımcı olurlar. Buradaki etki kalıcı değildir, hastanın her gün ilacını düzenli alması gerekir. İlaç kesilince etkiside kaybolur.

Cerrahi tedavide ; İdrar yollarının tıkanması nedeni ile sonda takılmış olması, ilaç tedavisi ile şikayetlerin istenilen düzeyde rahatlama sağlamaması , mesane taş gelişmiş olması ,böbrek yetmezliği bulgularının başlamış olması sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalarda başvurulmaktadır. Yöntem olarak TUR-P ( kapalı ) ve açık prostat ameliyatları yapılmaktadır. Açık prostat ameliyatları günümüzde çok büyük prostatlarda uygulanmaktadır. Günümüzde daha çok TUR-P operasyonu yapılmaktadır.

Kapalı ameliyatta penisten optik bir aletle girerek prostatın kazınmasıyla yapılır. Operasyon yaklaşık olarak  bir saat sürer. Hasta İki gün sondalı olarak hastanede kalır.  

Bu haber 1714 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..