• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 8 °C
  • Konya 9 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 17 °C
  • İçel 20 °C

Peygamberimiz (sav) ve Çocuk-3

Mustafa BİLGİN

Çocuklara Namazı ve Camiyi Sevdirmesi

Camiler, dini hayatımızın önemli bir parçasıdır ve tarih boyunca da dini ve ilmi pek çok faaliyette insan hayatının merkezindedir. Günümüzde insanların dini eğitimlerinde, birlik beraberlik ruhunun korunması, sürdürülmesi ve pekiştirilmesinde camiler önemli bir işlev görmektedir. Bu açıdan camilerin çocuklar tarafından tanınması, bilinmesi ve çocuklara sevdirilmesi çok önemlidir.

Çocuklarımızın camileri tanıması ve sevmesi büyük ölçüde ailenin, camilere olan ilgisine bağlıdır. Günlük hayatında ibadetlerini yapan ve camilerle yakın bir ilişki içerisinde bulunan ailelerdeki çocuklar da camilere karşı ilgili olmaktadırlar. Zaman zaman anne babanın çocuğunu camiye götürmesi, buraları tanımlarına ve sevmelerine vesile olur.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklar camilere götürülmelidirler. Tabii ki çocuklar ses ve gürültü yapabilirler ve yapacaklardır da ancak bu, hoşgörü ve anlayışla karşılanmalıdır. Çünkü çocuklar bu şekilde, yavaş yavaş, yetişkin gibi davranmayı ve zamanla cami adabına uymayı öğreneceklerdir.

Çocuklarımızın camilerle buluşturulması, onların sosyalleşmesi, bireysel, toplumsal ve dini gelişimleri açısından çok önemlidir. Çünkü çocuklarımızın ibadetleri sevmesi ve müslüman kimliğinin pekişmesi için en güzel yol, onları camilerle buluşturmaktır. Camilerde, çocukluk günlerinde yaşanan güzel tecrübeler, çocuk üzerinde derin izler bırakmaktadır. Yaşanan bu tecrübelerin kötü tecrübeler olmaması çok önemlidir. Çünkü çocukken camide yaşanan kötü bir tecrübe “azarlanmak, kovulmak veya fiziksel şiddet görmek gibi” bunlar çocuklarda, büyüdükleri zaman camiye, cemaate ve hatta dine karşı bir önyargı oluşturmaktadır. Bu şekilde bir önyargı oluşan çocuğumuz da büyüdüğünde cami cemaatini “kötü”, Allah korusun dinimizi de “öcü” gibi görmektedir.

Camilerimizdeki cemaate baktığımız zaman genelde çocuk cemaati göremeyiz. Görebildiklerimiz de ya teravih namazlarında ya da mübarek gecelerdedir. Çocuklarımız bugün camilerimizde cemaate katılmıyorlarsa bu, anne babalar kadar cami cemaatinden de kaynaklanmaktadır. Bu konuda her birimizin dikkatli davranması, çocuklarımızı camiden ve dinimizden soğutacak yanlış davranışlardan uzak durması gerekmektedir. Bugün maalesef azda olsa bazı camilerimizde, namaza gelen birkaç yavrunun, ufak tefek sebeplerle azarlandığını, arkaya itildiğini, kendileriyle ilgilenmek yerine “burada çocuğun ne işi var, konuşuyor, gürültü yapıyor” denilerek uzaklaştırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Yaptığımız bu büyük hatadan bir an önce vazgeçilmelidir.

Bugün camilerde gördüğümüz çocuklara karşı sert bu sert davranışlar, Peygamberimiz (sav)’in sünnetini bilmemekten kaynaklanmaktadır. Oysaki Peygamberimiz (sav) namaz gibi en kıymetli bir ibadet esnasında dahi çocuklara son derece hoşgörülü davranmış ve hoş muamelede bulunmuştur.

Çocukların camiye götürülmesine özel bir önem veren, çocukları sık sık camiye götüren, camide gördüğü diğer çocuklarla da ilgilenen, torununu omzuna alıp camiye gelen ve camideki cemaate bu şekilde namaz kıldıran Peygamberimiz (sav)’in çocuklara camide nasıl davrandığını, namazda çocuklarla nasıl ilgilendiğini, onlara gösterdiği müsamaha ve anlayışın hudutsuzluğunu sahabeler şöyle anlatıyorlar:

Bir gün Peygamberimiz (sav) kız torunu Ümame (ra) omuzunda olduğu halde mescide gelir ve mihraba geçer. Sahabeler merakla beklemektedirler, Peygamberimiz (sav) ne zaman omuzundan torununu indirecek ve namaz kılacaklardır. Fakat bekledikleri gibi olmaz ve Peygamberimiz (sav) omuzunda torunu olduğu halde namaza başlar. Secdeye gittiğinde torununu indirir, secdeden kalktığı zaman tekrar torununu omuzuna alır ve namazı böylece tamamlar.

Yine Peygamberimiz (sav) bir gün namaz kılarken secdeye gittiğinde torunları Hasan ve Hüseyin (ra) gelip sırtına binmişler. Peygamberimiz (sav) secdeden kalkarken, onları yumuşak bir şekilde alıp yere koymuş, tekrar secdeye vardığında onlar yine sırtına binmişlerdir. Namaz esnasında onları almak isteyenlere izin vermemiştir. Bu durum namaz bitene kadar böyle devam etmiş, namaz bittiğinde de Peygamberimiz (sav) hiç kızmadan onları alıp dizine oturtmuştur.

Peygamberimiz (sav) namaz kılarken rükuda, bacaklarının arasından geçmek isteyen çocukların, rahat geçmeleri için ayaklarını açardı. Hasan (ra) da bir taraftan girer, öbür taraftan çıkardı. 

Zaman olmuş Peygamberimiz (sav) hutbe okurken mescide tökezleyerek giren torununu kaldırmak üzere hutbesini kesip aşağıya inmiş, torununu kucaklayarak, minberin üzerine oturtmuş ve hutbesine bu şekilde devam etmiştir.

Çocuklara camide böyle hoşgörülü bir şekilde ve sevgi ile yaklaşan Peygamberimiz (sav)’den bizim daha dindar olmaya kalkarak camide koşan, gülen ve konuşan çocukları dışarı çıkarmaya, onlara bağırmaya, minik kalplerini kırmaya hatta kaş çatmaya dahi hakkımız olabilir mi? Bir insanı ömür boyu camiden soğutmanın ağır vebalini düşünerek bu hususta çok dikkatli olmamız gerekmektedir.

Sevgili anne babalar bakınız yaz tatili ve mübarek Ramazan Ayı başlıyor, bunu bir fırsat bilmeli ve çocuklarımızı cami ile buluşturmalıyız. Onlara Ramazanın bu manevi atmosferinde camileri sevdirmeliyiz.

Bitirirken cami cemaatimizden, özellikle yaşlı amcalarımızdan bir ricada bulunmak istiyorum. Ne olur camiye gelirken Peygamberimiz (sav) gibi yavrularımızı camiye getirelim. Camide karşılaştığımız yavrularımızı güler yüzle karşılayıp başlarını okşayalım. Onları orada görmekten memnun olduğumuzu söyleyelim. Cami içerisinde koşturmalarına oyunlar oynamalarına Peygamberimiz (sav) gibi müsaade edelim, onları hoş görelim ve ceplerimizde bu minik yavrularımız için küçük hediyeler taşıyalım ve onları camiye gelen bu minik Müslüman yavrularımıza verip tekrar gelmelerinin bizleri çok memnun edeceğini söyleyelim.

Cami görevlisi kardeşlerimizde bu konuda cemaati eğitmeli ve Peygamberimiz (sav)’in camide çocuklara nasıl davrandığını cemaate anlatmalıdır. Camide çocuklara eğer bir müdahale edilecekse bu sadece cami görevlisi tarafından yapılmalıdır. Görevli kardeşlerimizde, emsalleri sokakta oynarken Kelamullah’ı öğrenmek için camiye kursa gelen yavrularımızı kendilerine yük olarak görmemeli asla kaşlarını dahi çatmamalıdır.

Güzel bir sözle bitirelim inşallah.

Camide namaz kılarken, arka saflarda gülüşen, koşturan çocuk sesleri yoksa, gelecek nesiller adına korkun.”

Dua ile…

Bu yazı toplam 6727 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim