• BIST 79.821
  • Altın 125,097
  • Dolar 3,0753
  • Euro 3,3492
  • Karaman 18 °C
  • Konya 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 28 °C
  • İçel 26 °C

Peygamberimiz (sav) ve Çocuk-4

Mustafa BİLGİN

Çocuklarla Oyunlar Oynaması

Oyun, çocuğun en doğal ihtiyacıdır. Oyun sayesinde çocuk; sosyalleşir, arkadaş edinir, birçok yeteneğini geliştirir, becerisini artırır ve kelime hazinesini zenginleşir. Çocuklar birçok şeyi oyunlar oynadığı arkadaşlarından öğrenir, onlara öğrendiklerini öğretir. Oyun, çocuğun en önemli işidir.

Çocuklar yaratılışları gereği oyun oynamaya meyillidirler. Çocuklar uyku ve beslenmenin dışındaki zamanlarının büyük bir çoğunluğunu oyun oynayarak geçirirler. Her yaşın kendine göre bir özelliği olduğu gibi çocukluk döneminin özelliği de oyun oynamaktır. Bir çocuğun fiziksel gelişimi için beslenme ne kadar önemli ise ruhi gelişimi için de oyun o kadar önemlidir. Çocukların hayatındaki vazgeçilmezler arasında olan oyun, her yaş çocuğu için gereklidir. Çocuğun kendini tanımasından tutun da toplumun değerlerine kadar her şeyi çocuklar oyunla öğrenmektedirler. Oyun; çocuğun gelişmesi ve kişilik kazanması için sevgiden sonra gelen ikinci en önemli ruhsal besinidir.

Çocuklar oyuncaklarıyla ve arkadaşlarıyla oynamaları kadar, anne babalarıyla da oynamak isterler.

Anne babasıyla oynayabilen çocuk, kendisinin anne babasının yanındaki değerinin farkına varır. Anne babasıyla oyun oynarken aradaki mesafenin kalkmasıyla onları daha iyi tanır.

Her konuda olduğu gibi Peygamberimiz (sav), günümüzde çoğu zaman ihmal ettiğimiz çocuklarla oyunlar oynama konusunda anne babalara ve özellikle de dedelere, hayatında çok güzel örnekler sergilemiştir. "Çocuğu olan onunla çocuklaşsın" buyurarak, anne babalara çocukları ile bizzat oyunlar oynamalarını tavsiye etmiştir. Çocukların oyunlarına çok önem vermiş, her fırsatta torunları ve ashabının çocukları ile bizzat oyunlar oynayarak, anne babalara en güzel şekilde model olmuştur.

Ashabdan birçok sahabe, Peygamberimiz (sav)’in çocukları nasıl sevdiğini, onlarla nasıl ilgilendiğini ve oyunlar oynadığını şöyle aktarmaktadır.

Peygamberimiz (sav) evde çocukları bazen sırtına, bazen karnının üstüne alır, onlarla oyunlar oynardı. Onları özleyince özel olarak onları görmeye ve sevmeye eve gelirdi. Onlarla oyun oynarken ellerini yere koyarak binit olur, onları sırtına bindirir, evin içinde gezdirirdi.

Peygamberimiz (sav)’in torunları Hasan ve Hüseyin (ra) bir gün Dedelerine gelerek, kendilerine bir deve almasını isterler. Peygamberimiz (sav) o anda onlara deve alacak durumda değildir. Torunlarını üzmeden deveyi unutturacak bir çözüm yolu bulur. Küçük torunlarının önüne çökerek onlara seslenir; “Haydi binin bundan daha iyi deve mi olur” Çocuklar büyük bir sevinçle dedelerinin sırtlarına binerler ve deveyi unuturlar. Böylece Peygamberimiz (sav) hem onları eğlendirir, hem de isteklerini yerine getirmiş olur. Zaman zaman da ellerinden tutar, ayakları veya dizleri üzerine bastırarak onları hoplatır ve "Ey Rabbim onlara merhamet et’’ diye dua eder. Bir başka gün Peygamberimiz (sav) yine torunları Hasan ve Hüseyin (ra)’i mübarek sırtına bindirerek böyle oyun oynarken, bu manzarayı gören Ömer (ra), Hasan ve Hüseyin (ra) bakarak, “Ne güzel bineğiniz var” der. Peygamberimiz (sav) de Ömer (ra)'in bu sözüne şöyle karşılık verir: “Onlar da ne güzel süvarilerdir!” Ya Ömer…

Peygamberimiz (sav) çocuklarla o kadar iç içe olmuştur ki bir defasında, yarış yapan çocukları görür ve onların neşesine katılmak için aralarına karışıp onlarla birlikte yarışır. Yarışı kazananı ödül olarak devesinin üzerine alır ve Medine sokaklarında gezdirir ve onunla sohbet eder.

Peygamberimiz (sav) çocuklarla oyunlar oynama konusuna o kadar önem verirdi ki bu oyunların bazılarına Cebrail (as) bile katılırdı. Peygamberimiz (sav)’in torunları kovalamaca oynuyorlardı. Peygamberimiz (sav) de torunlarının oyunlarına dahil oldu ve gülerek; “Ha gayret Hasan göreyim seni, yakala Hüseyin’i!” diyerek Hasan’ı tutuyordu. Bu durumu gören Ali (ra) ise, “Ey Allah’ın Rasulü’’ dedi. ‘’Neden Hasan’ı tutuyorsunuz, halbuki Hüseyin daha küçüktür Hüseyin’i tutmalı değil miydiniz?” diye sordu. Peygamberimiz (sav) de: “Baksana Cebrail de ha gayret Hüseyin göreyim seni diyerek Hüseyin’i tutuyor” buyurdu.

Yine bir gün Peygamberimiz (sav) ashabına namaz kıldırırken, secdede her zamankinden uzun kalır. Bazı sahabiler acaba bir şey mi oldu diyerek başını secdeden kaldırıp bakarlar ve gördüklerine hayret ederler. Torunları Hasan ve Hüseyin (ra) Peygamberimiz (sav)’in sırtına çıkmışlardır. Namaz bitince Peygamberimiz (sav) neden secdede uzun kaldığını açıklar: ‘’Oğullarım sırtıma binmişti. Acele edip oyunlarını bozmak istemedim.’’

Bizler için en mükemmel örnek olan Peygamberimiz (sav) Allah’ü Teala’ya en yakın olduğu zamanda bile çocukların oyunlarını bozmamıştır. Çocukları camiye getirmeyen, namaz kılarken aman namazımı bozar diye onları yanımıza yaklaştırmayan ve hatta çocukları namaz kıldığımız odadan dışarı çıkaran bizlere örnek olması dileğiyle…

Hz. Ali (ra)’in bir sözüyle bitirelim: "Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, on beş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.”

Dua ile…

 

Bu yazı toplam 5476 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim