• BIST 79.559
  • Altın 125,096
  • Dolar 3,0747
  • Euro 3,3485
  • Karaman 16 °C
  • Konya 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 27 °C
  • İçel 25 °C

Peygamberimiz (sav) ve Çocuk-1

Mustafa BİLGİN

Çocuklara Eşit Muamelesi

Peygamberimiz (sav)’in çocuk eğitiminde ısrarla üzerinde durduğu en önemli konu çocuklar arasında ayrım yapmadan eşit davranmasıdır. Kendi çocuklarına ve torunlarına gösterdiği sevgi, şefkat ve merhameti diğer çocuklara da gösterirdi. Onun çocuklara davranışı Rabbimizin istediği şekildedir. 

Bu şekilde bir sevgi ve şefkat aile içerisinde anne babanın çocuklarına karşı olduğu gibi, okulda öğretmenin öğrencileri arasında da uygulaması gereken bir düsturdur. Yani anne ve babaların çocukları arasında "kızdır-erkektir, büyüktür-küçüktür" diye bir ayrım yapmasının uygun görülmediği gibi, öğretmenlerin de öğrencileri arasında değişik nedenlerle bir ayrım yapması dinimizce uygun görülmemiştir.

Peygamberimiz (sav) bu konuda şöyle buyurur:

‘’Allah’tan korkun, çocuklarınızın size itaatli olmalarını istediğiniz gibi, siz de onların arasında adaletli davranınız.’’

‘’Çocuklarınızı çok öpün, zira her öpücük için size cennette bir derece verilir ki iki derece arasında beş yüz yıllık mesafe mevcuttur. Melekler öpücüklerinizi sayarlar ve sizin için yazarlar.’’

‘’Şüphesiz ki Allah, çocuklarınız arasında öpücüklerinizde de eşit davranmanızı sever.’’

Yapılan ayrımlar her zaman ailede ve kardeşler arasında çeşitli sıkıntılara neden olabilmektedir.

Çocuklarımızı yetiştirirken bir modele ihtiyacımız vardır. Bu alanda bizler için en güzel model Peygamberimiz (sav)'dir. Peygamberimizin kendi çocuklarına, torunlarına ve diğer çocuklara karşı nasıl davrandığını ve onlara karşı nasıl sevgisini gösterdiğini bilmek anne-babalar için çok önemlidir. Konumuzu Peygamberimiz (sav)’in hayatından örneklerle açıklamaya çalışalım.

Birçok sahabenin rivayetine göre, Peygamberimiz (sav), torunları Hasan ve Hüseyin'i, bazen yanlarına bizzat giderek, bazen de yanına çağırtarak kucaklar ve bağrına basarak öperdi. O, bu davranışını sadece kendi çocukları için değil, bütün çocuklara da göstermekteydi.

-İbn Rebîa b. el-Haris anlatıyor:

"Babam beni, Abbas da oğlu Fadl'ı, Peygamberimiz (sav)'in yanına gönderdi. Huzuruna girdiğimiz zaman bizi sağına ve soluna oturttu ve sonra öylesine sıkıca kucakladı ki, O'ndan daha kuvvetlisini görmemiştik."

-Hz. Ali şöyle anlatır:

“Hz. Peygamber, bizi ziyaret etmişti. Yanımızda geceledi. Hasan ve Hüseyin de uyuyorlardı. Bir ara Hasan, su istedi. Derhal kalkan Hz. Peygamber, su kabından su aldı. Çocuğa vermek için getirmişti ki, o sırada uyanmış olan Hüseyin, hemen bardağı alıp su içmek istedi. Hz. Peygamber, ona vermeyip, önce Hasan’a verdi. Bunun üzerine, Fatma dayanamayarak, Hasan’ı Hüseyin’den çok mu seviyorsun, deyince, hayır ilk defa o istedi, cevabını verdi.”

-Peygamberimiz (sav)’in kendisini serbest bıraktığı hâlde, O, “Ben insanların en hayırlısının yanında ve mukaddes beldede bulunmaktan dolayı memnunum.” diyerek anne babası ile birlikte gitmeyi kabul etmeyen Hz. Zeyd’in oğlu Üsame anlatıyor:

‘’Peygamberimiz (sav) bir dizine beni, bir dizine de torunu Hasan’ı oturtur; sonra ikimizi birden bağrına basar ve Ya Rabbi bunlara rahmet et. Çünkü ben bunlara karşı merhametliyim, diye dua ederdi’’

Peygamberimiz (sav) çocuklar söz konusu olduğunda din ayırımı da yapmazdı. Kendisine hizmet eden bir yahudi çocuğu hastalanmıştı. Bunu duyan peygamberimiz (sav) çocuğu ziyaret etmiş, ondan müslüman olmasını istemiş, çocukta müslüman olmuştur…

Dua ile…

Bu yazı toplam 3605 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim