• BIST 79.398
  • Altın 125,520
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Karaman 5 °C
  • Konya 7 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 16 °C
  • İçel 18 °C

Mutluluğun Anahtari Aile Ve Akraba

Bayram Altıntaş

Akrabasıyla ilgiyi kesen, Cennete giremez.
Akrabasını ihmal eden, cezasını hem dünyada,
hem de ahirette çeker.
Hadis-i Şerif

Bir teyze düşünün ki kendisinin dışında gelişen bir olaydan dolayı bir ömür yeğenine hasret kalsın. Her zaman yeğeninin sığınılacak bir limanı olmak ve onun mutluluğu için ona küçük dokunuşlarda bulunmak isterken. Küçük hesaplar yüzünden, bir ömür ona hasret kalmak ne kadar acı bir şey değil mi?

Hem de peygamberimizin buyurduğu gibi:
“Teyze, anne gibidir.” sözü ortadayken.

Yine günümüzde bir çok  aile büyüklerinin dünyalık menfaatleri ve kendi nefisleri için, kendi çocuklarını yıllarca dayılarına, amcalarına, halalarına ve diğer yakın akrabalarına karşı nefret ve kin tohumları ekerek büyütmektedirler.

Bu masum çocukların bilinç altına ekilen bu tohumlar; onların bir ömür boyu mutsuz hem de akrabalarından uzak olarak yaşamaya mahkûm olmalarına sebep olmaktadırlar.

Çocukların akraba bağlarından uzak yaşamlarına sebep olan aile büyükleri: Onların ömür boyu yaşadıkları mutsuzluktan ve hasret kaldıkları akraba sevgisinden dolayı, vicdan azabı çekmekten kurtulamayacaklardır.

Bunun gibi diğer aile fertleri de küçük hesaplar ve dünyalık menfaatler yüzünden akrabalık bağlarını kopararak aslında kendi çocuklarının gelecekte sığınabilecekleri limanları da kapatmaktadırlar.

Bilmiyorlar ki, bu limanlar ileride kendi evlatlarının belki kuruluşu için bir sığınılacak liman olacaktır.

Çevremizde öyle insanlar var ki  küçük hesapların peşinden koşmakta ve sadece kendi nefislerini ve dünya hırslarını düşünmektedirler. Ancak sözde çok sevdikleri evlatlarına da aslında en büyük darbeyi kendileri vurmaktadır.

İleride evlatlarının en önemli özel günlerinde çok sevdiği akrabalarını  ve sevdiklerini yanlarında da göremediği günler olacaktır. Bu günlerde yaşadığı ezikliği ve o anda hissettiklerinin sorumlusu olarak ; akraba bağlarının koparılmasına vesile olanları acaba affedebilecek midir?  Elbette ki hayır. Çünkü büyüklerin yaptıkları hatların bedellerini ne yazık ki masum çocuklar ve yakınları çekmektedir.

Allah’ın ve peygamberimizin akraba bağlarının korunması ve sürdürülmesi noktasında ki uyarıları ve ikazları dikkate almadan ve bu uyarıları yok sayarak hayata devam etmek bir Müslüman için ne kadar acı bir şey.

Bugün çevremize baktığımız zaman göreceğiz ki boşanmalar ne kadar çok artmışsa bir o kadar da akraba bağları bozulmaya ve dağılmaya başlamıştır.

Bugün bir bayram sabahı ailenin bütün fertleri bir sofrada bulunması gerekirken ne yazık ki o sofralarda kardeşlerin ve akrabaların yerleri boş kalmaktadır.

Akraba bağları güçlü olan ailelerin evlerinde saygı, sevgi ve muhabbet de olmaktadır.

Kaybolmaya yüz tutmuş olan paylaşmak gibi güzel değerlerde muhafaza edilebilmektedir. .

Böyle ailelerde çocuklarda geleceğe daha mutlu ve umutla bakmakta ve ileride her zaman bir sığınılacak limanları da olduğu için çok şanslıdırlar.

Bir sahâbi Peygamber efendimize akrabasını şikayet etti:
“Onlara iyilik ediyorum, fakat kötülük görüyorum. Onlara anlayışlı davranıyorum, onlar bana kaba davranıyor ”dedi.

Sevgili Peygamberimiz onu teselli etti. Eğer dediği gibiyse, Allah’ın ona yardım edeceğini, akrabasının da, yaptıklarının acısını fena halde tadacağını ve yaptıklarından utanacağını söyledi.”
 

AKRABALIK BAĞININ YAPTIĞI DUA

Yapılan dua kabul edilmiyorsa bunun bazı sebepleri vardır.
Peygamber efendimizin belirttiğine göre bu sebeplerden biri, akrabasıyla bağını koparmayı düşünmek, onların darılmasına yol açan bir şeyi istemektir.

Akraba ile ilgiyi kesmenin kötü sonuçları hakkında sevgili Peygamberimizin haber verdiği şöyle bir olay vardır:

``Allah Teâlâ varlıkları yaratınca, akrabalık bağı ayağa kalktı,  Arş-ı Âlâya sarıldı ve:

“Beni koruyup gözeteni, Allah da koruyup gözetsin. Benimle ilgisini kesenden Allah da rahmetini kessin” diye dua etti.

Her Perşembe akşamı yani Cuma gecesi insanların yaptığı işler Cenâb-ı Hakk’a arz edilir; fakat akrabasıyla bağını koparanların yaptığı iyilikler kabul görmez.”

Belki de bunun hikmeti, akrabalık bağının, Allah Teâlâ’nın huzurunda  Arş-ı Âlâya sarılarak yaptığı o duadır.

Akrabalarımızla her zaman muhabbetimizi devam ettirmeli ki, dünyada da ahirette de mutlu olalım.

Hz Mevlana’nın dediği gibi:
Bu denizde ne ölmek var bize
Bu denide ne gam ne keder
Bu deniz alabildiğine muhabbet
Bu deniz iyilikten ve cömertlikten ibaret

Aile ve akrabalık bağı hem bizim,  hem de çocuklarımızın  ömür boyu mutlu olacakları en önemli değerlerimizdir. Bu bağlar küçük hesaplar yüzünden koparılırsa,  en önemli sığınılacak limanlarımızda kapatılmış olacaktır.

Bu yazı toplam 2648 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim