MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ İKİ TÜR OLACAK
Reklam
Reklam
Reklam

MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ İKİ TÜR OLACAK

2020 yılıyla birlikte uygulanmaya başlanacak Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile ilgili iki seçenek var ve iki farklı beyanname kodu mevcut 1003A ile 1003B olarak belirlendi.

Reklam
21 Ocak 2020 - 22:24

MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ İKİ TÜR OLACAK 

Karaman Serbest Muhasebeciler Malü Müşavir Odasından alınan  bilgilere göre;

"Birinci seçenekte, işverenler mevcut e-beyanname kullanıcı kodu ve şifreleriyle gerek ücretlere ilişkin gerekse de vergi tevkifatlarına ilişkin diğer bildirimleri tek şifre ile yapabilecekler ve sadece 1003A kodlu beyannameyi kullanacaklar. Yani ücret gizliliği ile ilgili bir önlem almamış olacaklar.

İkinci seçenekte, işverenler ücret gizliliğine ilişkin yeni bir özel şifre talep edebilecekler. Bu durumda, 1003A kodlu beyanname ile ücret ödemelerine ilişkin vergi kesintileri haricinde ilgili dönem içinde yapılan ödemeler veya tahakkuk ettirilen kârlar ve iratlar ile buna ilişkin tevkif edilen vergileri kesilen vergilerin matrahlarıyla birlikte beyanı mümkün. Bununla birlikte, sadece hizmet erbabına ödenen ücretlerden yapılan vergi kesintilerini matrahlarıyla birlikte ve sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ve prim ödeme gün sayılarını 1003B Beyanname kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile mevcut e-beyanname şifresinden ayrı olarak kullanıcı kodu, parola ve şifre alınması suretiyle elektronik ortamda gönderilebilmesine imkân sağlandı.

Buna göre;

1. Genel e-Beyanname Gönderme Şifresi İle;

- Ücrete ilişkin MPHB (1003B) dışında kalan Gelir, Kurum, KDV, Damga vb. tüm beyannameler gönderilebilecek.

- Yalnızca tek kullanıcı tarafından alınabilecek.

- Sigortalılara ilişkin prim ve hizmet bölümü hariç olmak üzere ücrete ilişkin MPHB (1003B) ve diğer tüm beyannameler görüntülenebilecek.

2. Ücrete İlişkin Alınacak Şifre İle;

- Yalnızca ücrete ilişkin MPHB (1003B) gönderilebilecek.

- Mükellefiyetli şubelerin her biri için ayrı bir kullanıcı alınabilecek.

- Yalnızca ücrete ilişkin MPHB (1003B) görüntülenebilecek.

​Beyanname Ne Zaman ve Nereye Verilecek?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, 115 Nolu VUK Sirküleri uyarınca takip eden ayın 26 ncı günü saat 23.59’a kadar yetkili vergi dairesine elektronik ortamda gönderilecek. Beyannamenin kağıt ortamında verilmesi mümkün olmayacak.

Ayın 15’i ile müteakip ayın 14’ü arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerinin bildiriminde esas alınacak ay, 15 inci günün içinde bulunduğu ay olacak. Buna göre söz konusu bilgiler, en geç beyannamenin ilişkin olduğu ayı takip eden ayın 26 ncı günü saat 23.59’a kadar yetkili vergi dairesine elektronik ortamda verilecek Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine dahil edilecek.


Bu haber 1213 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şorba Mangal Artık Temizişletmem.com'da
Şorba Mangal Artık Temizişletmem.com'da
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ
KARAMAN’DA VEFAT EDEN HEMŞERİLERİMİZ