• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Karaman 8 °C
  • Konya 9 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 17 °C
  • İçel 20 °C

Milli İrade

Osman BURÇAK

15 Temmuz 2016 Tarihi gelecek nesillerimiz tarafından iki türlü okunacaktır.  Milletimiz için bir yan dan  kara bir leke, diğer yandan gurur duyulan bir gün. Kara bir leke diyorum, çünkü milletin uçağını, tankını ve silahını kendi  şer emellerine alet ederek milletimizin üzerine ateş açılmıştır. Gurur günü diyorum çünkü milletimiz,  ellerinde sadece su şişeleri  ile  eli silahlı ve tanklar ile üzerine gelen şerefsizleri durdurarak darbeyi önlemiştir.

Bu olay şunu göstermiştir. Bir, bu saatten sonra kimse darbe yapmaya teşebbüs edemez diyorduk yanılmışız. Su uyur düşman uyamaz misali her an darbecilere karşı uyanık olmalıymışız. Bir diğer yandan bu saatten sonra darbe planlayanlar şunu iyi bilmeli ki artık Türkiye eski Türkiye değil. Öyle kafaları estiği zaman darbe yapamayacaklarını anlamıştırlar. Darbe söylentilerini duyar duymaz şapkasını eline alıp çekip giden siyasetçiler yok artık. En önemlisi millet artık uyumuyor, kendi iradesine sahip çıkıyor.

Bu olayın benim açımdan hatırlanması ve üzerinde durulması gereken yanı  Milletimizin gösterdiği tavırdır, duruştur, şuurdur. Darbe söylentilerini duyar duymaz, Sayın Cumhur Başkanının daveti üzerine kadını erkeği, yaşlısı genci herkesin sokaklara inmesidir. En önemli tarafı bu sokağa inen insanların kuru bir kalabalık olmadığıdır. Sokağa inen insanlar sokağa çıkarken abdestini alıp çıkmıştır. Yani giderim dönemeyebilirim, Allahın huzuruna abdestsiz gidmeyeyim düşüncesi vardı. Kısacası milletimiz onurunu ayaklar altına aldırmaktansa ölmeyi tercih etmiştir.

Sadece büyük şehirlerde değil ilçelerde ve hatta köylerde bile insanlarımız sokağa dökülmüş ve milli iradeye sahip çıkmıştır. Ermenek’teki  insan ya da Katranlı köyündeki,  A.Çağlardaki   insanlar benim sokağa inmem neyi değiştirecek demeden top yükün meydana inmiş ve Kur’an okuyarak ve dualar ederek büyük şehirlerdeki tank’ın ve silahın önünde duran kardeşlerine destek olmuştur. Hz. İbrahim’in ateşine su çeken karınca misali. Ateşi söndüremesem de,  bari yolunda ölürüm demiştir bu millet.  

Aman  Allahım görülmemiş bir ruh ve duygu. Geçmişte Darbe oldu denildiği zaman insanlar kapısını penceresini kapatıp evine saklanırdı. Şimdi ise adeta ben buradayım. Sıkıyorsa gel beni de teslim al,  ya da öldür der gibi meydana inmesidir. Ben bu ruha “ÇANAKKALE  RUHU “diyorum.  Ecdadımız o gün ellerinde günün modern silahlarıyla ülkemize saldıran yedi düele karşı eline odunu, kazmayı, küreği alan cepheye nasıl koşmuşsa bu günde abdestini alıp elinde sadece su şişesi ile kendini tankların ve silahların önüne atmıştır.

Ben 15 Temmuz gecesi sokağa inmeyenlerden bahsederek  sokağa inen aziz milletimizin şanlı direnişine gölge düşürmeyeceğim. Benim için o gece darbe teşebbüsünü duyup da, gerek korkusundan, gerek önemsemeyişinden ve gerekse teşebbüse destek verdiğinden dolayı sokağa inmeyenler yok hükmündedir. 17 yaşlarında ki oğlum İstanbul’a gezmeye gitmişti. Gece saat 2 sıralarında telefonla arayıp baba buralar karıştı millet sokakta camilerden Fetih sureleri okunuyor, sela’lar veriliyor  dedi. Bende siz ne yapıyorsunuz dedim , evdeyiz  baba dedi. Oğlum zaman evde duracak zaman değil, in sokağa sende yerini al dedim. Eminim bir çok kişi aynı şeyi söyledi.

Milletimiz görevini yapmıştır. Şimdi sıra mecliste. Millete ve milletin meclisine kurşun sıkan, bomba atan bu şerefsizlere halkın istediği cezayı hemen çıkararak ibreti alem için Ankara’nın ve İstanbul’un göbeğinde idam edilerek asılmalı ve haftalarca o meydanda asılı kalmalıdır. Aksi takdirde milletimizin şevki kırılır.

Burada başta aziz milletimiz olmak üzere siyasi parti liderlerini, Sayın Başbakanı, Bakanları, Melih Gökçek gibi belediye başkanlarını, Diyanet işleri Başkanımızı ve müftülerimizi din görevlilerini ve tabiî ki Cumhurun Reisi Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cesaretini ve basiretini  bir kez daha tebrik ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun.

“Onların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı vardır. Allah intikam alanların en çetinidir. “

Allah bu ümmetin ve milletin yar ve yardımcısı olsun.

Bu yazı toplam 1586 defa okunmuştur.
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, videolar ve her türlü içeriğin tüm hakları larende.com'a aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa içeriğin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz. larende.com; İHA ve DHA abonesidir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2002 Larende Karaman Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0338 214 5757 | Faks : 0338 214 5757 | Haber Scripti: CM Bilişim