Reklam
Reklam
Reklam
Niğde Belediyesi’nden Baca Temizliği Uyarısı
Reklam

Niğde Belediyesi’nden Baca Temizliği Uyarısı

Niğde Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, karbonmonoksit zehirlenmeleri ve baca yangınlarına karşı vatandaşları uyardı.

23 Kasım 2016 - 15:09 - Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 15:20

Niğde Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, karbonmonoksit zehirlenmeleri ve baca yangınlarına karşı vatandaşları uyardı.

Niğde Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamada kış mevsiminde yaşanan yangınların büyük bölümünün temizlenmeyen bacalardan çıktığı belirtildi. Baca bakımı ve temizliğinin, yangından korunma tedbirleri arasında önemli bir yer tuttuğunun anlatıldığı açıklamada "Türkiye'de her yıl bina yangınlarının yüzde 20 si temizlenmeyen bacalardan çıkıyor. Temizlenmeyen bacalarda oluşan kurumlar baca yangınlarına neden oluyor, bu da maddi kayıpların yanı sıra can kayıplarına da yol açabiliyor" denildi.

Baca Temizliği Şart

Vatandaşların üzücü sonuçlarla karşılaşmaması için konut bacalarının yılda en az iki kez, lokanta, fırın vb iş yerlerinin ise ayda en az bir kez temizlenmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer yakıtların eksik yandığını bunun da baca tıkanıklıklarına yol açabileceğini söylediler.

Öte yandan açıklamada baca temizliği yapılsa dahi lodoslu havalarda sobaların yakılmaması ve yanıyorsa söndürülmesi gerektiği vurgulandı.

Zehirlenme Belirtileri

Baca tıkanıklıkları sonucu ortama karbonmonoksit gazının yayılmasıyla zehirlenmelerin olabileceğinin anlatıldığı açıklamada zehirlenme belirtilerine dikkat çekildi. Baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, bitkinlik, kas krampları, kulak çınlaması ve bilinç bulanıklığı gibi bulguların saptandığı durumlarda karbonmonoksit zehirlenmesinden şüphelenilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada böyle durumlarda, ortamın havalandırılıp 112'ye haber verilmesi istendi.

Bu haber 1453 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..