Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
NANO TEKNOLOJİ
Reklam

NANO TEKNOLOJİ

Nano teknoloji: Nano küçük bir ölçü birimi, milyonda 1 demektir, nanoteknoloji ise bu küçük ölçekle oluşan yada oluşturulan teknolojidir.

07 Ocak 2018 - 18:07
Reklam

Nano teknoloji: Nano küçük bir ölçü birimi, milyonda 1 demektir, nanoteknoloji ise bu küçük ölçekle oluşan yada oluşturulan teknolojidir.

Nano teknoloji ve nano bilim ile uğraşmak gerçekten çok titizlik ve disiplin gerektiren bir iş. Konusu belli olmayan bir iş olup üretkenlik gerektirir ve bunu da iyi hayal kuranlar gerçekleştirebilir.  Atomların dizişlerini belirlemek, malzemede ve üretim tekniklerinde yenilik yapmak, ihtiyaca uygun üstün özellikli yeni ürünler geliştirmek anlamına geliyor.

Nano, bir ölçü birimi olduğu için çoğu alanda faaliyet gösterir. Malzeme üretimi, manyetik, elektronik, mekanik, optik ve biyomedikal gibi alanlarda faaliyet gösterir; ki bu alanlar gerçek bir disiplin sabır ve titizlik gerektirir.

Günümüzde kullanılan mühendislik malzemelrinin çoğu mikrometreden büyük boyuttaki yapılardan(kristal) oluşmaktadır. Nano malzemeler ise üstün özelliklerini mikrometreden birkaçyüz kat daha küçük boyuttaki yapılardan alır.

Artık DVD’ler bir milyon film sığabilecek boyuta getirilebilecek, ameliyatlarda nano boyutta robotlar kullanılabilecek, insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek, şuankinden 50 kat daha hafif ve çok daha dayanıklı malzemeler üretilebilecek. Günlük kullanılan tekstil ürünleri ve havacılık uzay sektöründe roketlerin de değişebilmesi mümkün olacaktır. Bu teknoloji dünyaya yeni bir çağ açabilecek kapasıtede. Bu teknolojiyle her şey değişebilir.

Nanoteknolojinin ilk fikir babası ünlü Amerika’lı fizikçi Richard Feynman (1918- 1988)’dır. Feynman 1959 yılında bir konferansta “There is plenty of room at the bottom” (Aşağıda daha çok yer var) başlıklı konuşmasında ilk defa nano boyuta değinmiştir. Feynman eğer atom ve molekül büyüklüklerde imalat yapılabilirse birçok yeni keşiflerin ortaya çıkacağını bildirmiştir.

Nanoteknolojinin başlangıcı olarak kabul edilen bu konuşmada nano boyutlarda uğraşların olabilmesi için, öncelikle nano ölçekte ölçme ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Feynman’ın konuşmasında insanların akıllarını zorlayan bölümler;

1- ”24 ciltlik Britannica ansiklopedisi bir toplu iğne başına yazılabilir.”

2- “Çok küçük motorlar.”

3- “Biyolojik yapılardakine benzer üstün özellikli yapı ve sistemler.”

4- “çok küçük boyutlarda bilgisayarlar.”

5-“Atomlara hükmetme, onları yeniden düzenleme gibi ilk defa duyulup daha sonra keşfedilecek birçok yeni görüşler.”

Nanoteknolojinin Kullanım Alanlar

·        Malzeme ve imalat sektörü

·         Tıp ve sağlık sektörü

·         Nano elektrik ve bigisayar teknolojileri

·         Havacılık ve uzay araştırmaları

·         Çevre ve enerji

·         Savunma sektörü

·         Biyoteknoloji

 

 

 

 

Kaynak: http://4buddy.com
Bu haber 3644 defa okunmuştur.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OZAN ARİF KARAMAN'DA
OZAN ARİF KARAMAN'DA
HUZUR VE GÜVEN..
HUZUR VE GÜVEN..