• BIST 79.433
 • Altın 125,916
 • Dolar 3,0719
 • Euro 3,3449
 • Karaman 11 °C
 • Konya 11 °C
 • Ankara 8 °C
 • Antalya 24 °C
 • İçel 22 °C

Mutluluğun Yolu Kördüğüm Gibi Sevmektir

Bayram Altıntaş

Sorunların üst üste yığılarak neredeyse çözülmez hal aldığı günümüzde
Hz. Muhammed’ e her zamankinden daha fazla muhtacız. 
Eğer O aramızda olsaydı bütün bunları oturup
bir fincan kahve içme rahatlığı ile çözerdi. 
Bernard Shaw

Günümüzde evlilikler ne yazık ki evcilik oyununa dönmekte ve yapılan araştırmalar da bunu göstermektedir. Çünkü bir birlerine sözde delice aşık olanların sahte aşklarına ve de evlendikten hemen sonra boşananlara baktığımızda bunu görmekteyiz. Bir de asırlar öncesine sevgili peygamberimizin sevgisine ve bağlılığına baktığımız zaman; işte o zaman gerçek sevgiyi, fedakârlığı ve sadakati görebiliyoruz. 

Peygamberimiz buyurdu ki;
“Sevdiğiniz insanlara sevdiğinizi bizzat yüzene karşı da söyleyiniz.” buyurmaktadır.  Ancak günümüzde insanlar sevdiklerine sözlü olarak “Seni Seviyorum” diyemiyorlar.  Ama doğrusu sevdiğimiz insanlara sevdiğimizi söylemeli ve onlara karşı sevgimizi bütün hal ve hareketlerimizle göstermeliyiz. Çünkü peygamberimiz bunu hayatında her zaman göstermiştir. Eşimizi ve çocuklarımızı severken onlara hem sözlü olarak söyleyeceğiz hem de onları kucaklayarak da sevgimizi göstermemiz gerekmektedir. Yani eşimize ve çocuklarımıza bin defa “seni seviyorum” demek yerine:  onları gönülden ve yürekten bir defa bağrımıza basmamız çok daha etkili ve kalıcıdır.

Sevdiklerimizi ilk günkü gibi seversek bir ömür boyu mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmemize vesile olur. Çünkü peygamberimiz sevdiklerini hep ilk günkü gibi sevmiştir. Ve sevdiğini sözlü olarak söylemekten de çekinmemiştir.

Peygamberimizin eşi Hz. Aişe annemiz de bir eşti. Kendisinin sevilip sevilmediğini sözlü olarak da duymak isterdi. Onun için bir gün peygamberimize duygularını açtı:

 • Ey Allah’ın Resulü, beni seviyor musun?
 • Evet ya Aişe, elbette seni seviyorum!
 • Beni ne kadar seviyorsun ya Resulallah?
 • Kördüğüm gibi.
 • Hz. Aişe annemiz aldığı bu cevap karşısında çok memnun kalmıştı.
 • O bu memnuniyetini tekrar tekrar yaşamak adına zaman zaman Efendimize aynı soruyu soruyor ve;
 • Ey Allah’ın Resulü kördüğüm ne alemde ?  Diyordu. Allah Resulü de her defasında Aişe annemizi memnun edecek cevabı veriyordu.
 • İlk günkü gibi ya Aişe… Diyordu.

Peygamberimiz sevdiğini defalarca söylüyor. Ve eşi Aişe annemizde zaman zaman “Beni seviyormusun ya Resulallah? Diye soruyordu.

Günümüzde evlilik öncesinde birbirlerine karşı gösterdikleri davranışları evlendikten sonra ve daha sonra ki yıllarda gösterseler. İnanıyorum ki ne ayrılıklar olur. Ne de ayrılıklardan sonra ortada kalan masum ve sorunlu çocuklar ve gençler olurdu.

İnsanlar evlenmeden önceki davranışlarını evlendikten sonra sürdürmedikleri için.  Görünürde birçok anne babanın çocukları var fakat birçok çocuğun anne babası yoktur.

Eğer çocuklarımızın mutlu ve huzurlu yaşamalarını istiyorsak onların annesini sevmemiz ve onlara değer vermemiz lazım. Bizim için önemli olduklarını da hissettirmemiz gerek.

DAVETE EŞİNDEN AYRI GİTMEYEN BİR PEYGAMBER

Sevgili peygamberimizin güzel et yapan bir komşusu vardı.

Bir gün de Efendimiz için yemek yaptı. Sonra da Peygamberimizi davete geldi. Peygamberimiz sordu:

 • Sadece beni mi çağırıyorsun? Ayşe’yi davet etmiyor musun?

Aslında adamın öyle bir düşüncesi yoktu. Sadece Allah Resul’ünü davet ediyordu. O yüzden,  “Hayır, sadece sizi davet ediyorum.”  dedi. Peygamberimiz de bu “Hayır’a karşı “Hayır” cevabını verdi.

Evet, Allah Resulü hanımı olmadan bir davete katılmıyor ve bu tavrıyla aile kurumuna verdiği değeri gösteriyordu.

Adeta “Aişe’nin olmadığı bir davette ben de yokum” diyordu.

İhtimal, adam bu inceliği kavramış olacak ki neden sonra Peygamberimizi tekrar davet etti. Efendimiz yine aynı soruyu sordu:

 • Aişe’yi de çağırıyor musun? Adam, bu defa “evet”, o da davetimdir”

Deyince Efendimiz, eşi Hz. Aişe annemizle davete katıldı. 

Günümüzün sorunlarına neşter vurmak için peygamberimizi çok iyi tanımamız ve söylediği her sözü ve kelimeyi iyi analiz etmemiz gerekir.  Onu tanıdıkça evimizin içine mutluluğun geldiğine şahit olacağız. Çünkü bizim sözlerimizin ve kelimelerimizin altları boşalmış karşı tarafta heyecan uyandırmıyor. Yankı yapmıyor.

Günlerimiz sevgisiz ve muhabbetsiz geçtiği için gönül köprülerini kuramıyoruz. Onun için Ömer Hayam’ın dediği gibi her günümüz sevgiyle geçmeli hayatın merkezine sevgiyi almalıyız.

“ Bir yürek ki yanmaz, yürek denir mi ona,

Sevmek haram yüreğinde ateş olmayana,

Bir gününü sevgisiz geçirdinse yazık,

En boş geçen o gündür, inan bana”

 PEYGAMBERİMİZLE HZ. HATİCE ARASINDA Kİ SEVGİ VE VEFA
Peygamberimizle eşi Hz. Hatice arasında öylesine bir sevgi ve muhabbet vardı ki, iyi günde de kötü günde beraberdiler. Tam 25 yıl kördüğüm gibi bir evlilik yaşadılar.  Bundan dolayıdır ki peygamberimiz Hz. Hatice ye olan vefasını her zaman göstermiştir. 

Peygamberimiz Hz. Hatice annemiz vefat ettikten sonrada sürekli onun hatıralarıyla yaşamıştır. En zor zamanlarında kendisine bir sığınılacak liman olarak gören peygamberimiz,  onun kendisine yaptığı iyilikleri hiçbir zaman unutmamıştır. Bundan dolayıdır ki zaman zaman Hz. Aişe annemiz, peygamberimizin Hz. Hatice annemizden bahsedince kıskandığı olmuştur.

Peygamberimiz 25 yıl en zor zamanlarda servetini İslam yolunda harcayan ve en zor ve çaresiz kaldığı günlerde kendisine destek olan, adeta terapi yapan ve de hiç kimsenin yanında olmadığı bir zamanda sığınılacak bir limanı olan Hz. Hatice annemizi nasıl unutabilirdi.

 “İyi günde kötü günde beraber olmak” sözünü sevgili peygamberimiz bizzat eşi Hz. Hatice annemizle yaşadığı evlilikte görebiliyoruz. Onlar bu sözün altını doldurmuşlar, dolu dolu mutlu bir evlilik yaşayarak da bizlere örnek bir model olmuşlardır.

Alain’in de dediği gibi birbirlerini yürekten sevdiklerini hissettirmiş iyi günde de kötü günde her zaman birbirlerinin yanında olmuşlardır:

Doğruyu yanlıştan ayırt etmeyi öğrettiğin için

Düşlerimi gerçekleştirmen için beni yüreklendirdiğin için

Önüme çıkan engelleri aşmamı söylediğin için

Ve çatık kaşlarımı gülümsemeye çevirdiğin için

Beni sevdiğini söylediğin için

Ve sevginin nasıl çok özel bir şey olduğunu öğrettiğin için

Üzüntülü olduğum zaman gözyaşlarımı sildiğin için.

Ve öfkelendiğim zaman beni sakinleştirdiğin için

Yaptığın iyiliklerle başkalarına yardım ettiğin için

Ve bunu da başkalarına yardım etmeyi öğrettiğin için

Moralim bozuk olduğu zaman bana sarıldığın için

Ve kulağıma seni Seviyorum diye fısıldadığın için

Teşekkür ederim

Teşekkür ederim ailem sana tüm yaptıkların için

Sizler olmasanız kim bilir nerede olurdum.

İnsanoğlu, sevildiğini sandığı için aşık olur.   

 

Bu yazı toplam 2506 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim