• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 15 °C
  • Konya 13 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 22 °C
  • İçel 23 °C

Peygamberimiz (sav) ve Çocuk-2

Mustafa BİLGİN

Çocuklara Gösterdiği Sevgi ve İlgi

Allah’ü Teala Kuran-ı Kerim’de, Peygamberimiz (sav)’i şöyle anlatır. ‘’ Andolsun ki, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, O size çok düşkün, mü'minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.’’ Peygamberimiz (sav)’in, tüm insanlığa örnek olan bu şefkati, merhameti ve müminlere olan düşkünlüğü; özellikle çocuklara olan sevgisinde çok daha yoğun bir şekilde görülmektedir. Peygamberimiz (sav)’in çocuklarla olan münasebetlerinin en dikkat çekici yönü, onlara karşı olan derin sevgisidir. Peygamberimiz (sav) ‘’Çocukları cennet kokusu, gözümün nuru, dünyada nur ahirette sürur‘’ diye tarif eder, her fırsatta çocuklara karşı beslediği sevgi hislerini gösterirdi.

Bir çocuk gördüğü zaman mübarek yüzünü neşe ve sevinç kaplardı. Onu tutar, kollarının arasına alır, kucaklar, dua eder, sever ve öperdi. Biz anne babaların aslında bazen ihmal ettiğimiz sevgi sözcüklerini söylemeyi hiç ihmal etmez, çocukları sevdiğini de ellerinden tutup sık sık söylerdi. Medine sokaklarında karşılaştığı çocukların ellerinden tutar ve şöyle derdi: ‘’Sizi çok seviyorum’’. Bazen bununla da yetinmez ve eklerdi: ‘’Vallahi sizi çok seviyorum’’ Müslüman olmayan ailelerin çocuklarını da severdi.

Peygamberimiz (sav) hem kendi çocukları ve torunları, hem de ashabının çocukları ile yakından ilgilenir; eğitimlerinden oyunlarına kadar pek çok alanda çocuklarla meşgul olur, yeri geldiğinde onlarla çocuk olurdu. Çocukları ‘’cennetten yeryüzüne inen rahmet damlaları’’ olarak gören Peygamberimiz (sav) gördüğü ve karşılaştığı her çocuğa selam verir, halini hatırını sorar, onlarla sır paylaşırdı. Çocuklarla arkadaşça konuşur, hastalandıklarında ziyaretlerine gider, onların yanında çocuklaşır, anlayış seviyelerine göre sohbet eder, öğütler verirdi. Çocukları memnun etmek için dediklerini yapar, onların kalbini kazanırdı. Asla onları kırmaz, onları incitmez, azarlamaz, aşağılamaz ve hor görmezdi. Çocuklarla o kadar iç içe olmuştu ki, bir defasında yarış yapan çocukları görmüş, onların neşesine katılmak için birlikte koşmuştu.

Abdullah b. Abbas (ra) küçük bir çocukken Peygamberimiz (sav)’in onunla nasıl konuştuğunu şöyle anlatır: Peygamberimiz (sav) bir gün beni devesinin terkisine aldı ve bana şunları anlattı: Yavrucuğum, sen Allah’ın emirlerini gözet ki, Allah da seni gözetip korusun Bir şey isteyeceksen Allah’tan iste, yardım dileyeceksen Allah’tan dile…

Peygamberimiz (sav) her konuda olduğu gibi, çocuklara gösterdiği sevgi, şefkat, merhamet ve onlara değer verme hususunda da bizlere (üsve-i hasene) en mükemmel örnek olmuştur.

Çocuklara olan sevginin en önemli tezahürü, onları öpmektir. Peygamberimiz (sav)’i torunu Hasan’ı öperken gören Akra b. Habis’in bu davranışı yadırgaması ve ‘’benim on çocuğum var, ben onlardan hiçbirini öpmedim’’ demesi üzerine Peygamberimiz (sav) ‘’merhamet etmeyene, merhamet olunmaz’’ demiştir. O gün söylediği sözler, bugün hala Anadolu da geçerli olan, büyüklerinin yanında çocuklarını sevmeyen, kucaklamayan ve onları öpmeyen genç anne babalara örnek olmalıdır. Peygamberimiz (sav) bu davranışıyla başkalarının yanında dahi çocukların sevilebileceğini ve onların öpülebileceğini göstermiştir.

Peygamberimiz (sav)’in çocuklara gösterdiği sevgide mesafe yoktu. Mesafe olmadığı gibi mekan sınırı da yoktu. ‘’ burası sokak, sokakta çocuğuma karşı herkesin yanında mesafe koyayım’’ anlayışında uzaktı. Her yerde ve her gördüğünde çocuklara ilgi ve sevgiyle davranırdı. Bir gün Peygamberimiz (sav) ashabıyla birlikte bir davete giderken, yolda arkadaşlarıyla oynayan Hüseyin (ra)’i gördü. Onu da yanında götürmek istedi fakat Hüseyin (ra) gitmek istemedi ve sağa sola kaçmaya başladı. Peygamberimiz (sav) torununun arkasından onu kovalamaya başladı. Sonunda onu yakaladı ve şefkatle kucakladı, sarılıp öptü.

Peygamberimiz(sav)’in çocuklara olan sevgisini, çocuk yaşta yanına verilen ve on yıl gibi uzun bir süre hizmetinde bulunan Enes (r.a) şöyle anlatır. ‘’Peygamberimiz (sav)'e on yıl hizmet ettim. Bir kere bile canı sıkılıp, öf, niçin böyle yaptın, neden şunu yapmadın, diye beni azarlamadı. O, insanların en güzel huylusuydu."

Peygamberimiz (sav) çocuklara olan sevgisini gösterirken sıkça onların başlarını okşardı ve onlara hayır duaları ederdi. Örneğin; Yusuf b. Abdillah b. Selam (ra), Peygamberimiz (sav) beni, Yusuf diye isimlendirdi, kucağına aldı ve başımı okşadı" der. Amr b. Hureys (ra) ise annesinin kendisini Peygamberimiz (sav)'in huzuruna götürdüğünü, Peygamberimiz (sav)'in başını okşayıp bol rızka kavuşması için ona dua ettiğini, Abdullah b. Cafer (ra) ise Peygamberimiz (sav) seferden dönerken ben, Hasan ve Hüseyin (ra)’den biri ile karşılamaya çıkardık. Peygamberimiz (sav) de kendisini ilk karşılayanı binitinin önüne, diğerini de arkasına bindirir, Medine’ye kadar öylece getirirdi.

Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: "Meyvenin ilk çıkanı getirildiği zaman Peygamberimiz (sav) şöyle derdi: 'Allah'ım bize, Medinemize, meyvelerimize, kat kat bereket ver' diye dua ederdi. Sonra meyveyi orada bulunan en küçük yaştakine verirdi."

Zaman zaman Peygamberimizi (sav)’i ziyaret etmek isteyen gruplar çoğalır, kalabalıklaşırdı. Peygamberimiz (sav)’e ulaşmak ve onunla görüşmek için sıraya girmek gerekirdi. Böyle durumlarda Peygamberimiz (sav) çocuklara öncelik verir, görüşmeyi düzenleyenlere şöyle emir verirdi:
“Çocuklar gelirse sakın onları bekletmeyin, hemen içeri alın!”

Bir bayram günüydü, yamalı ve yırtık elbiseleriyle bir kenarda boynunu bükerek ağlayan ve arkadaşlarına karışmayan bir çocuk gördü Peygamberimiz (sav). Onu öyle görünce hemen yanına gitti ve sordu:’’ Yavrucuğum! Bu bayram gününde niçin ağlıyorsun?” Çocuk içini çekerek, başını kaldırmadan ve soruyu soranın kim olduğuna bakmadan cevap verdi: “Babamı hatırladım, bu yüzden ağlıyorum, geçen bayram bizimleydi, şimdi ise artık yok. Uhud’a Peygamberimiz (sav)’le birlikte gitti. Onunla yan yana savaştı ve şehit oldu. Annem de başka bir adamla evlendi. İnsan böyle yetim ve yalnız kalınca elbette ağlar…”.

Küçük çocuğun söylediklerinden yüreği sızlamıştı Peygamberimiz (sav)’in. Küçüğün başını okşayarak şöyle dedi Peygamberimiz (sav): “Hadi sil gözünün yaşını yavrucuğum, kaldır başını, bak sana ne diyeceğim. İster misin, senin baban ben olayım, Fatıma ablan, Ayşe de annen olsun. Bu teklifime ne dersin?”. Küçük çocuk başını kaldırdı ve Peygamberimiz (sav)’in bu teklifine “evet” deyip sıkıca sarıldı boynuna. Peygamberimiz (sav) küçük çocuğu alıp evine götürdü evde her türlü bakımı yapılan, yırtık ve yamalı elbiselerin yerine yeni kıyafetler giydirilen çocuk, tekrar sokağa, arkadaşlarının yanına çıktığında, artık yüzünde güller açmıştı. Ondan daha mutlusu yoktu. Onun bu durumunu gören çocuklar sordular: “Ne oldu sana, neden bu kadar sevinçlisin? Elbiselerini göstererek cevap verdi: “Benim de bir babam var artık. Hem de öyle bir baba ki, dünyada bulunmaz eşi, böyle babası olan kim sevinmez ki. Hem yüreği şefkat dolu Ayşe annem var benim. Saçlarımı tarayan, elbisemi giydiren bir de Fatıma ablam. İşte bu yüzden sevinçliyim.
Dünyalar kadar mutluyum. Diğer çocuklar gıpta ederek:
– Keşke bizim babalarımız da şehit olsaydı da, Peygamber (sav) bizim de babamız olsaydı, dediler.

Ne mutlu Onun gibi çocukları sevenlere,
Ne mutlu Onun gibi bir yetimi sevindirenlere…

Bir Allah dostunun sözleriyle bitirelim; Gönlünüze almadığınız bir çocuğun gönlüne giremezsiniz. Gönlüne giremediğiniz çocuğun beynine ulaşamazsınız…
Dua ile…

Bu yazı toplam 3267 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim