• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 9 °C
  • Konya 10 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 16 °C
  • İçel 19 °C

Öncüler ve Korkaklar

Mahmut TOPTAŞ

Piknik yapan arkadaşların hepsi yemek hazırlığında işin bir ucundan tutmuşlar.

İçlerinden biri, işe yanaşmıyor ama hep gerekçesi vardır.

Soğan doğrayamaz, elini kesermiş, gözü rahatsız olurmuş.

Ateş yakamazmış, dumanı onu boğarmış, astımı varmış.

Domates doğrayamazmış, rengi kanı hatırlatırmış.

Diğer arkadaşlar yemeği yapmışlar, sofrayı hazırlamışlar, o arkadaşa “Buyur” dediklerinde, “Hiçbir isteğinizi mazeretim nedeniyle yerine getiremedim bu teklifinize de 'Hayır’ dersem iyiden iyiye ayıp olacak” demiş ve başköşeye oturmuş.

Korkakların da geliştirdiği laf salatası vardır. Onlara göre, “Kavga buldun kaç, yemek buldun yaklaş.

Barış havasının kırlarda kekik kokusu, şehirlerde gül kokusu gibi her tarafı kuşattığında her yerde kahramandan geçilmez olur.

Sırtını kasasına dayayarak, rütbesine güvenerek, dayısına dayanarak herkes kahramanlık destanlarını andıran şeyler söyleyebilir.

Ama köye, şehre, veya bir devlete saldırı olduğunda asıl kahramanlar ortaya çıkar ve onlar hep kepenek altında gizli duran yiğitler olur.

Mal bulmuş mağribi gibi” mala, dünyalığa saldıranların ruh halini Rabbimiz, Sevgili Peygamberimize bildirmiş.

Saldırgan müşriklere karşı savaşa gidilirken, içi kâfir, dışı Müslüman olan münafıkların söylediği şu:

Doğrusu siz, Peygamber ve müminlerin katiyen ailelerine (harpten) dönemeyeceklerini sandınız. Bu sizin kalplerinizde süslendi, kötü bir zanda bulundunuz ve helâki hak etmiş bir toplum oldunuz” ayeti haber verir (Feth Suresi, ayet: 12).

Müslümanlar o harbi kazandıklarında ganimet paylaşımına katılmak isterler:

Geride bırakılanlar, siz ganimetleri almak için gittiğinizde: 'Bırakın biz de sizin arkanıza düşelim’ diyecekler. Onlar Allah’ın kelamını değiştirmek isterler. 'Daha önce Allah sizin hakkınızda böyle buyurdu’ de. Onlar: 'Hayır, siz bizi çekemiyorsunuz’ diyecekler. Hayır onlar çok az söz anlayanlardır” (Feth Suresi, ayet: 15).

Böyle zor günlerde geçmişte yaşayan Yahudilerin üç guruba ayrıldığını, birinci gurubun Allah’ın emrettiği şekilde insanları doğru yola çağırmak için nasihate devam ettiklerini, ikinci gurubun, o nasihatçilere bile akıl vermeye çalıştıklarını ve yapmamaları gerektiğini söylediklerini, üçüncü gurubun, zalimler olduğunu haber verdikten sonra nasihat edenleri kurtardığını, zalimleri cezalandırdığını haber veriyor ama “Karışmayın, bulaşmayın” diyenler hakkında haber vermiyor ayeti kerimeler.

Buyurun ayetleri okuyalım: “Onlardan bir topluluk: 'Allah’ın helâk edeceği veya şiddetli bir şekilde azap edeceği kavme niçin vaaz ediyorsunuz?’ dediklerinde: 'Rabbinize karşı özür beyan etmek için ve sakınırlar ümidi ile (vaaz ediyoruz)’ dediler. Kendilerine hatırlatılanı unuttuklarında, kötülükten alıkoyanları kurtardık ve zulmedenleri, fasıklıkları sebebiyle kötü bir azapla yakalayıverdik” (A’raf Suresi, ayet: 164–165).

Rabbimiz, Allah’a yakın olanlar, önden gidenlerdir diyor:

(İman, amel, takva, cihatta) öne geçenler öncülerdirler. İşte bunlar (Allah’a) yaklaştırılanlar. Naim cennetlerindedirler” (Vakıa Suresi, ayet: 10–12).

Önden gidenlerin hedefinin Allah’ın rahmeti ve cenneti olması gerektiğini; “Rabbinizin mağfiretine ve sakınanlar için hazırlanan, genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşuşun” (Al-i İmran Suresi, ayet: 133).

Rabbinizden bir mağfirete ve genişliği gök ile yer genişliği gibi olan, Allah’a ve peygamberlerine iman edenlere hazırlanan, cennete doğru yarış yapınız. Bu, Allah’ın dilediğine verdiği bir lütufdur. Allah büyük lütuf sahibidir” (Hadid Suresi, ayet: 21) ayetleriyle haber veriyor.

Bu yazı toplam 1100 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim