Reklam
Prof.Dr.Mehmet Emin Ay
Reklam
Reklam

Prof.Dr.Mehmet Emin Ay

Aziz gönül dostlarım ve kıymetli din kardeşlerim. Bu geceden itibaren Kurban Bayramına kadar geçireceğimiz günlerin faziletiyle ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.  

Reklam
02 Ağustos 2019 - 09:22 - Güncelleme: 02 Ağustos 2019 - 09:25

Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyuruyor ki:
“Allah'a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce'nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur. O günlerde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesine denktir." (Tirmizi: Savm, 52; İbn Mace: Sıyam, 39)

Demek ki, bugünlerde tutulan bir günlük oruç, fazilet ve kıymet bakımından sair günlerdeki 360 gün oruca bedel olabilir. Rabbimizin rahmet ve bereketi o kadar coşmaktadır ki, bir günlük oruca bir yıllık oruç sevabı vermektedir. Böyle güzel ve tatlı bir müjdeye ilgisiz kalmamak ve mümkünse dokuz günlük orucu tutmak gerekir. 
Gelelim bu akşamdan itibaren başlayan ve Bayram gecesiyle birlikte on gece olacak gecelerimizin değerine...
Bu gecelerin Kadir Gecesine benzetilmesi ayrı bir güzelliktir. Çünkü, Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır ve 83 yıllık ibadete bedeldir.

Diğer bir Hadis-i Şerif’te de şöyle buyuruyor Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem:
"Allah indinde Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Sübhanallah), tahmidi (Elhamdulillah), tehlili (La İlahe İllallah) ve tekbiri (Allah-ü Ekber) çok çok okuyun!" (Abd b. Humeyd, Müsned, 1/257)

Bugünlerde oruç tutup, gündüzünü ve gecelerini de ibadetle geçirmek hem affa, hem de büyük sevaplar elde etmeye vesile olur.

Bu on gün içinde Arefe gününün yeri ise bambaşkadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Arefe günü tutulan oruç hakkında şöyle buyurmaktadır:

"Arefe günü tutulan oruç, geçmiş bir senenin ve gelecek senenin günahlarına keffaret olur." (Tergîb ve Terhîb Trc, 2. 457)

Oruç tutacak olanlar 02 Ağustos Cuma gününden başlayarak 10 Ağustos Cumartesi (Arefe günü) dahil toplam 9 gün oruç tutabilir veya bu 9 gün içinde fırsat ve imkan buldukları kadar oruç tutabilirler.
Rabbimiz Teala hac ve kurban günlerini ihtiva eden Zilhicce ayının bu ilk gecesiyle birlikte ilk 10 gecesi ve günlerini her birimiz için hayırlı ve mübarek kılsın. Günahlarımızın affına ve dualarımızın kabulüne vesile eylesin inşaallah...Prof.Dr.Mehmet Emin Ay

Bu haber 748 defa okunmuştur.