• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 18 °C
  • Konya 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 24 °C
  • İçel 26 °C

O (sav) En Güzel Öğretmendi

Osman BURÇAK

Eğitimin en önemli unsuru öğretmendir. Bir milletin eğitim ordusu ne kadar iyi yetişmiş, bilinçli, şuurlu ve idealist olursa geleceğe de o kadar güvenle bakabilirler. Bir öğrencinin ilim öğrenebilmesi ve doğru yolu bulabilmesi için bir öğreticiye ihtiyacı vardır. Öyle herkesten ders alınmaz. Ders alınacak kişi öğretme vasfına sahip olmalı.

Sorumluluk açısından kişi, önce öğrenmekle, sonra da öğrenmekle yükümlüdür. Kişi bilmediğini öğrenmeli, bilmeyenlere de öğretmelidir. Öğretme bir sorumluluk işidir. Öğreten kişi kendisine teslim edilmiş olan körpecik beyinlere istediği bilgileri yerleştirebilir. Kötü bilgiler yerleştirip onlara kötü örnek olduğu zaman, ileride onların yapacağı kötülüklerden de pay verilir. Yine kendisine teslim edilen o tertemiz küçük beyinlere faydalı ilimler, vatan, millet, din sevgisi, iyilik, güzellik, doğruluk, ana babaya saygıyı kısacası kalplere Allah sevgisi ve korkusunu yerleştirirse bu güzelliklerin hepsinden öğretene de pay verilir. Bir öğretmenin en mutlu olduğu an, atmış olduğu tohumların meyve verip, bu meyveden toplumun faydalandığını görmesidir.

Bilgisini diğer insanlarla paylaşmayan veya öğretme görevini ifa etmeyen kişiler Hz. Peygamber (sav) tarafından şiddetle uyarılmıştır.

Öncelikle öğretmenin asli görevi öğretmenliktir. Bu görevi iyi bir şekilde yapmadığı zaman, her görevini  ihmal eden gibi suçludur. Ayrıca İslam öğretme görevini sadece öğretmene yüklemez. Eğitimin sorumluluğu sadece öğretmene verilmemiştir. Bu sorumluluk aileye ve bütün topluma verilmiştir. Bir anlamda toplumun içindeki yanlışlıklardan da hepimiz sorumluyuz. Bu yanlışlıkları el birliği ile düzeltmemiz gerekmektedir.

Hz. Peygamber (sav) aynı zamanda bir öğretmendi. Allah'ın (cc) yarattıkları arasında en fasih ve en tatlı konuşanıydı. Anlatmak istediğini en kısa bir şekilde yerli yerinde anlatırdı. Onun konuşması kalplerin kavşaklarını tutar ruhları esir ederdi.  Buna düşmanları da tanıklık ederdi. O konuştuğu zaman açık sözle tane tane konuşurdu. Sözlerini biri saymaya kalksa sayabilirdi. Çoğu zaman iyi anlaşılsın diye sözü üç kere tekrar ederdi. Çoğu zaman susardı. Gereksiz konuşmazdı. Konuşmalarında az sözle çok mana ifade edecek cümleler kullanırdı. Lüzumsuz konularda konuşmazdı. Bir şeyden hoşlanmadığı yüzünden anlaşılırdı. Sözleri ve davranışları arasında çirkin şeyler bulunmazdı.

Hz. Peygamber (sav) bir eğitimci olarak şu özelliklere sahipti:

1-Güvenilirdi.            

2-Sabırlıydı.               

3-Merhametliydi.                  

4-Mütevaziydi.      

5-Kolaylaştırıcıydı.     

6-Güzelleştiriciydi.    

7-İyi niyet sahibiydi.              

8-Hoşgörülüydü.       

9-Anlayışlıydı.            

10-Adaletliydi.           

11-Pozitifti (her şeyde güzel bir yön arardı).     

12-Tatlı dilli ve güler yüzlüydü.                    

13-Soru sorulmasına kızmazdı.                             

14-Sözünü tutar vadini yerine getrirdi.        

15-Öğrencileri bıktırmaz, usandırmazdı.                         

16-Eğitim anlayışında şiddetin yeri yoktu.

Bütün bu güzellikler bir anlamda tüm eğitimcilerde bulunması gereken temel özelliklerdir. Çünkü eğitimciler toplumda örnek alınan insanlardır. Onlar yeni bir insan kitlesi oluşturmaktadırlar.

Peygamberimiz (sav) der ki:

“Yeryüzünde alimler gökteki yıldızlara benzer.”

“Kim birine bir ilim öğretirse, onunla amel edenin ecrini, yapanın ecrinden hiçbir şey eksilmeksizin alır.

Sevgili öğretmenlerim, sizin emeğinizin karşılığı bu dünyada ücretle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Senede bir gün değil, her gün sizlere minnet ve şükran duymalıyız.  

Bu duygu ve düşüncelerle hayatını eğitim ve öğretime adamış olan başta emektar öğretmenlerimiz olmak üzere, hayatının en verimli çağlarını insanlığın geleceğine adayan pırıl pırıl genç ve dinamik olan öğretmenlerimizin “Öğretmenler  Günü”nü yürekten kutlar hayatlarında başarılar dilerim.                                                                         

                  

Bu yazı toplam 1276 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim